Trump nevylúčil použitie vojenskej sily v Panamskom prieplave či v Grónsku. Mexický záliv chce premenovať na Americký
Zvolený americký prezident Donald Trump v utorok na svojej tlačovej konferencii nevylúčil použitie vojenského či ekonomického nátlaku na získanie Panamského prieplavu či Grónska. Republikán reagoval na otázku novinára na tlačovej konferencii.
Na priamu otázku, či môže vylúčiť použitie "vojenského alebo ekonomického nátlaku", aby dosiahol svoj cieľ získať Grónsko a Panamský prieplav, Trump odpovedal záporne. "Nie, nemôžem vás ubezpečiť ani o jednom z týchto dvoch, ale môžem povedať toto: potrebujeme ich pre ekonomickú bezpečnosť," povedal Trump novinárom vo svojom floridskom sídle Mar-a-Lago.
Spochybnil dánsky nárok na Grónsko
Záujem o Grónsko, ktoré v utorok navštívil Trumpov syn Donald Trump mladší, dáva zvolený prezident najavo opakovane, a to aj za svojho prvého funkčného obdobia v roku 2019, keď sa zmieňoval o kúpe tohto dánskeho autonómneho územia. Dánska premiérka Mette Frederiksenová následne označila jeho špekulácie za absurdné a odkázala vtedy Trumpovi, že Grónsko nie je na predaj.
Trump v utorok pred novinármi spochybnil právne nároky Kodane na ostrov a poznamenal, že tamojší obyvatelia by podľa neho v referende pravdepodobne hlasovali za samostatnosť či práve za pripojenie k USA.
Brúsi si zuby na Panamský prieplav
V súvislosti s Panamským prieplavom Trump kritizoval bývalého a nedávno zosnulého prezidenta Jimmyho Cartera, ktorého prezidentstvo bolo zásadné pre to, aby Panama dojednala a podpísala dohody z roku 1977, ktoré odovzdali Panamský prieplav do panamských rúk. "Panamský prieplav je hanba," vyhlásil Trump. "Jimmy Carter im ho dal za jeden dolár a oni sa k nám mali správať dobre," dodal.
"Prezident José Raúl Molino už vyhlásil, že suverenita nášho kanála je nespochybniteľná," reagoval podľa agentúry AFP panamský minister zahraničia Javier Martínez-Acha. Suverenita Panamského prieplavu patriacemu Paname je podľa neho nesporná a nebude sa o nej vyjednávať.
Mexický záliv chce premenovať na Americký
Na rovnakej tlačovej konferencii Trump tiež vyhlásil, že by Mexický záliv chcel premenovať na Americký záliv. Taktiež vyzval mexickú vládu, aby zastavila nelegálnu migráciu do USA, pohrozil Mexiku zvýšením ciel a poznamenal, že južného suseda Spojených štátov ovládajú kartely.
Bývalý prezident problematiku južnej americkej hranice aktívne využíval už v kampani pred voľbami v roku 2016, keď sa prvýkrát dostal do Bieleho domu, okrem iného s prísľubom, že postaví múr na hranici s Mexikom, za ktorú Mexiko samo zaplatí. Susedná krajina za budúcu výstavbu nezaplatila a Trump v ďalších rokoch nepravdivo tvrdil, že sľuboval, že Mexiko zaplatí iba za "kúsok" múru.
Kanada ako 51. štát USA
Správa o rezignácii kanadského premiéra Justina Trudeau nenechala Trumpa chladným. V reakcii navrhol pripojenie Kanady k Spojeným štátom.
„Neexistovali by žiadne clá, dane by sa výrazne znížili a Kanaďania by boli v úplnom bezpečí pred hrozbou ruských a čínskych lodí, ktoré okolo nich neustále krúžia. Mnohým ľuďom v Kanade by sa páčilo byť 51. štátom. Spoločne by to bol skvelý štát!“ povedal Donald Trump v prípevku na sociálnej sieti.
Trump už novembri pohrozil, že zavedie 25-percentné clo na všetok kanadský tovar. Odôvodňoval to problémami s drogami či migráciou na hraniciach s USA.
Trump má zálusk aj na Grónsko
Kanada však nie je prvým štátom, na ktorý si Trump svojimi poznámkami robí zálusk. Podľa nadchádzajúceho prezidenta by USA mali znovu získať Panamský prieplav a tiež odkúpiť Grónsko. To je autonómnym územím Dánska. Tento nápad Trump predostrel už počas svojho prvého mandátu.
„Dánsku to veľmi škodí, pretože pri jeho správou prichádza ročne o takmer 700 miliónov dolárov. Takže ho spravujú s veľkou stratou. Pre Spojené štáty by to bolo pekné zo strategického hľadiska. Sme veľký spojenec Dánska, pomáhame mu a chránime ho,“ povedal Trump.
Dánsko neberie výroky na ľahkú váhu
Grónsky premiér v decembri zopakoval, že krajina nie je na predaj. Napriek tomu však túto tému najnovšie rozvíril syn Donalda Trumpa. Ten do Grónska pricestuje, aby nakrútil videoobsah pre podcast. Stretnutie s oficiálnymi predstaviteľmi nemá na pláne.
Zdá sa však, že Dánsko neberie Trumpove výroky na ľahkú váhu. Svedčia o tom zvýšené výdavky na obranu ostrova, ale aj nový kráľovský erb. Dánsky kráľ Frederik ho zmenil tak, aby v ňom boli výraznejšie zobrazené Grónsko a Faerské ostrovy.
Trump sa vyjadruje k iným krajinám, o ktoré má záujem: