Trump chce Panamský prieplav pod správu USA. Každý štvorcový meter nám patrí, reaguje prezident Mulino

23.12.2024 06:31

Panamský prezident José Raúl Mulino zdôraznil v nedeľu zvrchovanosť svojej krajiny nad Panamským prieplavom. Reagoval na vyhlásenia zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý pohrozil, že bude žiadať vrátenie tejto dôležitej vodnej cesty pod správu USA. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.

Panamský kanál
Foto: X/thepanamacanal

"Každý štvorcový meter Panamského prieplavu a okolitej oblasti patrí Paname a bude jej patriť aj naďalej," povedal Mulino vo videonahrávke s tým, že o zvrchovanosti a nezávislosti jeho krajiny nemožno vyjednávať.

Trump cez víkend opakovane vyhlásil, že bude žiadať rýchle vrátenie Panamského prieplavu pod správu Spojených štátov, a to "v plnom rozsahu".

Tvrdil, že Panama porušuje morálne aj právne princípy, pretože americkým obchodným a vojenským lodiam účtuje za prechod "premrštené" poplatky. "Toto okrádanie našej krajiny sa okamžite zastaví," vyhlásil.

Spojené štáty tento prieplav z veľkej časti vybudovali a desaťročia sa podieľali na správe jeho okolia, napísala agentúra Reuters. Prieplav prešiel pod plnú kontrolu Panamy v roku 1999 na základe dohody, ktorú ešte v roku 1977 podpísal vtedajší americký prezident Jimmy Carter.

Kto používa Panamský prieplav

Cez Panamský prieplav, ktorý spája Tichý a Atlantický oceán, prechádza podľa odhadov približne päť percent svetovej námornej dopravy. Túto vodnú cestu využívajú najmä Spojené štáty, Čína, Japonsko a Južná Kórea.

Poplatky vyberané Panamou sú považované za štandardné trhové sadzby, pretože sú založené na veľkosti a tonáži lodí, ktoré prieplavom prechádzajú, priblížila DPA. Neexistujú žiadne dohody, ktoré by dávali Spojeným štátom preferenčné podmienky z dôvodu ich historickej úlohy staviteľa.

"Poplatky nie sú svojvoľné," povedal Mulino. "Stanovujú sa verejne a na verejnom pojednávaní."

Trump sa počas svojho prvého funkčného obdobia už raz vážne uchádzal o územie inej krajiny. V lete 2019 navrhol, že USA kúpia Grónsko, pripomenula DPA. Reakcia Dánska, ku ktorému je najväčší ostrov sveta politicky pripojený, bola jasne odmietavá.

Pozrite si reportáž z 22. decembra 2024 o tom, ako Trump pohrozil Paname.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok