Stredné Slovensko očarí: Top miesta, ktoré musíte vidieť + Súťaž o CUPRA na víkend
Keď sa povie „mesto pod Urpínom“ alebo „metropola stredného Slovenska“, hneď viete, že je reč o Banskej Bystrici. Najstaršie osídlenie regiónu siaha až do praveku a je späté s banskou činnosťou, konkrétne s ťažbou medi. Aj počas staroveku a stredoveku bola centrom mnohých dôležitých udalostí. Najvýznamnejším míľnikom v novodobej histórii bolo Slovenské národné povstanie, ktoré vypuklo ako reakcia odbojového hnutia na vstup nemeckých vojsk na naše územie. Dnes je Banská Bystrica piatym najväčším mestom na Slovensku a centrom Banskobystrického samosprávneho kraja. Ak budete mať chuť na výlet v tomto regióne, ponúkame vám tipy na pamiatky a atrakcie, ktoré sa určite oplatí vidieť.
Z výpadovky na Zvolen to do obce Hronsek trvá len pár minút. Cieľom našej návštevy je drevený evanjelický kostol, nachádza sa tu však aj vodný hrad a Soósovsko-Géczyovský kaštieľ. Drevený artikulárny kostolík bol postavený podľa prísnych nariadení šopronských artikúl z roku 1681, ktoré definovali podmienky výstavby protestantských kostolov na území Horného Uhorska. Podľa nich musel byť celý postavený z dreva, bez použitia železných klincov, bez hlavného vstupu z dediny, bez veže a dokončený musel byť za jeden rok. Pozemok, ktorý sa stavbu vôbec nehodil, vybrali habsburskí úradníci. Na území Slovenska sa koncom 16. storočia k evanjelikom hlásilo takmer 90 % obyvateľstva. V oblastiach ovládaných Habsburgovcami prebiehala silná rekatolizácia, preto hľadali spôsob, ako stavby protestantských kostolov skomplikovať. Napriek tomu drevený kostol v Hronseku všetky podmienky splnil. Stavať ho začali v roku v októbri 1725 a o rok a jeden týždeň bol dokončený. Spolu s ním aj zvonica, ktorá sa nachádza asi 50 metrov od neho. Kostol má pôdorys kríža s dĺžkou 23, šírkou 18 a výškou 8 metrov, celková kapacita je 1100 osôb. Oltár zdobí šestica vymeniteľných obrazov, nad ním je umiestnený vzácny barokový organ z roku 1764 od majstra Martina Podkonického. V minulosti tu pôsobili významní slovenskí dejatelia ako Ján Simonides, Jozef Melcer či August Horislav Krčméry. V drevenom artikulárnom kostole bolo 15. septembra 1847 požehnané manželstvo Andreja Sládkoviča s Antóniou Júliou Sekovičovou.
Ďalšou zastávkou nášho výletu je obec Špania Dolina. Časť cesty vedie po rýchlostných komunikáciách, posledný úsek stúpa úzkymi serpentínami Starohorských vrchov. Archeologické nálezy potvrdzujú dobývanie medenej rudy už počas eneolitu, no ťažba v pravom význame sa datuje do 11. až 12. storočia. Najväčší rozmach dosiahla v časoch Turzovsko-fuggerovskej spoločnosti, kedy sa začala hĺbiť šachta nového typu. Dostala meno Ferdinand a používala sa na odvodňovanie celého špaňodolinského revíru. V priebehu ďalších storočí pribudli štôlne a šachty Maximilián, Mária a Ludovika. Koncom 18. storočia boli ložiská rudy takmer vyčerpané, ťažba však pokračovala až do roku 1888. Počas útlmu si baníci privyrábali ako drevorubači, ženy sa venovali najmä paličkovaniu typických čipiek. Bol po nich taký dopyt, že tu v roku 1883 otvorili školu paličkovania. Malé obydlia baníkov roztrúsené na strmých svahoch a administratívne či technické budovy dotvárajú jedinečný kolorit obce. Súbor 85-tich domov je pamiatkovo chránených a v roku 1979 sa Špania Dolina dostala na zoznam pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry. Okrem Múzea medi, baníckeho orloja či banského náučného chodníka si nenechajte ujsť návštevu kostola Premenenia Pána. Pôvodne románska jednoloďová stavba z roku 1254 prešla koncom 16. storočia gotickou a v polovici 17. storočia barokovou úpravou. Interiér je zväčša zo 17. a 18. storočia. Oltár i organ, ktorého autorom je majster Martin Podkonický, sú barokové. V južnej kaplnke sa zachoval cenný renesančný portál. Z obce vedie do kostola 181 strmých drevených schodov, ktoré sú kryté sedlovou strieškou.
Posledné miesto, ktoré navštívime, je vidno už zďaleka. Hrdo sa týči nad obcou Slovenská Ľupča, na jednom z posledných výbežkov Nízkych Tatier. Hrad Ľupča bol kráľom Belom IV. založený v 13. storočí a strážil významnú obchodnú cestu Magna via, ktorá viedla aj cez stredoslovenské banské mestá. Po silnom zemetrasení v júni 1443 bol hrad značne poškodený a začalo sa s jeho rozsiahlou opravou. Po nej ho kráľ Matej Korvín venoval svojej manželke, ktorá ho v roku 1490 odstúpila Dóciovcom. Aj oni pokračovali v postupnej prestavbe a na východnom konci horného hradu pribudla valcovitá veža a na západ od nej nové palácové krídlo. Ďalšie ranorenesančné stavebné úpravy prebiehali od roku 1531, keď hrad obsadil Krištof Thurn. V roku 1572 sídlo prevzal do správy Pavol Rubigall a za jeho éry vyvrcholila renesančná prestavba. V 17. a 18. storočí často menil majiteľov a opakovane bol vyrabovaný. Séria barokových a klasicistických úprav prebiehala až do 19. storočia. V jeho polovici hrad vyhorel a v roku 1887 sa uskutočnili posledné zmeny. Na dolnom nádvorí môžete obdivovať viac ako 700-ročnú Korvínovu lipu, ktorá v sezóne stále kvitne a patrí medzi najstaršie lipy v strednej Európe. Ďalšou zaujímavosťou je 62 metrov hlboká studňa, z ktorej vedie do jedného z domov v podhradí tajná chodba.
Veríme, že vás dnešné tipy inšpirovali a keď budete rozmýšľať, kam na výlet v okolí Banskej Bystrice, navštívite tieto miesta tiež.
Tento článok vznikol vďaka spolupráci s CUPRA Garážou AUTONOVO, a.s. v Banskej Bystrici. Výlet sme absolvovali v novom modeli Terramar, ktorý je pomenovaný po pretekovom okruhu blízko Barcelony. Výkonnejšia verzia VZ je poháňaná dvojlitrovým benzínovým štvorvalcom s výkonom 195 kW/265 koní. V spolupráci s overeným 7-stupňovým automatom DSG zrýchli na 100 km/h za 5,9 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 243 km/h. O bezpečnosť sa okrem množstva asistenčných systémov a športových bŕzd Akebono s priemerom 375 mm starajú LED Matrix HD svetlá s 25 tisíckami svetelných bodov. Spoľahlivo dokážu identifikovať protiidúce vozidlo, veľké dopravné tabule či reklamné označenia a „vyrezať“ tieto oblasti tak, aby svojim odrazom neoslepovali vodiča. Kvalitné materiály, precízne spracovaný interiér, panoramatická strecha, 3-zónová klimatizácia s antialergickým filtrom, nevtieravé ambientné osvetlenie a prehľadný displej infotainmentu prispeli k pohode na palube.
Nový Terramar je robustné, ale kompaktné vozidlo s atraktívnym dizajnom a vyváženými vlastnosťami na ceste i v nespevnenom teréne. Výborná voľba, ak hľadáte rodinné SUV so športovým charakterom. Za príjemný výlet, bezpečnú jazdu a profesionálnu prezentáciu auta ďakujeme CUPRA Masterovi Lukášovi Meľagovi.