Slovensko trpí nedostatkom psychológov: Pacienti čakajú dlho, odborníci sú pod tlakom
Slovensko čelí vážnemu nedostatku psychológov, čo spôsobuje dlhé čakacie doby pre pacientov a tlak na odborníkov. Tento problém je ešte umocnený častým rizikom vyhorenia, ktorému čelí čoraz viac profesionálov v oblasti duševného zdravia.
Duševné choroby medzi najčastejšími ochoreniami
Duševné choroby sa zaradili medzi päť najčastejších skupín ochorení. Prieskumy ukazujú, že takmer polovica Slovákov zažíva príznaky úzkosti či depresie.
„Veľká analýza Ligy za duševné zdravie ukazuje, že takmer milión Slovákov je nespokojných so svojim psychickým zdravím. To je alarmujúci počet,“ hovorí klinická psychologička Martina Šadláková.
Vplyv moderného sveta na duševné zdravie
„Dnes sme plní informácií. V jednej sekunde vieme, čo sa stane na druhej strane planéty, či sú to konflikty, ekonomické krízy, vojny a tak ďalej. Toto sú všetko veľmi silné podnety, ktoré pôsobia na každého z nás,“ vysvetľuje riaditeľ psychologického centra Martin Pavlík.
Na Slovensku pôsobí len okolo 300 psychiatrov, čo predstavuje päť na 100-tisíc obyvateľov. Pacienti často čakajú na pomoc niekoľko mesiacov. „Ambulancie máme neustále plné, máme obrovské čakacie doby, čo zase poukazuje na to, že nás je veľmi málo,“ hovorí Martina Šadláková.
Psychické problémy môžu viesť k tragédii. Zdravotný stav policajtov bude potrebné sledovať, zhodli sa odborníci
Nerovnomerné rozmiestnenie odborníkov a prehlbujúce sa problémy
Problémy sú ešte prehlbované nerovnomerným rozmiestnením odborníkov. Najhoršie sú na tom Prešovský a Trnavský kraj. Psychológovia denne čelí emocionálne náročným príbehom ľudí trpiacimi depresiami, psychózami a sklonmi k samovraždám. „Často počúvame počas dňa aj šesť príbehov, ktoré sú naozaj veľmi náročné,“ hovorí Martina Šadláková.
Vyhorenie odborníkov a potreba systémových zmien
Náročné pracovné podmienky vedú často k vyhoreniu. Odborníci apelujú na potrebu lepších podmienok a systémových zmien. „Predpokladá sa, že majú stratégie, čiže zvládacie mechanizmy na to, ako sa o seba postarať, no nie vždy ich môžu aplikovať vzhľadom na systém, v ktorom fungujú,“ hovorí Martina Šadláková.
Anton Heretik prichádza s novou knihou. "Mágia ako zdroj zla" pokračuje v sérii z marginálnej psychológie
Návrhy na zlepšenie situácie
„Jednoducho musí sa nastaviť presný mantinel, možno aj časový, aby som v tom dni mal priestor možno len pre seba,“ dodáva Martin Pavlík, riaditeľ psychologického centra. „Pretože sa dostane do rovnakého kolobehu ako tých, ktorých má liečiť," uzavrel.
Liga za duševné zdravie navrhuje zvýšiť počet študijných miest, podporiť budovanie stacionárov a zlepšiť dostupnosť služieb. Potrebná je aj osveta, ktorá by odbúrala stigmu duševných chorôb.