Desať rokov od teroristického útoku na redakciu Charlie Hebdo. Urážka islamu si vyžiadala viac ako desať obetí
Už je to 10 rokov od teroristického útoku na parížsku redakciu Charlie Hebdo. Útočníci vtedy zavraždili 11 ľudí a na neďalekej ulici zabili policajta. Dôvodom útoku bola urážka islamu.
Bratia Said a Chérif Kouachi vtrhli predpoludním 7.1.2015 do redakcie časopisu Charlie Hebdo a spustili streľbu. Zavraždili 11 ľudí. Počas útoku kričali heslá „Pomstili sme proroka Mohameda“ či „Boh je veľký“.
Podľa atentátnikov išlo o pomstu za urážku islamu po zverejnení karikatúr proroka Mohameda. Z redakcie následne ušli a na neďalekej ulici zabili policajta.
Bývalý prezident spomína na deň útoku
„Mojou najsilnejšou spomienkou je telefonát, keď mi zavolal priateľ, ktorý bol členom redakcie Charlie Hebdo. Bol som informovaný, že došlo k útoku na redakciu. S plačom mi opísal miesto činu. Medzi obeťami teroristického útoku boli ľudia, ktorých som osobne poznal,“ povedal bývalý francúzsky prezident François Hollande.
Útok na redakciu vyvolal vlnu kritiky a ostrého odsúdenia. Ale vyvolal aj vlnu otázok.
„Sloboda prejavu sa ohrozila. Viete, reč môže zosmiešňovať, môže odsudzovať, ale nikdy by nemala byť výzvou na nenávisť alebo diskrimináciu alebo spochybňovanie veriacich. Ale absolútna sloboda umožňuje povedať čokoľvek o akejkoľvek záležitosti bez obmedzení,“ dodal Hollande.
Útokom na redakciu sa tragédia neskončila
Útokom na redakciu sa tragédia neskončila. O deň neskôr komplic dvoch bratov zabil neďaleko Paríža 25-ročnú policajtku a následne 9. januára štyroch ľudí v židovskom supermarkete. Všetci traja útočníci prišli o život pri prestrelkách s políciou. K útokom, počas ktorých zahynulo celkom 17 ľudí sa prihlásili Islamský štát a teroristická sieť al-Káida.
„Terorizmus sa, žiaľ, rozšíril všade. Existuje mnoho krajín, ktoré utrpeli oveľa viac ako Francúzsko. Ale vo Francúzsku je to iné pre silnú myšlienku slobody, ktorú krajina prezentuje a prevažuje nad akýmkoľvek iným hľadiskom,“ dodal Hollande.
Uplynulo 10 rokov od útoku na Charlie Hebdo. Dvaja teroristi pri ňom zavraždili 12 ľudí
Redakcia časopisu naďalej provokuje
Redakcia časopisu ani po tejto tragédii neustúpila a svojimi karikatúrami naďalej provokovala a provokuje. Po piatich rokoch od teroristického útoku opäť zverejnila karikatúry proroka Mohameda. Stalo sa tak pri príležitosti začiatku súdneho procesu s údajnými komplicmi útočníkov, ktorý sa začal 2.9.2020. V decembri 2020 odsúdili 14 ľudí, ktorí mali islamistickým militantom pri ich útokoch pomáhať.
V decembri 2020 vydal parížsky súd v rámci procesu so 14 komplicmi prvé verdikty. Doživotie dostal jeden z hlavných obžalovaných, ktorý mal pre útočníkov zaobstarať zbrane. Verdikt na doživotie vyriekol súd v Paríži aj v októbri 2024 v prípade 42-ročného francúzskeho džihádistu. Podozrivý bol z výcviku jedného z páchateľov masakry v sídle týždenníka.
Každoročné pietne spomienky
Pripomeňme, že 17. októbra 2024 našli v hotelovej izbe v Paríži mŕtveho bývalého správcu webu týždenníka Charlie Hebdo. Bol prvým členom redakcie, ktorého atentátnici pri vpáde do jej sídla postrelili a vážne zranili.
Každý rok sa od útoku sa konajú pred niekdajším sídlom satirického týždenníka Charlie Hebdo a na ďalších miestach francúzskej metropoly pietne spomienky na obete teroristického útoku, ktorý šokoval nielen Francúzsko, ale celý svet.