VIDEO: Do kenskej dediny spadol poltonový kovový objekt. Mohutnú ranu počuli v okruhu 50 kilometrov

Do kenskej dediny Mukuku spadol masívny kovový kruh s priemerom viac ako dva metre a hmotnosťou pol tony. Neboli hlásené žiadne zranenia, informovala televízia CBS News.

Keňa
Foto: Reuters

V pondelok 30. decembra o 15.00 hod. narušil pokoj v kenskej dedine Mukuku zdrvujúci náraz. Objekt nikoho nezranil ani nepoškodil žiadny majetok. Po dopade však bola počuť iba obrovská rana v okruhu 50 km. Incident vyvoláva obavy z rastúceho nebezpečenstva, ktoré vesmírny odpad predstavuje pre ľudí, informovala spravodajská stanica CBS News.

Čo sa zistilo z prieskumu?

Kenská vesmírna agentúra (KSA) v spolupráci s miestnymi orgánmi rýchlo zabezpečila oblasť a previezla objekt na ďalšie preskúmanie. Podľa prvých záverov išlo o oddeľovací prstenec z raketového nosiča - súčasti, ktorá odpadne počas letu, keď už splní svoj účel pri vypúšťaní satelitov alebo iného nákladu do vesmíru.

„Tento objekt nepredstavuje žiadne bezprostredné riziko pre verejnosť,“ uviedla KSA vo vyhlásení a poďakovala obyvateľom za ich rýchlu reakciu pri nahlasovaní incidentu. Agentúra teraz vyšetruje pôvod kruhu a prisľúbila, že o výsledkoch bude verejnosť informovať, píše o tom CNN Prima News.

Kde sa zobral vesmírny odpad?

Tento incident nie je len miestnou udalosťou, ale súčasťou širšieho problému. S rastúcim počtom štartov rakiet a satelitov, exponenciálne narastá množstvo vesmírneho odpadu. Vedci varujú, že situácia môže viesť k takzvanému Kesslerovmu syndrómu - scenáru, ktorý opísal vedec NASA Donald J. Kessler už v roku 1978.

Podľa tejto teórie by hustota objektov na nízkej obežnej dráhe Zeme (LEO) mohla dosiahnuť kritickú úroveň, čo by spustilo reťazovú reakciu zrážok. Takýto stav by mohol budúcim generáciám úplne znemožniť využívanie obežnej dráhy, upozornila webová stránka NDTV.

Pozrite si archívnu reportáž z 12. septembra 2024 o komerčnom výstupe do vesmíru.

„Počet objektov, ktoré sme vyslali do vesmíru, sa za posledné štyri roky výrazne zvýšil. Smerujeme k situácii, ktorej sme sa vždy obávali,“ varoval doktor Vishnu Reddy, odborník na planetárne vedy z Arizonskej univerzity.

Nízka obežná dráha Zeme, kde sa nachádza väčšina satelitov, sa v súčasnosti stáva jednou z najväčších „skládok odpadu“ na svete. Podľa NASA sa na tejto obežnej dráhe nachádza približne šesťtisíc ton materiálu a množstvo odpadu sa so vstupom súkromných spoločností do vesmírneho priemyslu neustále zvyšuje.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok