Kravské mlieko verzus rastlinné. Jedno zvyšuje riziko vzniku depresie, druhé ho znižuje, odhaľuje štúdia

dnes 05:45

Konzumácia rastlinného mlieka zvyšuje riziko vzniku depresie, uvádza štúdia, o ktorej informoval server britského denníka The Times. U ľudí, ktorí pijú polotučné kravské mlieko, je pravdepodobnosť výskytu depresií a úzkostí podľa vedcov nižšia.

mlieko
Foto: Profimedia (ilustračná fotografia)

Mlieko a duševné zdravie

Britská biobanka desať rokov zbierala údaje na štúdiu od viac ako 350 000 ľudí. Skúmala zmeny v ich duševnom zdraví a náznaky možných problémov.

Štúdia zistila, že tí, ktorí pili polotučné kravské mlieko, mali o 12 percent nižšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie depresia, a o desať percent nižšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť úzkosťami.

Naopak u tých, ktorí pili mlieko rastlinného pôvodu, ako je sójové, ovsené či mandľové, bola pravdepodobnosť, že budú mať depresie, o 14 percent vyššia.

„Mlieko je bohatý zdroj živín, ako je laktóza, tuky, bielkoviny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie ľudského zdravia,“ uviedli vedci zo Southern Medical University v čínskom Kantóne, ktorí štúdiu vypracovali. Dodali, že kravské mlieko je životne dôležitým zdrojom vápnika, ktorý telu pomáha zvýšiť tvorbu serotonínu, takzvaného hormónu šťastia. Jeho hladina ovplyvňuje to, akú má človek náladu.

Serotonín sa vyskytuje v nasýtených tukoch. Konzumácia veľkého množstva nasýtených tukov ale vedie k zvýšenej hladine cholesterolu, k mŕtvym a srdcovým ochoreniam, a tiež zvyšuje riziko depresie. Preto vedci uprednostňujú polotučné mlieko, ktoré obsahuje menej nasýtených tukov a tiež viac nenasýtených tukov ako mlieko plnotučné.

Medzi konzumáciou odtučneného mlieka a vznikom depresií alebo úzkostí nenašli vedci žiadnu súvislosť.

Pozrite si reportáž z 2. januára 2025 o nových cenách potravín:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok