Nová pomôcka pre policajtov. To, či je vodič pod vplyvom drog, zistia na mieste a len za niekoľko minút

Nová pomôcka pre policajtov. To, či je vodič pod vplyvom drog, zistia muži zákona priamo na mieste a len za niekoľko minút. Pomôžu im v tom nové skríningové testy zo slín, ktoré dokážu rozpoznať široké spektrum psychotropných látok. Práve drogy môžu podľa odborníka u vodičov spôsobiť oneskorené reakcie, agresivitu či halucinácie.

Ak sa policajtovi správanie vodiča nezdá, má oslabené reakcie či zvláštnu koordináciu, môže ho po novom okrem alkoholu otestovať aj na drogy a to cez takzvaný skríningový drogový test. Vodičovi zoberú sliny a prístroj ukáže, ktorú zakázanú látku v sebe má. Prítomnosť drogy tak vedia policajti zistiť veľmi rýchlo. To, ako tento test funguje sme si s nimi vyskúšali aj my.

„Policajti počas bežného výkonu služby vykonávajú takéto testy ak javia známy, že sú pod vplyvom omamných látok,“ povedal hovorca Prezídia PZ SR Roman Hájek.

„Skríningové testy voči klasickým majú výhodu oproti normálnym, že sú veľmi lacné,“ dodal dopravný analytik Jozef Drahovský.

U susedov bežná prax

Test vie rozpoznať napríklad kokaín, opiáty, amfetamíny, metamfetamíny či marihuanu. Doteraz sa tieto látky dali u vodiča odhaliť len odberom moču. Podľa odborníkov je nové testovanie neinvazívne a jednoduché. Zároveň je to pre policajtov pomôcka, ktorá im šetrí čas. V susednom Česku takéto testy fungujú už vyše 10 rokov.

„Štatistiky nadrogovaných vodičov sú dosť vysoké, najmä ak počítame za drogu aj alkohol,“ vysvetľuje Drahovský.

„Tento rok do konca októbra sme laboratórne odhalili 2200 vodičov pod vplyvom. Pre porovnanie za minulý rok to bolo skoro 1500 pod vplyvom zakázaných látok,“ dodáva Hájek.

Oneskorené reakcie, halucinačné zážitky či agresivita

Drogy môžu podľa odborníka na závislosti u vodičov spôsobiť oneskorené reakcie, halucinačné zážitky či agresivitu. Vodič môže podľa neho vidieť veci, ktoré nie sú na ceste a keď sa im chce vyhnúť spôsobí nehodu alebo vbehne do priekopy.

„Bude to viesť k tomu, že sa eliminujú nebezpeční šoféri. Tie tlmivé látky, opioidy spomaľujú reakcie, pri marihuane je to nepresnosť, odhad situácie pokiaľ ide o krajnicu, predbiehanie,“ vysvetlil odborník na závislosti Ľubomír Okruhlica.

Vyšetrenie je stále potrebné

Takýto test je však len orientačný, ak sa zistí, že vodič jednu z týchto látok v tele má, musí ísť ešte na vyšetrenie.

„Až na základe laboratórneho vyšetrenia je potom možné voliť ďalší postup a vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť,“ dodáva Hájek.

Skríningové testy polícia na vodičoch skúša od mája. Zákon ich využívanie momentálne ale neupravuje. To sa od nového roka zmení novelou, ktorú schválil parlament v novembri.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok