Ako poskytnúť prvú pomoc deťom? Nová aplikácia ponúka riešenia, ktoré môžu zachrániť život
Videá, ktoré môžu zachrániť život. Národný ústav detských chorôb pridal do svojej aplikácie edukatívne videá o prvej pomoci. Vďaka tomu majú rodičia rýchly prístup k užitočným radám, ako reagovať v náhlych situáciách ohrozujúcich zdravie či život ich detí.
Edukačné videá pre rodičov
Vedieť poskytnúť prvú pomoc svojmu dieťaťu alebo sa rozhodnúť, či je potrebné vyhľadať ošetrenie na urgentnom príjme, môžu rodičom pomôcť edukačné videá dostupné v aplikácii Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH).
"Návod na ošetrenie reznej rany, popáleniny, oživovanie, poskytnutie prvej pomoci pri rane s cudzím telesom a podobne. Aplikácia je vhodná aj na priebežné samovzdelávanie užívateľa," vysvetľuje primár urgentného príjmu NÚDCH Marcel Brenner.
Rady pre rôzne zdravotné situácie
Aplikácia obsahuje nielen videá, ale aj nástroje na sledovanie symptómov dieťaťa. Rodičia môžu vyhodnocovať ich intenzitu a trvanie a získať rady, ako postupovať pri život ohrozujúcich stavoch.
"Keď je napríklad dieťa sledované u kardiológa a dôjde k zamodraniu, treba okamžite volať záchranku. Ak je dieťa zdravé, je možnosť počkať," uviedol riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.
Nešťastie ani urgent nikdy nespia. Ak je to nutné, pomoc je tu pre vás aj cez sviatky (+prehľad)
Horúčky, ktoré si vyžadujú pozornosť
Vysoké teploty sú jedným z najčastejších dôvodov návštevy urgentného príjmu.
"Ak je teplota vysoká a trvá príliš dlho, napríklad niekoľko hodín alebo dní, pričom neodpovedá na podanie antipyretík, je potrebné, aby dieťa vyšetril lekár," zdôrazňuje Marcel Brenner.
Najčastejšie prípady na urgentnom príjme
Ročne navštívi urgentný príjem NÚDCH približne 55 000 detí. Niektoré prípady sú vážne, iné menej.
"Najčastejšie sú to úrazy pri športových aktivitách, ako je lyžovanie či sánkovanie. Viac však registrujeme úrazov z domácich prostredí – pády, nárazy, náhodné požitia chemických látok alebo rezné rany," opisuje Marcel Brenner.
Ochorenia počas sviatkov
Počas sviatkov a po nich sa častejšie vyskytujú tráviace problémy, ako vracanie, hnačky či respiračné infekcie. Lekári však upozorňujú, že nie všetky prípady si vyžadujú návštevu urgentného príjmu.
"V 80 až 85 % prípadoch návštevy nekončili hospitalizáciou, čiže mohli byť vyriešené u obvodného lekára alebo mohli pokojne počkať do ďalšieho dňa," vysvetľuje Peter Bartoň.
Prvá pomoc pri sviatočných nehodách: Toto by mala obsahovať povinná lekárnička, týmto chybám sa vyhnite
Časté chyby rodičov
Lekári upozorňujú na časté chyby, ktorých sa rodičia dopúšťajú pred návštevou urgentného príjmu.
"Najčastejšou chybou je podávanie jedla a nápojov dieťaťu počas cesty alebo čakania na vyšetrenie. To je chyba, ktorá sa opakuje veľmi často," varuje Marcel Brenner.
Prečo nejesť ani nepiť pred vyšetrením?
"Ak dieťa potrebuje zákrok s farmakologickým krytím, ktoré nie je zlučiteľné s plným žalúdkom, jedlo a nápoje môžu byť prekážkou. Preto je dôležité, aby pred vyšetrením nejedlo ani nepilo," zdôrazňuje primár urgentného príjmu.
Kde nájsť záchranné videá?
Videá, ktoré môžu zachrániť život vášmu dieťaťu, sú dostupné v aplikácii Národného ústavu detských chorôb, na ich YouTube kanáli a na oficiálnej webstránke. Táto jedinečná pomôcka poskytuje rodičom cenné informácie na zvládnutie kritických situácií s pokojom a istotou.