V okolí gejzíru na Sivej brade postavili zábradlie. Usmerňuje turistov, aby neničili vzácne prírodniny
Známe miesto v okolí gejzíru na Sivej brade pod Spišským hradom zmenilo vzhľad. Pribudlo tam drevené zábradlie. Jeho úlohou je usmerňovať pohyb turistov tak, aby nedevastovali tamojšie vzácne prírodniny.
Už začiatkom novembra si naši diváci všimli, že na Sivej brade sa niečo deje. O pár dní ochranári zverejnili, že je to aktivita smerujúca k tomu, aby vzácne územie netrpelo pod nohami turistov.
„Predmetom ochrany v tejto lokalite sú cenné trávne biotopy a travertíny, ktoré sú závislé na vode,” povedala Svetlana Pitáková zo Štátnej ochrana prírody.
„Naozaj tu vidíme aj poškodzovanie sintrov, dlhodobo. Tie jemné vrstvičky, ako ich ukladá voda, nechceme, aby po nich človek stúpal,” povedal riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil.
S gejzírom majú svoje plány
Známy gejzír v poslednom čase ožil a samospráva Spišského Podhradia má so vzácnym územím okolo Sivej brady svoje plány. Bude sa tam teda zrejme pohybovať čoraz viac ľudí.
„Chceme na tomto území rozvoj cestovného ruchu. Pozrieť si prírodu, krajinu a zároveň aj duchovno. Ale nech to je ľudské,” povedal primátor Spišského Podhradia Michal Kapusta (KDH, SNS).
„A my musíme byť pripravení na zvýšené kvantum turistov. Tu bude rádovo viac návštevníkov. Má tu vzniknúť zázemie s kaviarničkou a parkoviskom. Neskoro je robiť potom, keď to už bude zničené,” dodáva Dražil.
Vianočné poďakovanie v Dolnom Kubíne: Radnica rozdala koláče pracovníkom, ktorí slúžia aj počas sviatkov
Vymedzenie priestoru, v ktorom sa turisti môžu pohybovať
Na Sivej brade teda pribudlo zábradlie z veľmi trvácneho dubového dreva. Má vymedziť priestor, v ktorom sa turisti môžu pohybovať.
„Aby sme ľudí naviedli na optimálnu trasu, aby gro návštevníkov Sivej brady chodilo jedným smerom,” vysvetlil Dražil.
Návštevníci zmenu vítajú
Najmä tí, ktorí toto miesto poznajú dlho, si na nový vzhľad Sivej brady musia zvykať. Väčšina návštevníkov sa však s funkciou dreveného zábradlia dokáže stotožniť.
„Je to dobrá vec pre ľudí. Aspoň vedia, že je to chránené územie a majú sa správať ako ľudia a nechodiť krížom-krážom kade sa im zachce,” povedal návštevník Sivej brady Milan Hudec.
„Možno je to pre niekoho zásah do estetiky tej kopy. Ale je to v prvom rade funkčná záležitosť,” vysvetľuje Dražil.
Na budúci rok na tomto mieste pribudnú informačné tabule a náučný chodník.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac