Putin odmietol všetky návrhy na mier, hovorí Lipavský. Bratislava sa novým Mníchovom nestane, myslí si Dvořák

včera 17:05 , Aktualizované: včera 17:33

Ruský prezident Vladimir Putin zatiaľ všetky návrhy mieru odmietol. Namiesto toho denne posiela na Ukrajinu ďalšie útoky. Vo vyjadrení pre ČTK to popoludní uviedol český minister zahraničia Ján Lipavský po tom, ako jeho slovenský náprotivok Juraj Blanár potvrdil, že Slovensko je pripravené hostiť rokovania o mieri na Ukrajine.

20241806_mzv_blanar_lipavsky_10051604.jpg
Foto: TASR /Jaroslav Novák

Lipavský: Putin odmietol všetky návrhy na mier

S návrhom o deň skôr vyjadril súhlas aj Putin. Ukrajina, ktorá sa tretím rokom bráni ruskej agresii, kritizovala cestu premiéra Roberta Fica do Moskvy, kde minulú nedeľu rokoval s ruským prezidentom.

"Putin zatiaľ všetky návrhy mieru odmietol a namiesto toho každý deň posiela ďalšie útoky. Neriešime ruské klamstvá, ale ako zabezpečiť bezpečnosť pre našich ľudí," uviedol v piatok na otázku ČTK Lipavský.

Predseda senátneho výboru pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť Pavel Fischer (za TOP 09) ČTK oznámil, že ak Blanár naozaj vyhlásil, že podporuje akékoľvek mierové iniciatívy, potom by nemalo uniknúť, že vojnu začalo Rusko.

Neutrálny postoj po návšteve Moskvy

"Som obozretný ku každému, kto po návrate z Moskvy začne navrhovať mier alebo koho v Kremli dokonca pochválili za to, že zastáva 'neutrálny' postoj," poznamenal bývalý český veľvyslanec vo Francúzsku.

"Tvárou v tvár ruským raketám, ktoré zabíjali a ničili detské nemocnice, sa človek nemôže tváriť neutrálne. V tomto s pánom ministrom Blanárom nemožno súhlasiť, je mi ľúto," dodal Fischer.

Rusko sa podľa neho stalo najvážnejšou priamou hrozbou pre všetky štáty Severoatlantickej aliancie (NATO). "Dovoľujem si pripomenúť, že Slovensko ako členský štát vyslovilo s touto deklaráciou súhlas tento rok na samite NATO vo Washingtone. Vychádzam z predpokladu, že sa podľa toho bude aj správať," doplnil senátor.

Bratislava novým Mníchovom?

Prvý podpredseda opozičného ANO Karol Havlíček ČTK napísal, že pre jeho hnutie je dôležité, aby sa mierové rokovania začali. "Rokovania majú žiaľ meškanie a doplatia na to Ukrajina. Nemám z toho radosť, ale potvrdzuje sa bohužiaľ presne to, čo sme predpokladali. Byť to skôr, mohlo to byť v výrazne viac v súlade so záujmami Ukrajiny," myslí si. "Ak budú rokovania na Slovensku, je to jedine dobre pre celú EÚ. Súhlasiť s Bratislavou pochopiteľne musia všetky strany, teda aj Ukrajina, ale verím, že to je schodné," dodal.

"Môj názor nie je taký podstatný. Dôležitejšie je, čo si o takomto možnom rokovaní myslia tí, ktorí by sa ho mali zúčastniť. A tu zjavne chýbajú vyjadrenia okupovanej napadnutej krajiny, bez ktorej účasti by bolo akékoľvek rokovanie len opakovaním mníchovskej zrady v nových kulisách. Myslím si, že Bratislava sa novým Mníchovom nestane," poznamenal minister pre európske záležitosti Martin Dvořák (STAN).

Mierové iniciatívy Slovenska

Blanár zopakoval skoršie Ficove tvrdenia, že konflikt nemá vojenské riešenie a že Slovensko presadzuje mierové riešenia a podporuje akékoľvek mierové iniciatívy. Minister pripomenul, že sa tento rok vo Švajčiarsku zúčastnil na mierovom samite, zvolanom z ukrajinskej iniciatívy, a tvrdil, že sa tam všetci účastníci zhodli na tom, že ďalšie mierové rokovania sa musia uskutočniť za účasti všetkých strán, teda aj Ruska.

"Slovensko je síce členom Európskej únie a NATO, ale od návratu niekoľkonásobného premiéra Fica k moci na jeseň roku 2023 sa priblížilo Rusku a hlási sa k maďarskej pozícii," napísala agentúra AFP v narážke na kontakty maďarského premiéra Viktora Orbána s Moskvou. Pripomenula, že Fico zastavil štátnu vojenskú pomoc Ukrajine a obviňuje Kyjev z ohrozenia dodávok ruského plynu pre svoju krajinu, ktorý si chce naďalej nakupovať.

O dodávkach ruského plynu na Slovensko Fico v nedeľu rokoval s Putinom v Moskve. Premiér po stretnutí povedal, že ich pokračovanie po 1. januári je prakticky nemožné kvôli prístupu Kyjeva, ktorý odmieta predĺžiť zmluvu o tranzite suroviny ďalej do krajín EÚ.

Pozrite si zostrih rozhovoru s politológom Radekom:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok