VIDEO: Ukrajinský front brázdi nová ruská zbraň. "Brokomet" útočí na nepriateľské drony

3.1.2025 00:00

Ruská armáda vybavuje svoje pozemné sily novým zariadením na obranu proti dronom – terénnym autom, na ktorom sú batérie s 24 brokovnicovými hlavňami schopnými páliť broky na drony. Podľa servera Interesting Engineering táto zbraň vzdialene pripomína ruské raketomety kaťuša z druhej svetovej vojny.

Brokomet
Foto: X/Russian MoD

Videá zverejnené ruským ministerstvom obrany zachytávajú improvizovanú zbraň tvorenú batériou 24 hlavní brokovníc pripevnenú spolu s druhou batériou šiestich útočných pušiek typu AK na upravenom terénnom vozidle Lada Niva 4X4, píše server Interesting Engineering (IE).

Ide o mierny posun taktiky na bojovom poli, ktorý svedčí o stále väčšej úlohe, ktorú na ňom zohrávajú bezpilotné lietajúce stroje (UAV), dodáva server.

Batérie a útočné pušky

Batéria 24 hlavní je pripevnená na prednej časti vozidla pred čelným sklom a je ovládaná diaľkovo. Broková munícia jej umožňuje vytvoriť mračno projektilov proti nízko letiacim dronom, ktoré dokáže zneškodniť alebo zničiť malé až stredné drony.

Jej účinnosť však závisí od výšky a rýchlosti letu dronu – čím nižšie a pomalšie dron letí, tým je batéria hlavní účinnejšia. Proti dronom letiacim vysokou rýchlosťou vo veľkej výške je jej účinnosť nízka, vysvetľuje IE.

Batéria šiestich útočných pušiek je umiestnená vzadu a obsluha ju ovláda manuálne. Z videa nebolo bezprostredne jasné, aké útočné pušky ju tvoria, pravdepodobne však ide o pušky AK-12 alebo AK-15, píše IE. Tieto útočné pušky boli predstavené v roku 2012 ako nástupkyne útočnej pušky AK-74, ktorá nahradila legendárnu útočnú pušku AK-47, píše webová stránka zbrojnej spoločnosti Kalashnikov Group.

Efektívna zbraň s obmedzeným dosahom

Protidronové vozidlá sú na Ukrajine nasadzované primárne na ochranu jednotiek a kľúčových budov na krátku vzdialenosť pred neustále rastúcou hrozbou vzdušných útokov rôznymi typmi UAV. Mobilita vozidiel im umožňuje rýchlo reagovať na rôzne hrozby v prostredí mestskej zástavby aj na otvorených priestranstvách, vysvetľuje IE.

Najväčšou nevýhodou zbrane je jej dosah a kapacita. Manuálne prebíjanie 24 hlavní môže byť namáhavé a zdĺhavé, technológia preto nie je vhodná do dlhých bitiek alebo proti rojom dronov, upozorňuje IE.

Efektivitu útočných pušiek typu AK upevnených na zadnej strane vozidla znižuje absencia moderných zameriavacích systémov. Obsluha sa pri mierení musí spoliehať na zameriavanie skrz mieridlá, čo môže byť pri rýchlo sa pohybujúcich vzdušných cieľoch problematické, dodáva server.

Pozrite si reportáž o novoročnom príhovore Vladimira Putina z 1. januára 2025:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok