Bude zo Sýrie druhý Afganistan? Nový režim sľuboval toleranciu, do škôl však zavádza prísne islamské právo
Sýrske ministerstvo školstva nedávno oznámilo úpravy školských osnov, ktoré podľa viacerých kritikov naznačujú zavádzanie prísnejšieho výkladu islamského práva.
Na správu americkej stanice CNN upozornil český portál CNN Prima News, ktorý poukázal na kontroverzie spojené s rozhodnutím novej vlády, ktorá prevzala moc po decembrovom prevrate.
Novú vládu v Damasku vedie skupina Haját Tahrír aš-Šám, ktorá po prevzatí moci sľubovala liberálnu politiku umožňujúcu spolužitie ľudí rôzneho vierovyznania a názorov.
Kritici však tvrdia, že vláda už teraz smeruje k prísnemu uplatňovaniu islamského práva.
Sýria sa zmieta v nepokojoch. Povstalecké útoky po páde režimu vyhnali z domovov vyše milión ľudí, uvádza OSN
Zmeny v osnovách vyvolávajú kontroverzie
Ministerstvo školstva oznámilo úpravy, ktoré sa majú týkať všetkých žiakov vo veku od šiestich do 18 rokov.
Medzi hlavné zmeny patrí nahradenie niektorých výrazov v učebniciach, napríklad „cesta dobra“ bola zmenená na „islamská cesta“ a fráza „tí, ktorí sú zatratení a zišli z cesty“ sa konkretizovala ako „židia a kresťania“.
Tieto úpravy vychádzajú z ultrakonzervatívneho výkladu veršov Koránu, uvádza CNN.
Zatiaľ nie je jasné, či už zmeny vstúpili do platnosti, no návrh vyvolal kritiku. „Súčasná vláda je len dočasnou a nemá právo meniť učebné osnovy. Takéto rozhodnutia musia byť v súlade s novou ústavou,“ napísal jeden z používateľov na sociálnych sieťach ministerstva na Facebooku.
Ministerstvo: Ide len o odstránenie symbolov bývalého režimu
Ministerstvo školstva na kritiku reagovalo vyhlásením, že učebné plány zatiaľ zostávajú nezmenené.
Tvrdí, že nariadilo iba odstránenie obsahu oslavujúceho režim zosadeného Bašára Asada. Učebnice by tiež mali nahradiť vlajky bývalého režimu vlajkou sýrskej opozície.
Ukrajina bude mojou prvou prioritou, vyhlásil Trump. Blízky východ príde na rad až druhý, Sýria vôbec
Obavy zo smerovania Sýrie
Skupina Haját Tahrír aš-Šám deklarovala, že v Damasku bude vládnuť iba do marca, keď sa majú konať voľby. Obyvatelia sú však skeptickí, či sa hlasovanie uskutoční a či sa vláda moci dobrovoľne vzdá.
Minister školstva Nazír Muhammad Kádrí v decembrovom rozhovore pre agentúru Reuters ubezpečoval, že Sýria bude aj naďalej podporovať zmiešané vzdelávanie chlapcov a dievčat na základných školách a vyučovanie kresťanského náboženstva.
Nový režim údajne nebude obmedzovať právo žien na vzdelanie. Napriek tomu niektorí varujú, že Sýria by sa mohla vydať podobnou cestou ako Afganistan, kde platí najprísnejší výklad islamského práva.
V Sýrii sa v decembri nachádzal aj slovenský cestovateľ Peter Dosedla, ktorý nám v rozhovore prezradil, ako tam vyzerá život po prevrate: