Mike Johnson sa stal novým šéfom americkej snemovne. Úspech prišiel po zmene hlasov dvoch republikánov
Republikán Mike Johnson obhájil funkciu predsedu americkej Snemovne reprezentantov po nezvyčajne dlhom hlasovaní, pri ktorom najskôr nezískal dostatočnú podporu. Nakoniec však uspel po tom, čo dvaja jeho stranícki kolegovia zmenili svoj hlas.
Vyhol sa tak výraznejším komplikáciám na úvod nového funkčného obdobia snemovne, americké médiá však podotýkajú, že ho v najbližších týždňoch a mesiacoch čakajú ďalšie veľké výzvy.
Voľba nového predsedu snemovne bola prvým významným bodom na programe novozvoleného Kongresu vzišla z novembrových volieb. Republikánska strana po nich bude mať okrem kontroly nad oboma komorami aj Biely dom, extrémne tesná parlamentná väčšina však vyvoláva otázky ohľadom jej schopnosti efektívne vládnuť.
Johnson po znovuzvolení sľúbil, že republikáni "drasticky" zmenšia rozsah federálnej vlády, informovala agentúra AP. Vo svojom prvom prejave na pléne hovoril o odmietnutí obvyklých poriadkov v Kongrese a štátnu mašinériu označil za "totalitnú štvrtú vetvu moci".
Dramatické hlasovanie
Vo voľbe šéfa snemovne sa mu nakoniec podarilo zjednotiť svoju väčšinu čítajúcu 219 hlasov oproti 215 mandátom Demokratickej strany. Počas prvého kola všetko nasvedčovalo tomu, že kongresman z Louisiany nedosiahne na potrebných 218 hlasov, keď ho trojica straníckych kolegov odmietla podporiť. Niektoré americké médiá už informovali o očakávanom druhom kole voľby.
Výsledok ale nebol ihneď potvrdený a Johnson sa po niekoľkých minútach odobral preč z rokovacej sály s dvoma republikánmi, ktorí zaňho nehlasovali. Po chvíli sa skupinka vrátila a dvojica skorších odporcov využila možnosť zmeniť svoje hlasy v prospech Johnsona. Ten teda nakoniec získal podporu všetkých členov tesnej republikánskej väčšiny až na libertariána Thomasa Massieho.
Do hlasovania podľa všetkého zasiahol tiež nastupujúci republikánsky prezident Donald Trump, ktorý Johnsona podporuje. Americké médiá uvádzajú, že počas spomínanej pauzy v hlasovaní hovoril s Ralphom Normanom a Keithom Selfom, ktorí sa potom priklonili k Johnsonovi. Trump potom Johnsonovi zablahoželal a uviedol, že sa Američania dočkali "zdravého rozumu, sily a vodcovstva".
Nezopakovalo sa tak nič podobné vývojzo začiatku minulého funkčného obdobia, keď republikáni zvolili svojho lídra Kevina McCarthyho do čela snemovne až na 15. pokus. Dnešné hlasovanie však opäť odhalilo dlhodobé nezhody medzi republikánskymi zákonodarcami, najmä v otázke štátnych výdavkov a zadlženia USA či spôsobu prípravy legislatívnych návrhov. McCarthy bol kvôli tomu na jeseň 2023 ako prvý predseda snemovne z funkcie odvolaný.
Koniec zložitých výziev?
Johnson podobne ako jeho predchodca čelí kritike niektorých republikánov kvôli kompromisom s demokratmi, ku ktorým bol kvôli doterajšej kongresovej matematike nútený. Mnohí pred dnešným hlasovaním nedávali svoje stanovisko najavo, nakoniec ho ale všetci podporili. Krátko nato vydali vyhlásenie, ktoré podľa denníka The New York Times nasvedčovalo tomu, že ich podpora je "prinajlepšom vlažná".
Aj keď funkciu obhájil, rozhodne to pre Johnsona neznamená koniec zložitých výziev, upozornil denník The Washington Post. Republikáni chcú v prvých mesiacoch druhého Trumpovho mandátu presadiť rad zásadných opatrení vrátane protiimigračných plánov, pričom sa môžu nezhody ohľadom hospodárenia štátu rýchlo znova rozhorieť. Tým skôr, že budú musieť pripraviť aj nový rozpočet a navýšiť zákonný limit na zadlženie vlády, na ktorý by inak USA okolo polovice roka narazili.
V najbližšom čase má Kongres na programe ceremoniálne potvrdenie výsledkov prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia v pondelok. Trump sa potom znovu ujme funkcie hlavy štátu 20. januára.
Pozrite si reportáž z 3. januára 2025 o novom Kongrese v USA: