Česko podáva pomocnú ruku. Slovensku ponúklo prepravné kapacity plynu cez svoje územie

30.12.2024 15:57 , Aktualizované: 30.12.2024 17:10

Česká republika je pripravená Slovensku poskytnúť svoje prepravné a zásobníkové kapacity zemného plynu. Minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) to ponúkol slovenskej strane v reakcii na zastavenie tranzitu plynu na Slovensko cez Ukrajinu.

plyn, Rakúsko
Foto: Profimedia

Ponuka platí pre nadchádzajúcu jar aj dlhodobejšie obdobie. V tlačovej správe o tom informovalo ministerstvo priemyslu a obchodu (MPO). ČR doteraz čerpala plyn z východu aj západu.

Sakovej poslal list

Pomoc pri zabezpečení nových stabilných dodávok plynu Vlček ponúkol prostredníctvom listu podpredsedníčke vlády a ministerke hospodárstva Denise Sakovej (Hlas-SD).

Nadviazal tak na svojho predchodcu na ministerstve Jozefa Síkelu, ktorý na začiatku septembra upozornil komisárku pre energetiku Kadri Simsonovú na nutnosť hľadania alternatívnych riešení pre zabezpečenie dodávok plynu v Európe.

Vo svojom liste vtedy Síkela zdôraznil dostatočnú kapacitu českej prepravnej sústavy, ktorá by mohla významne prispieť k nahradeniu dodávok cez Ukrajinu.

"Ukončenie tranzitu plynu cez Ukrajinu môže mať negatívny dopad na stabilitu dodávok v niektorých krajinách regiónu. Česko je na túto situáciu vďaka strategickým investíciám a robustnej infraštruktúre pripravené. Zároveň naše skoršie kroky umožňujú Slovensku ponúknuť dostatočné prepravné a zásobníkové kapacity,“ uviedol Vlček.

Pripomenul, že k cenovo dostupným alternatívnym dodávkam plynu do regiónu podľa neho teraz výrazne prispeje tiež zrušenie nemeckého poplatku za skladovanie.

Ten v súčasnosti predstavuje 2,5 eura za megawatthodinu a podľa analytikov predražoval prepravu plynu do Česka natoľko, že v posledných dvoch mesiacoch vzrástol podiel dovážaného plynu z východu na 95 percent.

Po zrušení poplatku, ktoré v decembri odsúhlasil nemecký spolkový snem, experti očakávajú opätovný nárast dodávok zo západu. Česko odtiaľ čerpá plyn z Nórska a LNG z terminálu v Holandsku. Z východu sem tiekol predovšetkým plyn z Ruska.

Domáce zásobníky plynu sú podľa dát ministerstva priemyslu a obchodu naplnené z 63 percent.

Je v nich vyše 2,22 miliardy metrov kubických plynu, medziročne menej ako v rovnakom období vlani. Vtedy bolo v zásobníkoch vyše tri miliardy metrov kubických plynu, naplnené tak boli z 88 percent.

Pozrite si tiež reportáž z 30. decembra o liste, ktorý premiér Fico adresoval EÚ:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok