Za hlučnú zábavu zaplatili kamzíky životom. Pripomíname si 53. výročie tragického Silvestra v Tatrách
Silvester v Tatrách pred viac ako 50 rokmi priniesol jednu z najtragickejších udalostí v histórii Tatranského národného parku. Kamzíky sa zľakli zvuku pyrotechniky a v panike spadli do rokliny.
Pyrotechnika ako hrozba
Kým pre ľudí sú silvestrovské oslavy plné radosti, svetiel a ohňostrojov, pre zvieratá predstavujú stresujúce obdobie. Hluk a záblesky pyrotechniky desia nielen domáce zvieratá, ale aj divokú zver, ktorá na takýto druh rušivých podnetov nie je pripravená, čo môže mať tragické následky. Príkladom je nešťastná silvestrovská udalosť, ktorá sa stala v Západných Tatrách.
V roku 1971, počas novoročných osláv v Žiarskej doline, kamzíky vrchovské tatranské podľahli panike spôsobenej pyrotechnikou. Pokúšajúc sa uniknúť pred hlukom a svetlom, spadla celá črieda kamzíkov do rokliny, pričom tragicky zahynulo 14 jedincov.
Trpiace voľne žijúce zvieratá
Podľa TANAP-u Tatry svojimi údoliami a skalnými stenami vytvárajú ideálne akustické podmienky na šírenie zvuku, napríklad aj z delobuchov.
„Mnohí ľudia si ešte stále neuvedomujú, ako nadmerným hlukom a zábleskami trpia voľne žijúce zvieratá. Kamzíky na extrémny stres reagujú nekontrolovaným správaním sa. Celé čriedy často utekajú a dostávajú sa do kritickej situácie, napríklad do hlbokého snehu, kde ich pobyt vysiľuje, alebo do exponovaných žľabov, v ktorých im hrozí pád či odrhnutie lavíny. Námaha v zimnom období znižuje schopnosť živočíchov čeliť nepriaznivým podmienkam,“ informuje TANAP.
Tragický bol napríklad aj prelom rokov 2017 a 2018 pre telemetricky sledovanú kamzicu Jesicu.
„Pravdepodobne silvestrovská zábava pri ubytovacom zariadení vo Velickej doline spôsobila, že utiekla do lavinózneho terénu, kde na extrémne zľadovatenom povrchu zahynula,“ konštatuje TANAP.
Na Silvestra prichádzajú ľudia o prsty, zrak aj život. Hasiči radia, ako prežiť oslavy v zdraví
Tichý Silvester
Správa Tatranského národného parku (TANAP) upozorňuje, že ohňostroje a petardy ohrozujú zvieratá. Do národného parku podľa nej ohňostroje a petadry nepatria.
Ako uvádza, keď nepomáhajú reštriktívne opatrenia, pracovníci Správy TANAP-u apelujú na ľudskosť.
„Jedna silvestrovská oslava môže nepriamo spôsobiť smrť zvieraťa, o ktorej oslavujúci nemusia ani vedieť,“ apeluje s tým, aby ľudia pamätali na to, že v tatranskej prírode sú iba návštevníkmi, kým zvieratá v nej žijú po celý rok.
Aj tento rok vyzývajú národné parky ľudí, aby sa zapojili do iniciatívy Tichý Silvester a oslávili príchod roka 2025 bez hlučnej pyrotechniky, petárd či ohňostrojov, čím môžu prispieť k ochrane zvierat.
Tichý Silvester 2024 je celoslovenská výzva, ktorú spustilo Ministerstvo životného prostredia SR prostredníctvom svojej stránky Národné parky Slovenska. Poukazuje na ohrozenie životov zvierat, ktoré každoročne spôsobuje hlučná pyrotechnika počas silvestrovských osláv.
Pozrite si reportáž z 15. decembra 2024 o privítaní nového roka bez hluku: