Lavrov potvrdil, že Moskva obnoví rozmiestňovanie rakiet. USA obvinil, že to robia po celom svete
Rusko bude musieť upustiť od svojho moratória na rozmiestňovanie rakiet stredného a krátkeho doletu, povedal v utorok publikovanom rozhovore s agentúrou RIA Novosti ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.
Vrcholný diplomat zároveň obvinil Spojené štáty z toho, že začali po svete tieto zbrane rozmiestňovať. Washington sa k jeho vyhláseniu zatiaľ nevyjadril.
Dohodli sa Reagan a Gorbačov
V roku 1987 vtedajší prezident Spojených štátov Ronald Reagan a sovietsky vodca Michail Gorbačov podpísali zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Dohovor signatárom zakazoval výrobu, skúšky a rozmiestňovanie pozemných rakiet a striel s plochou dráhou letu s doletom od 500 do 5500 kilometrov. Obmedzenie sa týkalo aj odpaľovacích zariadení.
V roku 2019 USA pod vedením vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa od zmluvy odstúpili, ako dôvod uviedli porušovanie záväzkov zo strany Ruska. Moskva obvinenia odmietla a následne potvrdila zánik dohovoru. Moskva zároveň tvrdí, že podmienky naďalej dodržiava na základe jednostranného moratória.
"Je zrejmé, že naše moratórium na rozmiestnenie rakiet stredného a krátkeho doletu už prakticky nie je životaschopné a bude nutné ho opustiť. USA arogantne ignorovali varovania Ruska a Číny a v praxi prešli na rozmiestňovanie zbraní tejto triedy v rôznych oblastiach sveta," povedal Lavrov.
Šéf ruskej diplomacie v tejto súvislosti spomenul nedávne použitie ruskej rakety stredného doletu Orešnik, ktorú ruská armáda minulý mesiac vystrelila na ukrajinské mesto Dnipro. Ruský prezident Vladimir Putin vtedy uviedol, že tak Rusko urobilo v reakcii na údery ukrajinskej armády na ruské územie americkými a britskými strelami. Ukrajina sa už tretí rok bráni rozsiahlej ruskej vojenskej agresii.
"Nedávny test najnovšieho hypersonického systému stredného doletu Orešnik, ktorý sme urobili v bojových podmienkach, presvedčivo demonštroval naše schopnosti a odhodlanie zaviesť kompenzačné opatrenia," uviedol v rozhovore Lavrov.
Rozhovor kontroverznému moderátorovi poskytol po Putinovi aj Lavrov. Porážku Ruska na Ukrajine nepripúšťa
Vec minulosti
Náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov pred niekoľkými dňami vyhlásil, že medzinárodná kontrola zbrojenia je kvôli nedostatku dôvery medzi Ruskom a Západom vecou minulosti. Moskva podľa neho v reakcii na akékoľvek bezpečnostné hrozby použije zbrane, ktoré bude považovať za vhodné.
V posledných rokoch prestalo platiť viac zmlúv o kontrole zbrojenia. Na otázku, či Rusko odstúpi od zmluvy Nový START, ktorá obmedzuje počet strategických jadrových zbraní, pred vypršaním jej platnosti v roku 2026, Lavrov odpovedal, že v súčasnej dobe neexistujú podmienky pre strategický dialóg s Washingtonom.
Vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sú teraz označované za najhoršie od čias kubánskej krízy z roku 1962. Zhoršila ich ruská invázia na Ukrajinu, keď sa Spojené štáty pod vedením súčasného prezidenta Joea Bidena postavili na stranu napadnutého Kyjeva. V januári sa v USA vymení administratíva a do Bieleho domu sa vráti Donald Trump.
Pozrite reportáž z 27. decembra o tom, ako si Rusi pre infláciu uťahujú opasky.