NASA prepisuje históriu. Jej sonda sa priblížila neuveriteľne blízko k Slnku a zvládla obrovké teploty

včera 05:00

Sonda amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Parker Solar Probe sa priblížila k Slnku na najkratšiu vzdialenosť, čo sa kedy ľuďmi vyrobenému stroju podarilo. S odvolaním sa na oznámenie tejto americkej vesmírnej agentúry o tom informujú svetové médiá.

NASA slnko vesmír Parker Solar Probe
Foto: TASR/AP
Na tomto obrázku, ktorý sprístupnila NASA, je umelecké zobrazenie sondy Parker Solar Probe, ktorá sa približuje k Slnku.

NASA sonda prekonala rekord priblížením sa k Slnku. Vydržala pritom teploty blížiace sa k tisícke stupňov Celzia.

Parkerova solárna sonda bola do stredu našej Slnečnej sústavy vyslaná v roku 2018. Okolo slnka už preletela asi 21-krát a zakaždým v o niečo kratšej vzdialenosti. Terajší prelet však prekonal doterajšie rekordy.

Sonda bola vystavená takmer 1000 stupňom Celzia

K povrchu Slnka sa v momente najväčšieho priblíženia sonda dostala na vzdialenosť asi 6,1 milióna kilometrov. Chránená pritom bola 11,5 centimetra silným štítom z uhlíkového kompozitu, aj tak ale bolo cieľom preletieť v blízkosti Slnka čo najrýchlejšie. Podľa internetovej stránky NASA sa sonda pohybovala rýchlosťou zhruba 692-tisíc kilometrov za hodinu a bola vystavená teplotám okolo 980 stupňov Celzia.

Signál z Parkerovej solárnej sondy vedci zaznamenali v piatok o 6.00 h SEČ po niekoľkodňovej pauze, počas ktorej signál nemali, zatiaľ čo stroj prelietal oblasťou s veľmi vysokými teplotami. Podľa NASA je sonda už mimo nebezpečenstva a funguje štandardne.

Cieľom misie je lepšie pochopiť Slnko

Vedkyňa NASA Nicola Foxová v tejto súvislosti BBC povedala, že sonda letela v blízkosti Slnka takou rýchlosťou, že by pri rovnakej rýchlosti rokov z Londýna do New Yorku trval iba 30 sekúnd. Zároveň poznamenala, že ak by Slnko a Zem delil iba meter, preletela sonda v blízkosti našej hviezdy vo vzdialenosti štyroch centimetrov.

Cieľom misie, pri ktorej sa sonda na Štedrý večer ponorila do vonkajšej atmosféry Slnka, kde čelila extrémnym teplotám a silnému žiareniu, je lepšie pochopiť fungovanie hviezdy v strede našej Slnečnej sústavy.

"Toto skúmanie Slnka zblízka umožňuje sonde Parker Solar Probe vykonávať merania, ktoré vedcom pomôžu lepšie pochopiť, ako sa hmota v tejto oblasti zahrieva na milióny stupňov, vystopovať pôvod slnečného vetra a zistiť, ako sú energetické častice urýchľované na rýchlosť blízku rýchlosti svetla," uviedla agentúra.

Predpokladá sa, že detailnejšie údaje z misie sonda pošle na Nový rok.

Zatmenie Slnka v apríli ovplyvnilo aj zvieratá:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok