Juhokórejského prezidenta sa stále nepodarilo zatknúť. Vyšetrovateľom sa do cesty postavila ochranka
Juhokórejskí vyšetrovatelia a policajti sa dnes bez úspechu pokúsili v sídle prezidenta Jun Sok-jola o jeho zatknutie kvôli tomu, že sa v decembri snažil zaviesť stanné právo.
Ich zámer, ktorý je podľa prezidentových advokátov nezákonný, prekazila prezidentská ochranná služba. Informujú o tom svetové tlačové agentúry.
Úrad pre vyšetrovanie korupcie v radoch lídrov (CIO), ktorý vedie vyšetrovanie v spolupráci s políciou a vojenskými úradmi, vyslal svojich ľudí do prezidentskej rezidencie v Soule na základe zatykača vydaného v utorok. Soulský súd vystavil zatykač na žiadosť CIO po tom, čo sa Jun trikrát nedostavil na výsluch.
Súd sa nevie uzniesť
Okrem vyšetrovania CIO rokuje ústavný súd o ďalšom osude prezidenta, ktorého právomoci sú dočasne pozastavené po tom, ako parlament minulý mesiac rozhodol o prezidentovom odvolaní. Tento krok však musí potvrdiť alebo zrušiť práve ústavný súd.
Ten sa dnes v Soule zišiel na druhom rokovaní, ktoré bolo čoskoro odročené na 14. januára. Súd požaduje, aby pri tomto vypočutí bol prítomný Jun Sok-jol; ak by sa nedostavil, bude sa ďalšie zasadnutie súdu konať 16. januára, informovala dnes agentúra Reuters.
Zrejme zbytočne navýšený múr, chyba podvozku či vtáci. Južná Kórea hľadá príčinu havárie lietadla, krajina smúti
Polícia oznámila, že začala vyšetrovanie šéfa Junovej bezpečnostnej služby a jeho zástupcu; obaja si predvolala na výsluch. Štátny žalobca dnes tiež obvinil zo vzbury veliteľa armády Pak An-sua, ktorý bol počas krátkeho vyhlásenia stanného práva vymenovaný za veliteľa, a veliteľa špeciálnych síl Kwak Čong-kuna. Oboch zadržali a súd s nimi bude prebiehať vo väzení, informovala agentúra Jonhap.
Opozíciou ovládaný parlament Juna 14. decembra zbavil prezidentských právomocí, ktoré delegoval na premiéra Han Duk-soa. Pre Hanovu neochotu vymenovať troch dodatočných sudcov, ktorí by definitívne rozhodli o Júnovom odvolaní z funkcie, ho však opoziční poslanci 27. decembra zbavili oboch funkcií. Úradujúcim prezidentom a premiérom sa potom stal minister financií Čche Sang-mok.
V ceste im stáli podporovatelia aj ochranka
Dnešná snaha o zatknutie Jun Sok-jola vyústila podľa agentúr v šesťhodinovú patovú situáciu, keď stočlenný vyšetrovací a policajný tím CIO výrazne početne prevýšili príslušníci bezpečnostnej služby strážiaci Junovu rezidenciu. Objavili sa tiež informácie o niekoľkých potýčkach, ktoré ale neboli príliš vážne.
Tím CIO po šiestich hodinách, keď sa situácia nijako nevyvíjala, rozhodol, „zatknutie je prakticky nemožné“, uviedol úrad vo vyhlásení. Skutočnosť, že Jun - bývalý vrchný prokurátor - odmieta právny proces, je hlboko poľutovaniahodná, dodal CIO s tým, že o ďalších krokoch bude rozhodnuté po posúdení situácie.
Junovi stúpenci, ktorí už celé dni táboria pred rezidenciou, prepukli po odchode zatýkacieho tímu v jasot, začali spievať a tancovať, a skandovali: „Vyhrali sme!“ napísal spravodajský server BBC News.
Vyšetrovatelia majú čas len do 6. januára, keď platnosť terajšieho zatykača vyprší. To znamená, že sa môžu počas víkendu opätovne pokúsiť o Junovo zatknutie, aj keď by to pravdepodobne bolo ešte náročnejšie ako dnes, pretože cez víkend bude dav pred rezidenciou početnejší, dodala BBC. Ďalšou možnosťou je požiadať o nový zatykač.
Prezidentovi právnici zatykač označujú za nezákonný a tvrdia, že CIO nemá právomoc oň žiadať. Zatykač na úradujúceho prezidenta je bezprecedentný a prehlbuje politickú krízu, ktorá zachvátila štvrtú najväčšiu ázijskú ekonomiku a kľúčového spojenca USA.
Juhokórejský prezident sa zabarikádoval v prezidentskej rezidencii. Už tretí deň sa vyhýba zatknutiu
Pozadie situácie
Jun šokoval svoju krajinu aj svet, keď 3. decembra v krajine nečakane vyhlásil stanné právo, čo zdôvodnil snahou „vykynožiť sily, ktoré napomáhajú KĽDR, a brániť demokratický ústavný poriadok“. Po niekoľkých hodinách sa však proti prezidentovmu rozhodnutiu postavil parlament a stanné právo nakoniec odvolala vláda.
CIO, ktorý funguje len štyri roky, vznikol ako reakcia na hnev verejnosti voči bývalej prezidentke Pak Kun-hje a jej excesom. V decembri 2016 ju parlament zbavil funkcie a tri mesiace potom bola odvolaná z úradu. Rozsah právomocí CIO však spochybňujú iné úrady - a jeho zlyhanie v prípade Jun Sok-jola by sa mohlo považovať za trápnu prehru.
Pozrite si decembrovú reportáž o odvolávaní juhokórejského prezidenta: