Čínu a Nepál zasiahlo silné zemetrasenie. Mnoho budov zrovnalo so zemou, o život prišlo viac než stodvadsať ľudí
Na najmenej 126 vzrástol počet obetí zemetrasenia na západe Číny a najmenej 190 ľudí je zranených, píše agentúra AP. Zničené sú domy a ulice sú zabarikádované sutinami. Mnoho ľudí tiež zrejme ďalej zostalo uväznených v troskách.
V zasiahnutej oblasti na juhozápade Číny sa v mrazivých podmienkach rozbehla masívna záchranná operácia. Vyše tisíc záchranárov skúma ruiny a pátrajú po preživších. Zničených je viac ako 1 000 domov, uviedla štátna televízia CCTV.
Epicentrum v Tibete
Najsilnejší otras, ktorý udrel okolo 09:00 miestneho času (02: 00 SEČ), mal podľa čínskych úradov silu 6,8 stupňa, podľa americkej geologickej služby USGS to bolo 7,1. Prišlo tiež niekoľko následných otrasov. Epicentrum sa podľa USGS nachádzalo v Tibete asi sto kilometrov od hraníc s Nepálom. Agentúra Reuters s odvolaním sa na čínsku televíziu informovala, že ohnisko zemetrasenia bolo v hĺbke desať kilometrov.
Otrasy postihli okrem iného druhé najväčšie tibetské mesto Šigace, kde žije vyše 600 000 ľudí a ktoré je tiež jedným z najposvätnejších miest pre tibetských budhistov. Rozsah škôd tu nie je úplne jasný, video od tibetských hasičov ale podľa Reuters ukazovalo, že mnohé domy boli v troskách. Či boli poškodené tiež stovky rokov staré miestne kláštory, nie je jasné.
Bližšie k epicentru leží niekoľko menších obcí a osád, podľa štátnej agentúry Nová Čína žilo v okruhu 20 kilometrov na 7 000 ľudí. Čínske úrady najskôr hlásili 32 mŕtvych, bilancia potom narástla až na takmer 100. Čínske médiá hlásili z horských osád stovky zrútených či poškodených domov, informoval denník The New York Times (NYT).
Pri pobreží Kuby zaznamenali dve silné zemetrasenia. Epicentrum sa nachádzalo hlboko pod hladinou oceánu
Vyjadril sa prezident aj dalajláma
Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval na nasadenie všetkých dostupných prostriedkov na záchranné operácie a na podporu zasiahnutých obyvateľov. Tibetský duchovný vodca dalajláma, ktorý žije v exile, vyjadril nad katastrofou hlboký zármutok a zaželal všetkým zraneným skoré uzdravenie.
Čínske ministerstvo pre mimoriadne situácie krátko po prvých správach uviedlo, že v postihnutej oblasti pôsobí vyše 1 500 záchranárov, ktorí v sutinách pátrajú po preživších. Zábery štátnej televízie CCTV ukazovali, ako pracovníci v oranžových kombinézach prehľadávajú trosky a rozdávajú ľuďom hrubé deky. Teploty v oblasti sa podľa svetových médií držia pod bodom mrazu a večer môžu klesnúť k mínus 18 stupňom Celzia.
Severnú Kaliforniu zasiahlo silné zemetrasenie. Americké úrady odvolali varovanie pred cunami
Otrasy v Nepále a Indii
Otrasy boli ráno cítiť aj v nepálskej metropole Káthmándú, kde ľudia v strachu utekali z domov. Zemetrasenie bolo viditeľné aj v Bhutáne a v Indii. Nepálske úrady zatiaľ o vážnejších následkoch neinformovali, v Káthmándoch sa podľa polície zranil jeden človek, keď pri otrasoch zoskočil zo strechy domu. Svetové médiá podotýkajú, že väčšina obyvateľov vysokohorských obcí v Nepále sa na zimu sťahuje do teplejších oblastí a že mnohé z týchto dedín pri hraniciach s Tibetom sú veľmi ťažko prístupné.
Zemetrasenia sú v regióne pomerne bežným javom, pretože ležia na rozmedzí tektonických dosiek. V roku 2015 postihlo Nepál zemetrasenie o sile 7,8 stupňa, zahynulo pri ňom vtedy asi 9 000 ľudí. Najničivejšie zemetrasenie v Číne za posledných niekoľko desiatok rokov postihlo provinciu S'-čchuan v máji 2008, kde vtedy podľa Reuters zahynulo na 70 000 ľudí.
Predpovedá zemetrasenie, trénuje umelú inteligenciu. Rezort investícií chce vytvoriť vlastnú superpočítačovú infraštruktúru
Nebolo ojedinelé
V okrese Ting-ž' žije približne 62 000 ľudí a nachádza sa na čínskej strane Mount Everestu. Zemetrasenia sú v tejto oblasti bežné - podľa CENC tam za posledných päť rokov zaznamenali v okruhu 200 kilometrov od utorňajšieho epicentra 29 zemetrasení s magnitúdou tri a viac, no najnovšie zemetrasenie z nich bolo najsilnejšie.
Otrasy pocítili v utorok ráno aj obyvatelia hlavného mesta Nepálu Káthmandu a oblasti v okolí osady Lobuche nachádzajúcej sa v Himalájach v nadmorskej výške takmer 5000 metrov. Informácie o prípadných obetiach neboli bezprostredne k dispozícii.
Nepál leží na významnej geologickej zlomovej línii, kde sa stretávajú indická a euroázijská tektonická doska. V roku 2015 zomrelo takmer 9000 ľudí a viac ako 22.000 bolo zranených, keď zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo Nepál a zničilo viac ako pol milióna domov.
Pozrite si reportáž o zemetrasení, ktoré pred vyše rokom zasiahlo Zemplín: