Povianočné výpredaje vrcholia. Analytička radí, ako nenaletieť na lacné triky a tovar nepreplatiť

dnes 05:00

Január je mesiac, ktorý pre mnohých ľudí predstavuje čas zliav a výhodných nákupov. Po sviatkoch a vianočnom zhone prichádzajú na rad výpredaje v obchodoch s oblečením, obuvou, elektronikou či športovým vybavením. Ale ako im nepodľahnúť?

Vianoce nákupné centrum
Foto: TASR/Marko Erd

Zľavy sú po sviatočnom období obrovské a obchody sľubujú zrážku z ceny často až o niekoľko desiatok percent.

Mnohí spotrebitelia preto podľahnú lákavej cene a nakúpia produkty, ktoré síce vyzerajú výhodne, ale v skutočnosti ich nepotrebujú. Ako teda výpredaje zvládnuť s rozumom?

Najväčšie nástrahy číhajú vo výpredaji

"V januári ceny tovarov klesajú v priemere o 1,3 % a 2,1 %, čo je každoročne najvýraznejší medzimesačný cenový pokles," hovorí analytička z WOOD & Company Eva Sadovská.

Ak máme záujem o kvalitnejší tovar, výpredaje môžeme podľa nej využiť na nákup vecí, ktoré sme si predtým nemohli dovoliť. Avšak treba sa vyhnúť impulzívnym nákupom. Mnohí nakupujú, aby ušetrili, no ľahko sa nechajú zlákať na to, čo reálne nepotrebujú.

Udržateľnosť na vzostupe

Udržateľný prístup k nákupom je stále častejší. Slováci chcú nakupovať zodpovednejšie, ale vysoké životné náklady im to sťažujú.

Výpredaje však môžeme využiť práve na podporu udržateľného a uvedomelého nakupovania. Tento trend je v posledných rokoch čoraz viac populárny a Slováci si čoraz viac uvedomujú vplyv svojej spotreby na životné prostredie. Zatiaľ čo niektorí ľudia stále preferujú "fast fashion", ktorá ponúka produkty za nízke ceny, udržateľné nakupovanie je ako alternatíva preferovaná čoraz častejšie.

Keď nakupujeme, najlepšie je podľa odborníčky dodržiavať zásadu „radšej kvalita ako kvantita“. Poškodený tovar nemusíme hneď nahradiť novým, ale zvážiť aj jeho opravu, recyklovanie, upcyklovanie alebo dokonca jeho výmenu za iný "opotrebovaný" tovar. Pomôže to nielen šetriť peniatw, ale aj znížiť množstvo odpadu, ktorý produkujeme.

Pozor na "greenwashing"

Pri nákupe však musíme dbať na to, aby sme sa vyhli tzv. greenwashingu, teda klamlivému marketingu, ktorý sa v nás snaží vyvolať dojem, že produkt je ekologický, no v skutočnosti to tak nie je. Preto je dôležité vedieť, čo si kupujeme, a vyhľadávať informácie o pôvode výrobkov.

V súčasnosti je stále populárnejšie nakupovať kombinovane – v kamenných predajniach aj online. Nákupné centrá dnes ponúkajú možnosti, ako skombinovať nakupovanie v obchodoch s online objednávkami. Týmto spôsobom šetríme čas a peniaze, a zároveň prispievame k ochrane životného prostredia, pretože týmto spôsobom môžeme znižovať množstvo obalov, ktoré by inak vznikli pri doručovaní kuriérom.

Výpredaje môžeme teda využiť výhodne, ak sa k nim postavíme s rozumom, myslí si Sadovská. Zľavy nám môžu ušetriť peniaze, ktoré môžeme investovať do kvalitnejších produktov alebo ich využiť na vytvorenie finančnej rezervy. Okrem toho, ak nakupujeme zodpovedne, môžeme prispieť k udržateľnejšiemu svetu.

Pozrite si archívnu reportáž o striebornej nedeli z 15. decembra 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok