Svet postupne prechádza do roku 2025. Ako prvý ho oslávil tichomorský ostrov Kiritimati, hneď za ním Nový Zéland
Svet už niekoľko hodín oslavuje príchod nového roka 2025. Ako prvý do neho už o 11:00 h SEČ vstúpil tichomorský atol Kiritimati. Nový Zéland napoludnie SEČ odpálil pol tony pyrotechniky z aucklandskej veže Sky Tower a o 14:00 h SEČ austrálske Sydney spustilo veľkolepý ohňostroj, ktorý podľa niektorých odhadov sledoval milión ľudí. V Japonsku a na Kórejskom polostrove bol príchod nového roka privítaný zvonením zvonov, informovali zahraničné médiá.
Päťsto kíl pyrotechniky v Aucklande
Pätnásť minút po Kiritimati, ktoré je súčasťou Republiky Kiribati, rok 2025 privítali na Chathamských ostrovoch v juhozápadnej časti Tichého oceánu, uviedla agentúra DPA.
Na poludnie začal začiatok nového roka oslavovať novozélandský Auckland, z ktorého vyhliadkovej a telekomunikačnej veže Sky Tower bolo odpálených 500 kilogramov pyrotechniky.
Svetelné šou boli plánované tiež na moste Auckland Harbour Bridge aj v hlavnom meste Wellingtone, dodala DPA.
O 13:00 h SEČ do roku 2025 vstúpil ostrov Fidži v Oceánii alebo ďalekovýchodná časť Ruska, o hodinu neskôr tak urobila aj veľká časť Austrálie.
Robbie Williams v Sydney
O hodinu neskôr začala oslavovať časť Austrálie. Ľudia v Sydney od 6:00 h (pondelok 20:00 h SEČ) hľadali najlepšie miesta, odkiaľ by videli na ohňostroj na pozadí slávnej opery a známeho mosta Harbour Bridge. Priľahlý park bol po šiestich hodinách už zaplnený a záchranári ľuďom rozdávali fľaše s vodou, pretože teploty večer presahovali dvadsať stupňov. Miesta s dobrým výhľadom sa snažili nájsť tiež súkromné a vyhliadkové lode, ktoré zakotvili na rieke pred oboma stavbami, napísal web ABC Net.
„Je to jeden z najvyhľadávanejších ohňostrojov. Už dlho som plánoval prísť sa naň pozrieť,“ povedal podľa webu Radžan Džarabi z Indie, ktorý do mesta cestoval 2,5 hodiny.
Svoj koncert v Sydney ukončil anglický spevák Robbie Williams 11 sekúnd pred začiatkom nového roka, ktoré spoločne s moderátormi odpočítal.Nasledoval takmer 13-minútový veľkolepý ohňostroj, ktorý podľa niektorých zdrojov sledoval až milión ľudí.
Južná Kórea zrušila oslavy
V Japonsku či na Kórejskom polostrove o 16:00 h SEČ privítali príchod nového roka zvonením zvonov. V Tokiu sa ľudia zhromaždili v jednom z chrámov japonskej metropoly, aby sa pred polnočným zvonením pomodlili za nadchádzajúci rok. V Južnej Kórei boli všetky novoročné oslavy zrušené v súvislosti s nedeľňajšou leteckou katastrofou. Soulská radnica podľa stanice BBC uviedla, že tradičné zvonenie bude bez sprievodného predstavenia a s minútou ticha.
Severná Kórea k novému roku usporiadala veľký polnočný koncert, na ktorom sa zúčastnil aj vodca Kim Čong-un a jeho rodina. Na program organizátori zaradili predovšetkým vlastenecké piesne spievané miestnymi celebritami, ohňostroj a tiež prehliadku dronov, uviedla agentúra Reuters.
Oslavy v Indii aj v Číne
O hodinu neskôr privítala nový rok aj Čína. Hlavné mesto Peking podľa agentúry DPA usporiadalo veľkú oslavu v bývalej oceliarni na západnom okraji mesta, v Šanghaji diváci obdivovali svetelnú šou na riečnej promenáde, Hongkong usporiadal veľký ohňostroj vo Viktoriinom prístave.
Čína prikladá novoročným oslavám zvyčajne menší význam ako iné krajiny sveta. Pre obyvateľov býva dôležitejší sviatok jari - známy tiež ako čínsky nový rok, ktorý sa riadi lunárnym kalendárom. V roku 2025 pripadne na 29. januára.
O 19:30 h prepukli oslavy v Indii, ktorá celá leží rovnako ako Čína iba v jednom časovom pásme. Tisíce ľudí s rozsvietenými mobilmi v rukách privítali nový rok v Bombaji na západe krajiny, uviedla BBC.
Slovensko privítalo nový rok 2025. Takto vyzerali oslavy v Bratislave a v Prešove bez ohňostrojov
Pozrite si reportáž z 31. decembra 2024 o novoročných oslavách na Novom Zélande: