Koaličné rokovania v Rakúsku stroskotali. Vláda zložená z ľudovcov, sociálnych demokratov a liberálov nevznikne
Koaličné rokovania v Rakúsku stroskotali, vláda zložená z ľudovcov, sociálnych demokratov a liberálov zo strany NEOS tak nevznikne.
Na tlačovej konferencii vo Viedni v piatok (3. 1.) šéfka NEOS Beate Meinlová-Reisingerová oznámila, že jej strana s vyjednávaním končí.
Zdôvodnila to predovšetkým nedostatočnou ochotou partnerov k potrebným reformám. Rakúske médiá píšu o nastávajúcom politickom chaose.
Rokovania začali v novembri
Ľudovci, sociálni demokrati a liberáli začali koaličné rokovania v novembri, NEOS doň podľa Meinlovej-Reisingerovej išla s cieľom "bojovať za reformy, ktoré sú nevyhnutne potrebné", a presadzovať politiku, ktorá "sa pozerá ďalej ako k budúcim voľbám".
V posledných dňoch sa ale podľa 36-ročnej političky ukázalo, že nie je možné dosiahnuť prelom v zásadných otázkach
O rozhodnutí ukončiť rokovania o koalícii Meinlová-Reisingerová v piatok ráno informovala úradujúceho kancelára a šéfa ľudovcov Karola Nehammera, šéfa SPÖ Andreasa Bablera a prezidenta Alexandra Van der Bellena.
Hlava štátu môže zohrať kľúčovú úlohu
Práve hlava štátu teraz môže zohrať zásadnú úlohu v ďalšom vývoji.
Van der Bellen tak urobil už októbra, keď zostavením vlády poverila Nehammera napriek tomu, že tradične kabinet vytvára víťaz volieb, ktorým sa vlani prvýkrát stali pravicovo populistickí Slobodní (FPÖ).
Van der Bellen svoj krok zdôvodnil tým, že Slobodní nenašli žiadneho koaličného partnera ochotného nechať lídra FPÖ Herberta Kickla zasadnúť do kancelárskeho kresla.
Je na čase, aby Nehammer odstúpil, tvrdia Slobodní
FPÖ uviedla, že pred koalíciou trojice "porazených" mesiace varovala. Nehammer podľa nej doteraz neakceptoval to, že vo voľbách ľudia rozhodli o tom, že už ho nechcú na čele vlády. Je na čase, aby odstúpil, myslia si Slobodní.
Podľa agentúry APA je teraz viacero možností, ako sa môže situácia vyvinúť, za nie príliš pravdepodobné považuje, že vznikne vláda zložená len z dvoch strán.
Nehammer odmieta vládnu spoluprácu so Slobodnými pod vedením Kickla, aj keď by takáto koalícia mala pohodlnú parlamentnú väčšinu. Koalíciu ľudovcov a sociálnych demokratov zase robí nepravdepodobnou to, že by mala väčšinu jediného hlasu a mohla by byť nestabilná. SPÖ účasť na vláde s FPÖ jednoznačne odmieta.
Mohla by tak vzniknúť iná trojkoalícia, ďalšou možnosťou sú predčasné voľby. Ako ale poznamenáva Reuters, ľudovci a sociálni demokrati na nich nebudú mať záujem, pretože podľa prieskumov verejnej mienky teraz za Slobodnými zaostávajú o viac ako desať percentuálnych bodov.
Septembrové voľby FPÖ vyhrala so ziskom 28,8 percenta hlasov, nasledovaná ľudovcami s 26,3 percenta a sociálnymi demokratmi s 21,1 percenta. Do parlamentu sa dostali ešte NEOS s 9,1 percenta a Zelení s 8,2 percenta.