Lekári stiahli výpovede, no ružové to nebude. Zdravotníctvo čaká náročný rok, povedala v ta3 odborníčka

včera 13:15 , Aktualizované: včera 16:42

Lekári stiahli výpovede a po Novom roku sa ďalšia kríza v zdravotníctve nepredpokladá. Dohoda medzi lekármi a vládou tak priniesla očakávanú stabilitu. Zdravotníctvo však stále čelí výzvam. O aktuálnej situácii v našich nemocniciach z pohľadu pacientskej organizácie sme sa rozprávali s prezidentkou Asociácie na ochranu práv pacientov Máriou Lévyovou.

Zvýšenie počtu lekárov, nedostatok sestier

„Určite bola pre pacientov dobrá správa, že tesne pred Vianocami došlo k podpísaniu dohody medzi vládou a Lekársk&m odborovým združením. Síce v hodine dvanástej, ale došlo,“ povedala na úvod Lévyová.

Považuje za výhodu pre pacientov zvýšenie počtu nemocničných lekárov, no nedostatok zdravotných sestier stále pretrváva.

„Priemer OECD jasne hovorí, že počet lekárov na 10-tisíc obyvateľov je na Slovensku 3,7 a priemery v OECD sú 4,1, čo nie je až tak poddimenzované. Ale u sestier je to 5,6 na 10-tisíc obyvateľov, pričom OECD priemery sú 8,6 a vyššie,“ uviedla.

Považuje za potrebné zmapovať aj ďalších zdravotníckych pracovníkov, systémovo riešiť navýšenie počtu prijímaných študentov a zároveň zabezpečiť ich stabilizáciu v systéme v spolupráci s regiónmi, vysokými školami a zamestnávateľmi.

Lekárom, ktorí podali výpovede, by sa mal skrátiť pracovný čas zo 40 hodín na 37,5 hodiny. Lévyová vidí problém napríklad v tom, že tí, ktorí nedali výpovede, by mali ostať na „pôvodnom limite pracovného času“, čo môže následne na pracoviskách spôsobovať nezhody a pnutie medzi kolegami.

Konsolidácia v zdravotníctve

Ďalším problémom je fakt, že zdravotníctvo nebolo vyňaté z konsolidácie. „Rozpočet je navýšený len o 7,76 %, v minulosti to bolo každý rok 18 %. Sú obavy, či to vôbec pokryje infláciu,“ hovorí Lévyová.

Ďalej zdôraznila, že treba brať do úvahy aj iných, napríklad neštátnych poskytovateľov. Štátne zariadenia totiž budú vyňaté napríklad z transakčnej dane, ale „neštátni poskytovatelia, ambulantní poskytovatelia, laboratóriá, zdravotné poisťovne - všetci budú hradiť transakčnú daň. A ťažko povedať, aké to bude mať dopady“.

Podľa nej by „sme sa mali takou perinou prikryť, na akú máme“. „My si naozaj prajeme, aby sme mali lekárov v nemocniciach. Ale my ich potrebujeme aj v ambulanciách. Všade tam, kde sú pacienti,“ vyzýva Lévyová.

Myslí si, že tento rok sa v zdravotníctve nedočkáme žiadnych inovácií. Môže sa tiež stať, že pacientom nemusí byť preplatený napríklad výnimkový liek, ktorí budú potrebovať pri zriedkavom ochorení.

Lévyová ďalej uviedla, že pacienti majú právo vedieť, na čo majú nárok zo zdravotného poistenia.

„Je to financovanie zdravotníctva, ktoré bude nedostatočné tento rok. A budeme o to viac búšiť, aby bol stanovený nárok pacienta. Aby sme sa mali všetci šancu dostať včas ku kvalitnej dostupnej starostlivosti, k inováciám, tak, ako nám garantuje aj charta práv a naša legislatíva,“ uzavrela.

Pozrite si celú časť relácie Téma:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok