Vojna na Blízkom východe: Konflikty, úspechy Izraela aj politické zmeny
Rok 2024 bol pre Blízky východ v znamení konfliktu. Vojna v Pásme Gazy pokračovala, Izraelu sa podarilo zlikvidovať značnú časť vedenia Hamasu a Hizballáhu. Zhrozenie vyvolali masívne iránske útoky na Tel Aviv či izraelský vpád do Libanonu. O prekvapenie v regióne sa napokon postarala Sýria, kde sa v priebehu dvoch týždňov rozpadol režim.
Začiatok roka priniesol dobrú správu pre Izrael
Rok sa začal dobrou správou pre Izrael, keď sa Tel Avivu podarilo v Bejrúte zabiť jedného z hlavných aktérov útoku zo 7. októbra. Tento úspech však neostal bez kontroverzií. Od začiatku vojny niektorí odborníci tvrdia, že izraelské útoky zasahujú aj civilistov.
Tragickým príkladom je smrť siedmich zdravotníkov organizácie World Central Kitchen, ktorí v oblasti poskytovali civilistom pomoc a materiálnu podporu.
Iránske útoky na Izrael
Tel Aviv sa v končiacom sa roku musel aj brániť. Irán reagoval na zabitie veliteľa Islamských revolučných gárd na svojom veľvyslanectve v Sýrii masívnym útokom. Teherán použil viac ako 300 dronov a rakiet, čo bol najväčší útok na Izrael za posledné desaťročia. Tento priamy útok predstavoval bezprecedentnú eskaláciu konfliktu.
Izrael na to odpovedal likvidáciou ďalšieho vysokopostaveného lídra Hamasu, Yahyu Sinwara, ktorý bol podľa izraelských zdrojov zapojený do plánovania októbrového útoku. Tento úspech bol dôležitým politickým bodom pre izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
Ukrajina bude mojou prvou prioritou, vyhlásil Trump. Blízky východ príde na rad až druhý, Sýria vôbec
Počas stretnutia s americkým prezidentom Joeom Bidenom Netanjahu žiadal neobmedzený prístup k americkým zbraniam, zatiaľ čo Biden apeloval na deeskaláciu konfliktu.
Teherán ďalšie útoky na Izrael neodkladá. Koncom augusta Irán vyslal druhú vlnu útokov zahŕňajúcich približne 300 rakiet a dronov zameraných na vojenské ciele pri Tel Avive.
Izrael vs Hizballáh
Izrael dosiahol viaceré úspechy aj v boji proti Hizballáhu. Koncom júla zabil vojenského vodcu hnutia v Bejrúte, no najväčší úspech prišiel o niečo neskôr. Izraelu sa podarilo zlikvidovať lídra Hizballáhu, Hasana Nasrallaha, pri masívnom útoku na centrum Bejrútu. Nasrallah bol považovaný za kľúčovú osobu hnutia a za strojcu jeho úspechov.
Po týchto útokoch nasledovala izraelská invázia južného Libanonu, prvá za posledných 18 rokov. Cieľom bolo oslabiť Hizballáh a jeho infraštruktúra. Koniec novembra priniesol prímerie medzi Izraelom a Libanonom, čím sa ukončila 13-mesačná vojna. Hoci bolo prímerie niekoľkokrát porušené, mier sa podarilo udržať.
Izrael a Palestína by mohli uzavrieť prímerie do konca roka. Podľa militantných hnutí je dohoda blízko
Politické zmeny v Iráne
Najväčšou udalosťou v Iráne bola smrť prezidenta Ibráhima Raisiho pri páde helikoptéry, ktorá si vyžiadala osem obetí. Vplyv na krajinu bol však minimálny, keďže skutočnú moc drží najvyšší vodca, ajatolláh Alí Chámeneí.
Po Raisiho smrti sa koncom júna konali predčasné prezidentské voľby, ktoré priniesli prekvapivé výsledky. Za prezidenta bol zvolený Masoud Pezeshkian, označovaný za najviac reformného kandidáta, čo naznačuje potenciál pre zmeny v krajine.
Pád Asadovho režimu v Sýrii
Koncom roka došlo na Blízkom východe k veľkej zmene - pádu režimu v Sýrii. Po viac ako 13 rokoch občianskej vojny sa konflikt zdanlivo skončil. Po 10 dňoch obnoveného boja bol režim prezidenta Bašára Asada zvrhnutý. Sýria je teraz na rozcestí a ostáva otázkou, akým smerom sa krajina v najbližších rokoch vydá.