Šutaj Eštok tvrdil, že rovnaký útok na kataster sa odohral aj v Rusku. Moskva ho pred niekoľkými dňami poprela
V piatok zasadala Bezpečnostná rada SR. Po nej nasledovala tlačová beseda jej členov, na ktorej vládni predstavitelia informovali o situácii v súvislosti s napadnutým katastrálnym systémom.
O samotnom kybernetickom útoku sa verejnosť nedozvedela prakticky nič nové.
Ministri Richard Takáč a Matúš Šutaj Eštok a tajomník MIRRI Ivan Ivančin postupne hovorili o tom, že išlo o bezprecedentný útok, že zálohy existujú a že kataster by mal začať opäť fungovať do niekoľkých dní.
BR SR: Kritika opozície, rovnaký útok na Rusko aj ukrajinská stopa. Či išlo o ransomvér a či je v hre výkupné, stále nevieme
Nezistili sme však, či išlo skutočne o ransomvérový útok a členovia rady dokonca odignorovali otázku o tom, či útočník žiada výkupné.
Namiesto toho však Takáč a Šutaj Eštok prezradili, že podobný útok zažilo približne v rovnakom čase Rusko. Existuje teda vraj podozrenie, že v obidvoch prípadoch konal ten istý páchateľ. Minister pôdohospodárstva tiež uviedol, že stopa vedie na Ukrajinu.
Rusko správy poprelo
Zaujímavosťou je, že v zahraničných médiách sa skutočne objavili správy o kybernetických útokoch na ruské kartografické a katastrálne úrady, o ktorých hovoril minister vnútra.
Ako informoval denník Kyiv Independent s odvolaním sa na ruský spravodajský web Agentstvo, k útokom sa prihlásila hekerská skupina Silent Crow (z angl. Tichá Vrana, pozn. red.).
Dankova cesta do Ruska je na spadnutie. Ide pokračovať v rozhovoroch, ktoré začal premiér Fico
Prvé správy o útokoch na ruské úrady sa objavili na rôznych kanáloch na platforme Telegram. Moskva však tieto informácie oficiálne poprela.
Nie je však jasné, či v tomto prípade klame Rusko alebo hekerská skupina. V údajnej ukradnutej databáze sú totiž interné identifikátory, mená vlastníkov nehnuteľností, dátumy narodenia, údaje o cestovných pasoch, adresy a v niektorých prípadoch aj telefónne čísla z obdobia do začiatku roka 2024.
Spomínaný web Agentstvo náhodne vybral a overil 15 záznamov, pričom všetky zodpovedali údajom skutočných vlastníkov. Hekerská skupina tvrdí, že získala až 2 miliardy záznamov, pričom ako dôkaz zverejnila 82 miliónov z nich.
Pozrite si zostrih tlačovej besedy po zasadnutí bezpečnostnej rady: