Rusko im nepomohlo, Podnestersko mrzne. Separatistický región sa ocitol v energetickej kríze
Samostatnosť a závislosť od Ruska sa im nevypláca. Separatistický región Podnestersko, ktorý sa odčlenil od Moldavska, čelí energetickej kríze. Na začiatku roka totiž prestal do krajiny prúdiť ruský plyn. K tomu sa pridali výpadky v dodávkach elektriny, a obyvatelia sa preto zásobujú dekami.
Ruský plyn už do regiónu neprúdi
Tiraspol, hlavné mesto samozvanej Podnesterskej moldavskej republiky, je domovom približne pol milióna obyvateľov. Tento región sa od Moldavska odtrhol ešte na začiatku 90-tych rokov a separatistom vtedy pomohli ruskí vojaci, ktorí sú v oblasti prítomní aj dnes – v počte približne 1500. Moskva ich oficiálne označuje za mierové jednotky. Podnestersko sa od začiatku netají úzkou spoluprácou s Kremľom, no teraz sa im toto spojenectvo vypomstilo. Ruský plyn už do regiónu neprúdi.
Moldavsko čelí prerušeným dodávkam
Jeden z obyvateľov regiónu vyjadril svoj optimizmus, keď povedal: „Zatiaľ nie je veľmi zima. Poradím si s tým, oblečiem sa a zabalím do deky. Kým je vonku teplo, je to v poriadku.“ Avšak situácia sa zhoršuje. Podnestersko aj celé Moldavsko čelí prerušeným dodávkam ruského plynu, ktoré nastali po tom, čo Ukrajina začiatkom roka prestala dodávať plyn, keď jej vypršala päťročná zmluva s Gazpromom.
Logický krok Kyjeva? Odborníci zhodnotili, aké dôsledky bude mať zastavenie tranzitu ruského plynu pre EÚ
Ponúkli pomoc separatistickému regiónu
Niektorí obyvatelia sa čudujú, že plyn bol dodávaný až tak dlho. Jeden z nich vyjadril prekvapenie: „Som prekvapený, že im plyn dodávali tak dlho.“ Kým Moldavsku pomohlo susedné Rumunsko, Podnestersko zostalo bez akejkoľvek podpory. Prerušenie dodávok plynu ovplyvnilo aj najväčšiu elektráreň v regióne, čo spôsobilo výpadky elektrického prúdu. Ďalší obyvateľ dodal: „Chceli sme si kúpiť elektrický ohrievač, ale teraz už vidíme, že to nemá zmysel. Bola by to len strata peňazí. Nevieme, čo bude ďalej. Máme deky, hrubé oblečenie, ponožky a teplý čaj – kým si ho ešte dokážeme uvariť.“
Ponuka bola odmietnutá
Moldavskí vládni činitelia uvádzajú, že ponúkli pomoc separatistickému regiónu, no táto ponuka bola odmietnutá. Nie je však jasné, či išlo o vlastné rozhodnutie Podnesterska alebo o pokyn z Moskvy. Analytici sa domnievajú, že Rusko by mohlo plyn dodávať Moldavsku a Podnestersku aj naďalej, ak by využilo alternatívnu trasu cez Turecko, avšak Kremeľ sa k tomuto kroku zatiaľ neuchýlil.