Kyjev uzavrel kohútik. Preprava ruského plynu na Slovensko sa zastavila, potvrdil Eustream

1.1.2025 07:06 , Aktualizované: 1.1.2025 12:10

Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Európskej únie a do Moldavska, napísal v stredu server RBK- Ukrajina s odvolaním sa na operátora plynovodov. Stalo sa tak po ukončení päťročného kontraktu medzi spoločnosťami Gazprom a Naftogaz.

Ruský Gazprom podľa agentúry Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Európy cez Ukrajinu skončil o 08:00 moskovského času (06:00 SEČ), pretože dohoda o tranzite vypršala. Ukončenie tranzitu od siedmej hodiny kyjevského času (06:00 SEČ) ohlásilo tiež ukrajinské ministerstvo energetiky, a to s odvolaním sa na "národnú bezpečnosť", napísal Reuters. "Zastavili sme tranzit ruského plynu. To je historická udalosť," vyhlásil minister energetiky Herman Haluščenko.

Uzavreli prístup, tok na Slovensko sa zastavil

Kohútiky boli o siedmej ráno uzavreté ako na vstupe do sústavy ukrajinských plynovodov na rusko-ukrajinskej hranici, tak na výstupe na hranicu Ukrajiny so Slovenskom, napísal RBK-Ukrajina. Prevádzkovateľ plynárenskej prepravnej siete na Slovensku Eustream neskôr potvrdil, že tok suroviny z Ukrajiny na Slovensko sa zastavil.

Ministerstvo hospodárstva v utorok ubezpečilo, že Slovensko je na zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu pripravené. Tiež prevádzkovateľ rakúskej plynárenskej sústavy na Silvestra uviedol, že aj po skončení kontraktu medzi Gazpromom a Naftogazom je zásobovanie plynom v Rakúsku zabezpečené a že energetici sú na novú situáciu pripravení.

SPP garantuje bezpečné dodávky

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) garantuje bezpečné dodávky zemného plynu napriek ukončeniu spolupráce s Gazpromom. Spoločnosť sa na túto situáciu dlhodobo pripravovala a zabezpečila alternatívne zdroje prostredníctvom zmlúv s globálnymi partnermi ako BP, Shell či Exxon Mobil.

Okrem diverzifikácie zdrojov SPP využíva rôzne prepravné trasy, vrátane plynovodov cez Nemecko, Rakúsko a Turecko, pričom zásobníky na Slovensku sú naplnené na 100 % kapacity.

Napriek tomu SPP upozorňuje na vyššie náklady alternatívnych riešení, ktoré v roku 2025 zvýšia výdavky o približne 90 miliónov eur, predovšetkým pre rastúce tranzitné poplatky.

Ukončenie tranzitu cez Ukrajinu môže zároveň zvýšiť ceny na veľkoobchodných trhoch a v prípade studenej zimy spôsobiť nedostatok plynu v celej Európe.

Kyjev dlhší čas avizoval, že dohodu o tranzite ruskej ropy nemieni predĺžiť. Svoje rozhodnutie zdôvodňuje ozbrojeným konfliktom s Ruskom, ktoré predajom surovín čiastočne financuje svoje vojnové ťaženie na Ukrajine.

Európska komisia pripomenula, že "zastavenie dodávok cez Ukrajinu je situácia, ktorá sa očakávala" a "EÚ je na ňu pripravená". Plynárenská infraštruktúra v dvadsaťsedmičke je natoľko flexibilná, aby plyn pre strednú a východnú Európu odinakiaľ ako z Ruska doviedla alternatívnymi cestami, vyhlásila komisia.

Na dohodu v minulosti tlačil Brusel

Moskva v dôsledku invázie na Ukrajinu prišla o svoju dominantnú pozíciu v dodávkach plynu do Európskej únie. Strata lacných dodávok ruského plynu pritom prispela k spomaleniu hospodárskeho rastu a vzostupu inflácie v EÚ, napísal Reuters.

Rozhodnutie Kyjeva nepredĺžiť dohodu o tranzite ruského plynu ostro kritizuje premiér Robert Fico. Ten minulý týždeň pohrozil Ukrajine odvetnými opatreniami, vrátane prerušenia dodávok elektriny, ak Kyjev tranzit ruského zemného plynu na Slovensko zastaví.

Päťročný kontrakt Naftogazu s Gazpromom z 30. decembra 2019 bol druhou komerčnou dohodou o tranzite ruského plynu po 11-ročnom kontrakte z rokov 2009 až 2019. Túto dohodu Ukrajina uzavrela v Moskve pod výrazným tlakom krajín Európskej únie, ktoré boli skoro tri týždne bez ruského plynu kvôli nezhodám o cene suroviny a o poplatkoch za tranzit medzi vtedajšími vládami Julije Tymošenkovej a Vladimira Putina, pripomenul RBK-Ukrajina.

Vtedy bol problém pre krajiny EÚ oveľa naliehavejší, pretože od ruského plynu boli neporovnateľne závislejší ako teraz. Cez Ukrajinu vtedy prúdilo do EÚ viac ako 100 miliárd metrov kubických plynu ročne, zatiaľ čo v uplynulom roku objem prepraveného plynu mierne prevýšil 15 miliárd metrov kubických, čo predstavovalo len päť percent celkovej spotreby v EÚ, dodal portál.

Premiér Fico avizoval ukončenie dodávok elektriny pre Ukrajinu:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok