Štedrovečerné menu môže byť chutné a zdravé zároveň. Odborník radí, čo konzumovať namiesto sladkostí
Štedrú večeru si treba vopred dobre naplánovať a nákupy potravín voliť primerane. Pripomenul to viceprezident Slovenskej obezitologickej asociácie Peter Minárik. Ľuďom odporučil zmeniť niektoré tradičné recepty tak, aby boli ľahšie stráviteľné a menej kalorické.
"Do zdravého arzenálu vianočných potravín určite patrí ryba. Nemusí to byť práve tradičný kapor, skúste lososa, sumčeka pangasiusa, tresku alebo tuniaka. Klobásky a ďalšie údeniny buď úplne vynechajte, alebo z nich kúpte iba symbolické množstvá na ozdobu napríklad kapustnice. Samozrejme, nesmie chýbať kapusta - tradične sa kupuje kyslá, ale pouvažujte aj nad receptami zo surovej," poznamenal.
Rastlinné jadrá namiesto sladkostí
Minárik tiež odporučil čerstvé a sušené ovocie, orechy a rastlinné jadrá namiesto sladkostí. "Ako prílohu k rybe skúste miesto tradičných majonézových krumplí urobiť odľahčený šalát - použite napríklad zemiaky, cestoviny, jabĺčka s jogurtom a troškou kyslej smotany," poradil.
Ľudom pripomenul aj ďalšie zásady stravovania počas Vianoc. Apeloval na nich, aby nevytvárali zbytočné zásoby potravín a nepiekli príliš veľa druhov a príliš veľké množstvo vianočného pečiva. Mali by podľa jeho slov hľadať tiež kompromisy medzi tradíciami a rozumnými inováciami pri príprave vianočného menu.
Všetko s mierou, týmto kombináciám sa radšej vyhnite. Aj sviatočná idylka sa môže skončiť fatálne, varujú záchranári
Úrad verejného zdravotníctva odporučil niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám umožnia pripraviť jedlá nielen chutné, ale aj výživné a zdravé:
Ryby
Rybie mäso je z výživového hľadiska nízkoenergetické a bielkoviny rýb sú biologicky plnohodnotné, čiže obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny dôležité pre organizmus. Ryby sú zdrojom ďalších prospešných živín, napríklad omega-3 polynenasýtených mastných kyselín s dlhým reťazcom (EPA a DHA), vitamínov (A, B1, B2, B6, B12, C, D, E) a minerálnych látok. Uprednostňujte čerstvé rybie mäso.
Ryby rozmrazujte v chladničke, následne ich spracujte a ihneď spotrebujte. Rozmrazené mäso už nezmrazujte späť. Výživové hodnoty rybieho mäsa umocníte, ak namiesto vyprážania uprednostníte dusenie, v porovnaní s vyprážaním je vhodnejšie aj pečenie. Ak už vyprážate, dbajte na to, aby ste potraviny vypražili nie do hneda, ale do zlatista. Olej neprepaľujte.
Med
Kvalitný med obsahuje minerály – železo, meď, sodík, draslík, fosfor, aj množstvo vitamínov – B1, B2, B6, B12, C, rutín, A, E, K a ďalšie. Je vhodné ho konzumovať počas zimných mesiacov, pretože posilňuje imunitu.
Vďaka 70- až 80-percentnému obsahu jednoduchých cukrov sa rýchlo vstrebáva z tenkého čreva do krvného obehu a dodáva organizmu okamžite energiu.
Cesnak
Cesnak obsahuje alicín, ktorý podporuje ochranu tráviaceho traktu pred plesňami a neželanými baktériami, priaznivo vplýva aj na hladinu cholesterolu a tukov v krvi.
Kyslá kapusta
Kyslá kapusta obsahuje mikroorganizmy, ktoré podporujú zdraviu prospešné baktérie v črevách a uľahčujú trávenie, vstrebávanie živín a vitamínov. Kyslá kapusta je bohatá na betakarotén, vitamín C, minerálne látky – draslík, vápnik, fosfor, zinok, horčík či železo.
Pozrite si archívnu reportáž z 19. decembra o vianočnej linke pomoci.