Nad novou hymnou visia otázniky. Štátne symboly malo riešiť vnútro, rezort kultúry odkazuje na chýbajúce usmernenie

31.12.2024 15:17

Slováci už týždne vedia o novej úprave štátnej hymny. Prvýkrát si ju má verejnosť vypočuť na prelome rokov, no zdá sa, že sa stále objavujú nové problémy. Nie je jasné, ako rezort kultúry získal kompetenciu hymnu upraviť, ani o akom dokumente hovorí. Nová hymna zároveň nebude môcť byť jej výlučnou verziou.

machala a šimkovičová
Foto: TASR/Pavol Zachar

Nová úprava štátnej hymny má mať svoju premiéru už v stredu, niekoľko minút po polnoci. Odvysiela ju STVR a neskôr večer ju odohrá aj Slovenská filharmónia.

Jedna časť spoločnosti sa na novú hymnu teší, druhá ju odmieta a pripomína slová skladateľa novej úpravy Oskara Rózsu. Ten vo videu z Londýna, kde bol navštíviť internetového agresora, antisemitu a extrémistu Daniela Bombica, odkázal časti verejnosti, že „hymna nie je pre nich“.

Okrem morálnych otázok ohľadom hymny sa vynárajú aj otázky legislatívneho charakteru. Nie je totiž úplne jasné, akým právom rezort kultúry pozmenil oficiálnu úpravu hymny, ktorá je zároveň štátnym symbolom.

Nemalo to byť v kompetencii vnútra?

Symboly SR spadajú pod gesciu ministerstva vnútra, konkrétne pod Odbor archívov a registratúr Sekcie verejnej správy. Definuje to § 11 písm. a) zákona č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy.

Po správnosti by tak o ich zmene mal rozhodovať rezort vnútra, ideálne po prerokovaní s príslušným parlamentným výborom, ako tomu bolo v roku 1992 pri prijímaní doterajšej podoby štátnej hymny.

Na túto problematiku upozornil denník Postoj, ktorý si cez infozákon zároveň z ministerstva vnútra vyžiadal dokumentáciu, stanoviská alebo zmluvy týkajúce sa záležitosti nahrávania novej hymny. Žiadosť dostalo ministerstvo v novembri, no materiály nedodalo, keďže uviedlo, že tieto informácie nemá k dispozícii.

Na vnútro sa však odvoláva aj samotné ministerstvo kultúry, a to v texte, ktorý uverejnilo na svojej oficiálnej webstránke. Odpovedá v ňom na údajne najčastejšie otázky týkajúce sa novej hymny.

Podstatné usmernenie, ktoré nie je

„Nová úprava štátnej hymny je v zmysle usmernenia Ministerstva vnútra SR odporúčaná ako oficiálna štátna hymna Slovenskej republiky. Môže sa hrať na všetkých oficiálnych podujatiach štátnej správy, územnej samosprávy, školských zariadení, športovísk, kultúrnych zariadení,“ uvádza rezort kultúry v jednom z bodov.

Z tohto tvrdenia najskôr vyplýva, že rezort kultúry síce vykonal úpravu štátneho symbolu, avšak so súhlasom príslušného ministerstva, v tomto prípade vnútra. Problémom je, že konkrétne „usmernenie“, na ktoré rezort odkazuje, nie je dohľadateľné. Nenájdete ju ani na oficiálnych stránkach ministerstva vnútra.

Na túto skutočnosť vo videu na sociálnej sieti upozornil aj poslanec SaS Alojz Hlina. „Dnes som venoval čas tomu, že som hľadal toto usmernenie. Usmernenie nie je nikde zverejnené, išiel som fyzicky na Ministerstvo vnútra SR a viem zodpovedne prehlásiť, že Ministerstvo vnútra SR nikdy také usmernenie nevydalo,“ uviedol Hlina. Tvrdí, že usmernenie mu nedokázali dať do rúk ani priamo na ministerstve.

S otázkami ohľadom chýbajúcej dokumentácie sa ta3 obrátila tlačové oddelenie rezortu vnútra. Ten v odpovedi hovorí, že zmluvu uzavretú medzi ministerstvom kultúry a spoločnosťou orchestral s.r.o. najprv vzalo na vedomie a po vyhotovení samotnej úpravy jej použitie aj odporučilo.

Vieme o nej a odporúčame ju, reaguje vnútro

„Ministerstvo vnútra SR vo svojom stanovisku z 12. 12. 2024 odporučilo Ministerstvu kultúry SR verziu štátnej hymny vyhotovenú vami uvedeným skladateľom používať pri verejných produkciách v rámci významných a verejných podujatí organizovaných orgánmi štátnej správy SR, ako aj v štátnych masovokomunikačných prostriedkoch, ďalej pri reprezentovaní SR alebo rôznych udalostiach štátneho významu,“ odpísali z ministerstva. Konkrétne usmernenie, o ktorom hovoril rezort Martiny Šimkovičovej, však neposkytlo.

Ministerstvo však doplnilo niekoľko zaujímavých informácií. Vysvetlilo napríklad, že štátna hymna SR sa riadi zákonom č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch. Tento zákon obsahuje jej text, notový záznam a pravidlá, kedy a ako sa má hymna používať. Metodické usmernenie k verzii štátnej hymny vyhotovenej Oskarom Rózsom však neplánuje vydať.

Zároveň vysvetľuje, že nová podoba hymny nie je ani nikdy nebude jej jedinou verziou. Ako totiž objasnilo tlačové oddelenie, „žiadna konkrétna inštrumentalizácia štátnej hymny nikdy nebola, nie je a ani nemôže byť kodifikovaná či odsúhlasená ako výlučná, pretože by sa tým vylúčila právna ochrana iných hudobných prezentácií štátnej hymny“.

V zákone totiž nie je stanovené, že iba jedna konkrétna verzia (napr. konkrétne upravená inštrumentálna verzia) môže byť považovaná za správnu. Tým sa zaručuje, že rôzne hudobné úpravy hymny sú chránené právom a môžu byť použité.

V skratke to teda znamená, že ministerstvo vnútra vie o upravenej verzii hymny, odporúča ju používať pri oficiálnych podujatiach, ale konečné slovo o tejto verzii má ministerstvo kultúry, ktoré je signatárom príslušnej zmluvy so skladateľom.

Žiadna verzia hymny nemá výlučné právo na použitie, a ak by šlo o jej komerčné využitie, vyžaduje sa dodatočný súhlas.

Pozrite si, ako sa pred ministerstvom kultúry na protest spievala hymna:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok