Reštaurátori odhalili skryté poklady: Pod dvanástimi vrstvami náteru našli konsekračné kríže
Rímskokatolícky chrám Narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom oslavuje sedemsto rokov svojej existencie. Jeho bohatá štuková výzdoba má vysokú umeleckú hodnotu. Po dvoch rokoch náročných prác, reštaurátori dokončili obnovu presbytéria, teda časti chrámu, kde sa nachádza hlavný oltár.
Kostol v Novom Meste nad Váhom ukrýva jeden z najkrajších príkladov barokového umenia na Slovensku. Bohatá štuková výzdoba, ktorú vytvorili talianski majstri, je unikátna svojou pestrosťou a netradičnými juhoeurópskymi motívmi. Zo stropu visia artičoky, figy či granátové jablká.
Unikátne svojou pestrosťou
"Nič podobné v takom rozsahu a z tej doby ranného baroka na Slovensku ani v širšom okolí nemáme," hovorí akademický sochár a reštaurátor Juraj Krajčo.
Avšak výzdoba za 350 rokov zošedla. Reštaurátori odstránili osem kilogramov pavučín a odkryli štyri vrstvy premalieb. Rozdiel medzi vynovenou oltárnou časťou a zvyšným priestorom kostola je viditeľný.
"Ten obnovený chrám tým, že tak žiari krásou, povzbudzuje ducha človeka," hovorí dekan Blažej Čaputa. "Keď som čítal na tvárach ľudí tú radosť, tak to bolo pre mňa odmena."
Rekonštrukcia bude nákladná, výsledok poteší celý región. Záchrana stredovekej kúrie v Beckove započala
Historické poklady
"Postupne sme prichádzali až do tej fázy tmelenia a retuše, aby sme ten záverečný výtvarný výraz spravili taký, ako keď štukatréri dokončili prácu v tom 17. storočí," dodáva Juraj Krajčo.
Okrem umeleckých prvkov ukrýva chrám aj historické poklady. Za hlavným oltárom objavili reštaurátori vzácne konsekračné kríže, ktoré boli schované pod dvanástimi vrstvami náteru.
"Tento neskorogotický kríž je tu jeden, dva. Na druhej strane takisto sú dva, a potom tieto sú v podstate veľmi vzácne. To je to najstaršie dochované, čo tu je," vysvetľuje koordinátor projektu Martin Petrek.
Veľkolepé otvorenie divadla Janart na čele s Ďurovčíkom. Divadelný chrám otvoril hitmuzikál Vyznanie
Na stenách sa našli aj graffiti zo začiatku 17. storočia
"Tak napríklad tu máme ten z roku 1594, meno neviem identifikovať," hovorí Martin Petrek. "Tuto je 1634, meno Sartoris, a to meno sa tu v Novom Meste nad Váhom vyskytuje dodnes."
Obnova presbytéria stála viac ako pol milióna eur, zaplatilo to ministerstvo kultúry a farnosť. Reštaurátori však stoja pred ďalšou výzvou – obnovou hlavnej lode chrámu s tonami štukovej výzdoby.
"Je tu väčší podiel tej figurálnej sochárskej výzdoby, lebo je tu 12 nadživotných apoštolov, mnoho anjelov, takže táto etapa reštaurovania štukovej výzdoby v lodi kostola bude najnáročnejšia," uzatvára Juraj Krajčo.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac