Zlyhanie a klamstvá. Vystúpenie premiéra a ministerky v Bruseli postavilo opozíciu na nohy (+reakcie)
Opozícia reaguje na rokovanie premiéra Roberta Fica a ministerky hospodárstva Denisy Sakovej v Bruseli. SaS hovorí o klamstvách a žiada opozičných partnerov k vysloveniu nedôvery vláde, PS poukazuje na eskaláciu konfliktu.
Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) ostro reagovala na premiéra Roberta Fica a ministerku hospodárstva Denisu Sakovú pre ich rokovania v Bruseli.
Podľa lídra SaS Branislava Gröhlinga vláda namiesto ochrany slovenských záujmov šíri Putinovu propagandu a snaží sa podkopávať vzťahy Európskej únie s Ukrajinou.
Sledovanie Putinových záujmov
„Je nemysliteľné, aby Robert Fico deň pred rokovaním s eurokomisárom pre energetiku tvrdil, že Rusko bolo vždy spoľahlivým partnerom, a obviňoval EÚ z nepochopenia reality s ruským plynom,“ vyhlásil Gröhling.
Rokovanie v Bruseli o tranzite plynu: Máme sakra problém, vyhlásil Fico a Kyjevu pohrozil stopnutím humanitárnej pomoci
Podľa neho je situácia jasná – tranzit plynu cez Ukrajinu skončil, pretože Rusko tieto príjmy používalo na financovanie vojny proti Ukrajine.
Gröhling obvinil Fica, že odmietol ponuku Ukrajiny na kompenzáciu za prerušený tranzit plynu, čím podľa jeho slov sleduje záujmy Vladimíra Putina. Líder SaS taktiež spochybnil účasť ministerky Sakovej na rokovaniach.
„Je to podpredsedníčka Hlasu, ktorý mal byť garantom našej príslušnosti k EÚ a NATO. Namiesto toho nám s Ficom robia hanbu v Bruseli,“ dodal.
Záznam z tlačovej besedy SaS:
Hlboká strata a nevyužitá trasa
Tímlíder SaS pre hospodárstvo Karol Galek poukázal na dlhodobé klamstvá Roberta Fica. Tvrdí, že premiér zavádza nielen ohľadom ukončenia tranzitu plynu, ale aj v otázkach cien energií.
„Fico hovorí, že Slovensko príde o 500 miliónov eur za prepravu plynu. Skutočnosť je však iná – Eustream vykázal stratu už v období, keď plyn cez Ukrajinu stále tiekol,“ uviedol Galek.
SaS tiež kritizovala vládu za zanedbanie alternatívnych trás prepravy plynu. „Maďarsko si kapacitu cez Turkish Stream zabezpečilo, my nie, pretože sa o to Fico nezaoberal,“ poznamenal Galek.
Vyslovenie nedôvery vláde
Na záver Gröhling vyzval opozíciu na spoluprácu pri vyslovení nedôvery Ficovej vláde. „Hromadia sa zlyhania – od jeho návštevy Moskvy až po kybernetické útoky. Máme len 11 hlasov, ale ich ponúkam, lebo neviem, ako môžeme ďalej pokračovať s touto vládou,“ uzavrel.
KDH, SaS a progresívci poslali prezidentovi list. Žiadajú ho o stretnutie vo veci zahraničnej politiky Slovenska
Šimečka: Fico klame a eskaluje konflikt
Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka kritizoval vystúpenie premiéra Roberta Fica po jeho stretnutí v Bruseli, ktoré podľa neho neprinieslo žiadne výsledky pre Slovensko.
„Opäť iba nadával a vyhrážal sa Ukrajine. Predsedovi vlády nejde o vyriešenie tohto problému, iba eskaluje konflikt s prezidentom Zelenským, aby zakryl domáce problémy – útok na dáta občanov v katastri a drahotu, ktorá ľudí od nového roka zasiahla,“ vyhlásil Šimečka.
Záznam z tlačovej besedy Progresívneho Slovenska:
Podľa Šimečku Fico, ak by mu skutočne záležalo na obnovení toku plynu, nemal by útočiť na Ukrajinu, od ktorej chce ústretovosť. „Fico je dnes diplomaticky izolovaný a stratil podporu partnerov,“ dodal.
Šimečka zároveň upozornil, že Fico klame o postoji Európskej komisie. „V nedávnom liste ministerke Sakovej explicitne potvrdila, že dovoz plynu z Ruska je proti záujmom krajín EÚ. Robert Fico by teda mal jasne povedať, komu chce tento plyn vlastne dodávať,“ uzavrel Šimečka.
Fico neplní národné záujmy, tvrdí KDH
KDH v stanovisku k výsledkom cesty Róberta Fica do Bruselu vyjadrilo znepokojenie nad jeho zahraničnou politikou.
"Fico mal konať skôr, aby ochránil slovenský tranzit plynu cez Ukrajinu," uvádza strana, ktorá zároveň poukazuje na vnútorné problémy ako kolabujúce zdravotníctvo a ekonomické ťažkosti.
KDH tiež kritizuje premiéra za návrhy voči Ukrajine, ktoré by mohli spôsobiť ďalšie ekonomické straty pre občanov Slovenska.