Experti o leteckej katastrofe v Kórei: Počasie bolo ideálne. Mnohé na tejto tragédii jednoducho nedáva zmysel

29.12.2024 12:35 , Aktualizované: 29.12.2024 14:11

V Južnej Kórei došlo k tragédii. Lietadlo spoločnosti Jeju Air pri pristávaní havarovalo. Na palube boli desiatky ľudí, prežili len dvaja. Príčiny nešťastia stále vyšetrujú. Počasie bolo ideálne a podľa expertov patrí Boeing 737-800 medzi najspoľahlivejšie stroje na svete.

Južná Kórea lietadlo pád
Foto: TASR/AP

K leteckej katastrofe došlo za takmer ideálnych podmienok. Letecký expert a komentátor Geoffrey Thomas hovorí, že incident „veľmi záhadný.“

„Boeing 737-800 patrí medzi najpoužívanejšie lietadlá na svete, pričom každé z nich vykonáva približne 4 až 5 letov denne,“ uviedol Thomas pre CNN. "Ide o najspoľahlivejšie lietadlo na svete, ktoré je v prevádzke už 20 rokov. Všetci vedia, ako funguje. A funguje naozaj, naozaj dobre. Údržba vykonávaná v Južnej Kórei patrí medzi najlepšie na svete, doplnil.

Viditeľne neporušená zostala iba chvostová časť lietadla. Práve tam sa nachádzali dvaja členovia posádky, muž a žena, ktorí katastrofu prežili. "Len chvostová časť si zachovala trochu tvaru a zvyšok (lietadla) je takmer nerozoznateľný," povedal veliteľ hasičov.

Ideálne podmienky na lietanie

Letecké podmienky boli podľa Thomasa „prakticky dokonalé“. Odborníci budú podrobne skúmať nielen technický stav lietadla, ale aj možné zlyhania v rozhodovacom procese posádky či komunikácii s riadiacou vežou.

Juhokórejskí hasiči uviedli, že príčinou havárie mohlo byť zlyhanie pristávacieho podvozku. Záznamy ukázali, že lietadlo pristávalo na bruchu.

„Nie je úplne jasné, či podvozok skolaboval počas pristátia, alebo či vôbec nebol vysunutý. Toto je veľmi vážny problém, na ktorý sa vyšetrovatelia zamerajú,“ okomentoval Thomas.

Podľa jeho slov je zarážajúce, že let spoločnosti Jeju Air havaroval napriek tomu, že pristával, keď bolo slnečno a sucho. „Všetko bolo správne, ale všetko sa pokazilo. Prečo? Ako sa to môže stať, že sa všetko pokazí za takmer dokonalých podmienok?“ pýtal sa pár hodín po katastrofe.

„Je to mimoriadna tragédia. Je zázrak, že niekto túto strašnú katastrofu a inferno vôbec prežil,“ dodal Thomas.

Čo doteraz vieme?

  1. Lietadlo bol Boeing 737-800, ktorý patrí juhokórejskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Jeju Air.
  2. Havarovalo na Medzinárodnom letisku Muan krátko po 9:00 miestneho času (01:00 SELČ).
  3. Príčinou nehody bola pravdepodobne zrážka s vtákmi a následne problémy s podvozkom.
  4. Na palube lietadla sa nachádzalo 181 ľudí. Doteraz potvrdili 179 obetí, dvoch členov posádky prviezli do nemocnice. Doteraz identifikovali celkovo 22 osôb.
  5. Na letisku zriadili dočasná márnica. Rodiny obetí sa zhromažďujú na mieste tragédie.
  6. Väčšina pasažierov na palube boli Juhokórejčania, výnimkou boli dvaja občania Thajska.
  7. Vek pasažierov sa pohyboval od troch do 78 rokov. Väčšina bola vo veku 40, 50 a 60 rokov, uvádza juhokórejská spravodajská agentúra Yonhap.

Pilotov zamestnali problémy, zabudli na podvozok?

Podľa najnovších informácií nedošlo iba k problémom s podvozkom. „Zdá sa, že došlo k zrážke s vtákmi. Bola zasiahnutá pravá strana motora. To by spôsobilo veľký tlak v kokpite,“ priblížil okolnosti tragédie letecký expert a komentátor pre BBC.

Podľa neho mohlo dôjsť k situácii, že piloti, ktorí kontrolovali problém s motorom, „jednoducho zabudli vysunúť pristávací podvozok“. Vyslali aj núdzové volanie.

Thomas dodáva, že v okolí letiska Muan sa v tomto ročnom období často objavujú varovania pred veľkými kŕdľami divých kačíc. Ak však podvozok nebol vysunutý, v kokpite by sa ozvali varovné signály. Podvozok možno v prípade potreby vysunúť aj manuálne.

„Otázkou zostáva, či bola situácia s motorom natoľko závažná, že piloti nemali čas vykonať túto operáciu. To zatiaľ nevieme,“ pokračuje Thomas. „Každopádne mali vyhlásiť stav núdze. Prečo hasiči nepokryli pristávaciu dráhu penou? Prečo neboli prítomní, keď lietadlo pristálo? A prečo lietadlo pristálo tak ďaleko na dráhe? A prečo bol na konci dráhy tehlový múr?" pýta sa. V takýchto prípadoch je bežné, že pristávaciu dráhu zalejú penou, aby následky neboli také katastrofálne.

Thomas tiež zdôraznil, že Južná Kórea a jej letecké spoločnosti sú považované za „príklady najlepších postupov v leteckom priemysle“ – lietadlo aj samotná spoločnosť majú „vynikajúcu bezpečnostnú bilanciu“.

„Mnohé veci na tejto tragédii jednoducho nedávajú zmysel,“ uzatvára Thomas.

Experti sú na pochybách

Ďalší expert oslovený agentúrou Reuters pochybuje o tom, že by závadu na podvozku mohol spôsobiť stret s vtákom. Zároveň si tak ako Thomas kladie otázku, prečo letisko nebolo na núdzové pristátie lepšie pripravené.

"Nikdy som nevidel, že by stretnutie s vtákom zabránilo vysunutiu podvozku," poznamenal austrálsky odborník na bezpečnosť v letectve Geoffrey Dell.

Na záberoch havárie je zrejmé, ako dvojmotorové lietadlo bez vysunutého podvozku nestihne včas zabrzdiť, zíde z dráhy a po náraze do betónového múru exploduje.

Thomas predpokladá, že aspoň niektoré z otázok pomôžu zodpovedať nájdené hlasové nahrávky z kokpitu. Typicky sa podľa neho na pristátie bez vytiahnutého podvozku, teda takzvane na brucho, ide s minimom paliva a pristáva sa na najvzdialenejšom konci dráhy za sprievodu hasičov.

Austrálsky konzultant v letectve Trevor Jensen sa domnieva, že núdzové pristátie bez vytiahnutého podvozku nebolo plánované, pretože by v takom prípade lietadlo očakávali hasiči a ďalšie pohotovostné zložky. Napriek tomu mu nie je jasné, prečo lietadlo nedokázalo na pristávacej dráhe dostatočne zabrzdiť.

Juhokórejské úrady nehodu naďalej vyšetrujú. Podľa svedkov sa krátko pred ňou z jedného z motorov lietadla ozval výbuch. Len šesť minút pred haváriou letová kontrola varovala pred možnou zrážkou s vtákom či vtákmi. O minútu neskôr potom pilot aeroliniek Jeju Air vyslal núdzový signál mayday.

Letecké nešťastia v Južnej Kórei

Nedeľňajšia letecká havária by mohla byť najhoršou leteckou katastrofou v histórii Južnej Kórey.

V roku 2002 Boeing 767-200 prevádzkovaný spoločnosťou Air China narazil do kopca neďaleko kórejského prístavného mesta Busan. Pri nehode zahynulo 129 ľudí a 37 bolo zranených.

V septembri 1983 bol lietadlo Korean Airlines zostrelené sovietskou stíhačkou po tom, čo sa dostalo do sovietskeho vzdušného priestoru nad ostrovom Sachalin. Všetkých 269 ľudí na palube zahynulo.

V roku 1997 sa obrie lietadlo spoločnosti Korean Air zrútilo na tichomorskom ostrove Guam, pričom zahynulo 228 zo 254 osôb na palube.

O tejto tragédii v nedeľu ráno v našom štúdiu porozprával zahraničný redaktor Róbert Zoľák.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok