Vo štvrtok sa koná pohreb amerického exprezidenta Cartera. Smútočné reči mu napísali kolegovia zo záhrobia
Vo Washingtonskej národnej katedrále sa vo štvrtok uskutoční štátny pohreb bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera. Tridsiaty deviaty prezident Spojených Štátov zomrel 29. decembra vo veku 100 rokov.
Okrem dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena sa na ceremónii zúčastnia aj bývalí prezidenti Bill Clinton, Barack Obama, George Bush mladší, ale aj opätovne zvolený Donald Trump.
Smútočnú reč mu pred smrťou napísal aj republikán Ford a jeho viceprezident Mondale
V úvode obradu hovoril Carterov vnuk. Nasledoval syn Carterovho predchodcu v Bielom dome Geralda Forda, Steven Ford, ktorý prečítal prejav svojho otca, 38 prezidenta USA. Demokrat Carter a republikán Ford, ktorý zomrel vo veku 93 rokov roku 2006, sa za svojich životov dohodli, že si navzájom napíšu smútočnú reč, keďže sa v priebehu rokov stali priateľmi. "Pre Jimmyho Cartera nebola úprimnosť želaným cieľom, bola súčasťou jeho duše," uviedol Ford.
Následne prehovoril syn Carterovho viceprezidenta Waltera Mondalea, Ted Mondale. Na mieste prečítal, čo o svojom nadriadenom napísal jeho otec, ktorý zomrel v roku 2021. "Carter bol prezieravý; odložil svoje krátkodobé politické záujmy, aby riešil problémy, ktoré vyžadovali obete, a ochránil naše deti a vnukov pred budúcimi škodami," uviedol.
Od niekoľkých rečníkov, vrátane jeho vnukov, zaznelo, že sa Carter zaujímal o chudobných, chcel zastaviť choroby v ďalekých krajinách a usiloval sa o mier vo svete. Dôležitú úlohu v jeho živote hrala aj viera.
Trump sedí vedľa Obamu
Biden vo svojom prejave pri obrade opakovane označil Cartera za charakterného človeka, ktorý bol láskavý, skromný a veriaci. Zároveň opísal vzájomné priateľstvo, ktoré ich pojilo od vtedy, keď Biden vtedy ešte ako mladý senátor podporil Carterovu kandidatúru. "Priateľstvo s Jimmym Carterom ma počas života naučilo, že sila charakteru je viac ako titul alebo moc, ktorú máme," uviedol Biden.
Na pohreb dorazil okrem iného Trumpov niekdajší bývalý viceprezident Mike Pence. S ním sa Trump vo štvrtok prvýkrát osobne stretol od násilností v Kapitole zo 6. januára 2021, keď sa Trumpovi stúpenci pokúsili zabrániť potvrdeniu víťazstva Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020. Pohrebu sa zúčastňuje tiež viceprezidentka Kamala Harrisová.
Trump sedí vedľa Obamu, s ktorým pred začiatkom obradu dlho hovoril. Harrisová, ktorej Trump porazil v novembrových voľbách, s Trumpom neprehovorila. S výnimkou Obamu exprezidentov sprevádzajú ich manželky. Michelle Obamová podľa stanice CNN nedorazila, pretože je stále na Havaji, kde mala iný program.
Z významných hostí je na Carterovom pohrebe napríklad generálny tajomník OSN António Guterres či končiaci kanadský premiér Justin Trudeau.
VIDEO: Vo washingtonskom Kapitole vystavili telo exprezidenta Cartera. Na miesto posledného odpočinku ho uložia vo štvrtok
Pochovajú ho vedľa manželky
Po pohrebe bude Carterovo telo letecky prepravené do jeho rodnej Georgie, kde sa uskutoční súkromný pohreb. Pochovaný exprezident bude po boku svojej manželky Rosalynn Carterovej, ktorej si vzal v roku 1946 a ktorá zomrela v novembri 2023. Carterovi mali najdlhšie trvajúce manželstvo zo všetkých prezidentov USA.
Počas svojho prezidentského mandátu sa stretol s problémami ako zlý stav ekonomiky, či problém rukojemníkov v Iráne. Podieľal sa na dojednaní mieru medzi Izraelom a Egyptom a za svoje aktivity obdržal v roku 2002 Nobelovu cenu za mier.