Falošné pasy a vojnový zločinec. Asadovi príbuzní sa snažia nelegálne odletieť a utiecť z krajiny

28.12.2024 07:20

Manželku a dcéru jedného z bratrancov nedávno zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada zadržali v piatok na letisku v libanonskom Bejrúte, odkiaľ sa údajne pokúšali odletieť do Egypta s falošnými pasmi.

Bašár Asad
Foto: TASR/AP

Odletieť z Bejrútu sa však údajne o deň skôr podarilo strýkovi zvrhnutého prezidenta a bývalému viceprezidentovi, Rifátovi Asadovi, ktorý je obvinený z vojnových zločinov. Tvrdia to nemenovaní predstavitelia libanonských justičných a bezpečnostných zložiek, informuje agentúra AP.

Podľa piatich citovaných libanonských predstaviteľov oboznámených s prípadom bola v piatok na letisku v Bejrúte zadržaná manželka a dcéra Rifátovho syna Durajda Aasada. Tie údajne nelegálne prepravili do Libanonu, odkiaľ plánovali odletieť do Egypta na falošné pasy.

Samotný Rifát Asad odletel podľa citovaných zdrojov z Bejrútu už o deň skôr na svoj pravý pas. Podľa informácií agentúry Reuters odvolávajúcej sa taktiež na nemenovaných predstaviteľov z libanonských bezpečnostných síl odletel do Dubaja. Spojené arabské emiráty dosiaľ informáciu oficiálne nepotvrdili.

Švajčiarska prokuratúra obžalovala v marci Rifáta Asada z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spred vyše štyridsiatich rokov.

Dopustiť sa ich mal nariaďovaním vrážd, mučenia, krutého zaobchádzania a prípadov nezákonného zadržiavania, ku ktorým došlo v Sýrii vo februári 1982 - počas ozbrojeného konfliktu medzi sýrskymi ozbrojenými silami a islamistickou opozíciou, konkrétne počas masakry v severosýrskom meste Hamá.

Mäsiar z Hamy

Rifát Asad (87) je mladším bratom Bašárovho otca, sýrskeho exprezidenta Háfiza Asada, ktorý bol pri moci od roku 1970 až do svojej smrti v roku 2000.

Rifát je prezývaný "Mäsiar z Hamy" za svoju údajnú rolu v masakre tisícov ľudí v Hamá v roku 1982. Asad vtedy velil jednotkám, ktoré boli vyslané na sever Sýrie, aby tam potlačili povstanie.

Príslušníci libanonských bezpečnostných síl a justičných orgánov tvrdia, že v Libanone bolo v ostatnom čase zadržaných už vyše 20 príslušníkov neslávne známej 4. divízie bývalej sýrskej armády, dôstojníkov vojenskej rozviedky, ako aj ďalších osôb napojených na bezpečnostné sily zvrhnutého Bašára Aasada. Niektorí z nich údajne boli zadržaní pri tom, ako sa pokúšali predať svoje zbrane.

Pozrite si archívnu reportáž z 8. decembra o páde Asadovho režimu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok