Lavrov potvrdil, že Moskva obnoví rozmiestňovanie rakiet. USA obvinil, že to robia po celom svete

29.12.2024 14:59

Rusko bude musieť upustiť od svojho moratória na rozmiestňovanie rakiet stredného a krátkeho doletu, povedal v utorok publikovanom rozhovore s agentúrou RIA Novosti ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Sergej Lavrov
Foto: TASR/AP

Vrcholný diplomat zároveň obvinil Spojené štáty z toho, že začali po svete tieto zbrane rozmiestňovať. Washington sa k jeho vyhláseniu zatiaľ nevyjadril.

Dohodli sa Reagan a Gorbačov

V roku 1987 vtedajší prezident Spojených štátov Ronald Reagan a sovietsky vodca Michail Gorbačov podpísali zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Dohovor signatárom zakazoval výrobu, skúšky a rozmiestňovanie pozemných rakiet a striel s plochou dráhou letu s doletom od 500 do 5500 kilometrov. Obmedzenie sa týkalo aj odpaľovacích zariadení.

V roku 2019 USA pod vedením vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa od zmluvy odstúpili, ako dôvod uviedli porušovanie záväzkov zo strany Ruska. Moskva obvinenia odmietla a následne potvrdila zánik dohovoru. Moskva zároveň tvrdí, že podmienky naďalej dodržiava na základe jednostranného moratória.

"Je zrejmé, že naše moratórium na rozmiestnenie rakiet stredného a krátkeho doletu už prakticky nie je životaschopné a bude nutné ho opustiť. USA arogantne ignorovali varovania Ruska a Číny a v praxi prešli na rozmiestňovanie zbraní tejto triedy v rôznych oblastiach sveta," povedal Lavrov.

Šéf ruskej diplomacie v tejto súvislosti spomenul nedávne použitie ruskej rakety stredného doletu Orešnik, ktorú ruská armáda minulý mesiac vystrelila na ukrajinské mesto Dnipro. Ruský prezident Vladimir Putin vtedy uviedol, že tak Rusko urobilo v reakcii na údery ukrajinskej armády na ruské územie americkými a britskými strelami. Ukrajina sa už tretí rok bráni rozsiahlej ruskej vojenskej agresii.

"Nedávny test najnovšieho hypersonického systému stredného doletu Orešnik, ktorý sme urobili v bojových podmienkach, presvedčivo demonštroval naše schopnosti a odhodlanie zaviesť kompenzačné opatrenia," uviedol v rozhovore Lavrov.

Vec minulosti

Náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov pred niekoľkými dňami vyhlásil, že medzinárodná kontrola zbrojenia je kvôli nedostatku dôvery medzi Ruskom a Západom vecou minulosti. Moskva podľa neho v reakcii na akékoľvek bezpečnostné hrozby použije zbrane, ktoré bude považovať za vhodné.

V posledných rokoch prestalo platiť viac zmlúv o kontrole zbrojenia. Na otázku, či Rusko odstúpi od zmluvy Nový START, ktorá obmedzuje počet strategických jadrových zbraní, pred vypršaním jej platnosti v roku 2026, Lavrov odpovedal, že v súčasnej dobe neexistujú podmienky pre strategický dialóg s Washingtonom.

Vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sú teraz označované za najhoršie od čias kubánskej krízy z roku 1962. Zhoršila ich ruská invázia na Ukrajinu, keď sa Spojené štáty pod vedením súčasného prezidenta Joea Bidena postavili na stranu napadnutého Kyjeva. V januári sa v USA vymení administratíva a do Bieleho domu sa vráti Donald Trump.

Pozrite reportáž z 27. decembra o tom, ako si Rusi pre infláciu uťahujú opasky.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok