Na Slovensko budú opäť dovážať rádioaktívny odpad zo zahraničia. Ide vraj o bežnú podnikateľskú aktivitu
Na Slovensko sa môže opäť dovážať rádioaktívny odpad zo zahraničia. Od nového roka je zrušený zákaz dovozu tohto odpadu, ktorý bol zavedený v roku 2021.
Zmenu zákona o životnom prostredí parlament presadil v rámci nového zákona o kritickej infraštruktúre. Nová legislatíva je účinná od 1. januára.
Vraj ide o bežnú podnikateľskú aktivitu
Zo zákona o životnom prostredí sa vypustil zákaz dovážať na účely spaľovania rádioaktívny odpad, ktorý nebol vyprodukovaný na území Slovenska.
Predkladatelia vysvetlili, že zákaz dovozu rádioaktívnych odpadov (RAO) zo zahraničia na účely spracovania v SR sa zaviedol napriek tomu, že ide o bežnú podnikateľskú aktivitu, "ktorá za dodržania prísnych bezpečnostných opatrení nie je žiadnym medzinárodným alebo európskym právnym aktom explicitne zakázaná". K tomuto zákazu došlo podľa nich neočakávane takmer po 20 rokoch takto dovolenej a bežne vykonávanej činnosti.
Na Slovensku sa znovu objavil nelegálny odpad z Talianska. Inšpekcia odhalila vyše 100 ton v Liptovskom Mikuláši
Zákaz spracovania cudzích RAO uškodil firme JAVYS
Na Slovensku sa veľkým priemyselným spracovávaním rádioaktívnych odpadov zaoberá len Jadrová vyraďovacia spoločnosť (JAVYS). Explicitný zákaz spracovania cudzích RAO malo v minulosti podľa predkladateľov zásadný negatívny vplyv na hospodárenie JAVYS-u.
V zákone o radiačnej ochrane sa rigorózny zákaz dovozu RAO na účel spracovania mení na podmienečne dovolený dovoz, pokiaľ sú splnené podmienky podľa atómového zákona a je schválená optimalizačná štúdia k spracovaniu RAO. Pre Úrad verejného zdravotníctva SR sa rozširuje pôsobnosť na schvaľovanie optimalizačnej štúdie.
V okrese Prievidza našli v septembri 2023 rádioaktívny materiál. Zasahovať musela enviropolícia.