Dočasným rakúskym kancelárom sa stane šéf diplomacie Schallenberg. Post bude zastávať, dokým Kickl nezostaví vládu
Dočasným rakúskym kancelárom bude minister zahraničia Alexander Schallenberg, ktorý tento post v roku 2021 už krátko zastával.
V stredu to podľa agentúry APA oznámil úrad spolkového prezidenta Alexandra Van der Bellen, potvrdil tak skoršiu správu denníku Der Standard. Existujúci ľudácky (ÖVP) kancelár Karl Nehammer chce v piatok funkciu opustiť. Úmysel rezignovať oznámil už cez víkend po krachu rokovaní o vládnej koalícii so sociálnymi demokratmi (SPÖ) a liberálnym hnutím NEOS.
Prezidentský palác agentúre APA oznámil, že v piatok konaním spolkovej vlády dočasne poverí ľudovcov Schallenberga, ktorý zostane zároveň ministrom zahraničia. Schallenberg bol kancelárom od 11. októbra do 6. decembra 2021, keď vládu viedol po odstúpení vtedajšieho šéfa kabinetu Sebastiana Kurza.
Úrad po ňom zrejme prevezme populista Kickl
Novú vládnu koalíciu teraz zostavuje líder Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Kickl, ktorého strana síce vyhrala septembrové voľby, poverenie od prezidenta ale získala až v pondelok. Van der Bellen má výhrady k FPÖ, ktorá je označovaná ako pravicovo populistická. Kickl o možnej vláde rokuje s ľudmi.
Zatiaľ čo koaličné rozhovory ešte len začínajú, už teraz je ale jasné, že v budúcej vláde Schallenberg nezasadne. Vopred totiž ohlásil, že pod Kicklom ako kancelárom nechce žiadny ministerský post zastávať.
Rakúsky prezident poveril zostavením vlády Herberta Kickla. Po zlyhaní rokovaní dostal šancu šéf FPÖ
Ak sa slobodní s ľudmi na vláde dohodnú, stane sa Kickl prvým kancelárom FPÖ v histórii alpskej republiky. FPÖ bola doteraz trikrát vo vláde na spolkovej úrovni.
Žiadna vláda s účasťou slobodných ale nevydržala až do konca mandátu, pripomenula verejnoprávna televízia ORF. Na regionálnej úrovni sa slobodní podieľajú na vláde v piatich rakúskych spolkových krajinách z deviatich. V Štajersku majú post krajinského hejtmana.
Septembrové voľby FPÖ vyhrala so ziskom 28,8 percenta hlasov, nasledovaná ľudovcami s 26,3 percenta a sociálnymi demokratmi (SPÖ) s 21,1 percenta. Do parlamentu sa dostali ešte NEOS s 9,1 percenta a Zelení s 8,2 percenta.