Opozícia ostro kritizuje Ficovu cestu do Moskvy. Šimečka to označil za zradu, Gröhling premiéra nazval kolaborantom
Predseda hnutia PS Michal Šimečka kritizuje cestu premiéra Roberta Fica za ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Označil ju za hanbu pre Slovensko a zradu národných záujmov. Predseda SaS Branislav Gröhling pripomína, že Putin má "ruky od krvi".
Podľa Šimečku by sa mal predseda vlády sústrediť na rokovania s ukrajinskou stranou, ak mu skutočne záleží na tranzite plynu, namiesto toho, aby robil Slovensko súčasťou ruskej propagandy.
Fico sa stretol s Putinom v Moskve. Rokovali sme o plyne a vymenili sme si názory na vojnu na Ukrajine, hovorí premiér
„Na Slovensko dopadá drahota, búria sa lekári aj učitelia, koalícia je na pokraji rozpadu - ale Robertovi Ficovi na ničom z toho nezáleží. Prednejší než ľudia na Slovensku je mu Vladimír Putin, ktorý už niekoľko rokov bombarduje a vraždí desiatky tisíc ľudí u nášho suseda, a pre ktorého režim je Slovensko nepriateľskou krajinou,“ vyhlásil Šimečka.
Vraj nič nevyrieši
Podľa neho je Ficovo konanie nielen hanebné, ale aj zbytočné. Šimečka tvrdí, že otázku plynového tranzitu mal premiér riešiť v Kyjeve, ale tejto ceste sa vyhol, pretože „mu nejde o skutočné výsledky“. Dodal, že Fico hrá len „falošné divadlo pre voličov“ a týmto správaním zrádza Slovensko, pričom ho vzďaľuje od Európy.
Bývalý minister zahraničných vecí a člen predsedníctva PS Ivan Korčok označil Ficovu návštevu za zásadný obrat v slovenskej zahraničnej politike. Kritizoval ho za to, že po neúspechu na summite EÚ, kde nezískal podporu pre zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu, sa rozhodol stretnúť s ruským prezidentom.
„Je to zrada spojencov a aj Slovenska, je to zlom v našej zahraničnej politike, na ktorý premiér nemá žiadny mandát,“ uviedol Korčok.
Fico je podľa SaS kolaborant
Strana SaS takisto ostro odsudzuje rokovanie Fica s Putinom. Zdôrazňuje, že ruský prezident je osobne zodpovedný za smrť stoviek tisícov civilistov.
„Robert Fico je hanbou Slovenska. Rokovať o čomkoľvek s Putinom, ktorého ruky sú od krvi, je zradou nielen voči našej krajine a jej zahraničnopolitickému smerovaniu, ale aj zradou voči našim spojencom z EÚ a NATO. Robert Fico sa správa nie ako predseda suverénnej krajiny, ale ako obyčajný kolaborant,“ okomentoval predseda SaS Branislav Gröhling.
Dodáva, že Slovensko sa týmto ocitá v medzinárodnej izolácií. „Vladimírovi Putinovi a všetkým servilným proruským politikom odkazujeme, že Robert Fico nehovorí za celý národ,“ dodal Gröhling.
Na premiérovu cestu reaguje aj nezaradená poslankyňa Martina Bajo Holečková. „Stretnutie premiéra Fica s Putinom je medzinárodný škandál. Premiér však v Moskve nevybaví nič. Takisto ako nič nevybavil ani v Pekingu,“ myslí si poslankyňa.
Podľa Bajo Holečkovej ide iba o pokus zakryť skutočné problémy Ficovej vlády.
„Robert Fico je skúsený politik a dobre vie, že je preňho výhodnejšie, keď sa budú ľudia počas sviatkov zaoberať jeho stretnutím s Putinom a zabudnú pritom na jeho nestabilnú koalíciu, zvyšovanie daní, znižovanie trestov za korupciu, či prepúšťanie zločinovcov z väzenia. Nenaleťme Robertovi Ficovi na tento jeho zúfalý pokus odvrátiť pozornosť od skutočných problémov,“ uzavrela poslankyňa.
Predseda opozičného KDH Milan Majerský tvrdí, že Fico ohrozuje svojimi skutkami ľudí na Slovensku i ukotvenie krajiny v EÚ a NATO. Posluhovaním ruskému režimu vyčleňuje Slovensko zo spoločenstva, ktoré jasne odsudzuje agresiu Ruska voči Ukrajine, napísal na sociálnej sieti.
„To sa ide Fico Putinovi posťažovať na Ukrajinu? O čo premiérovi vlastne ide? Prečo nerokuje s Ukrajinou?“ pýta sa Majerský.
Podľa Česka Fico ohrozuje suverenitu Slovenska
Kriticky sa k Ficovej ceste vyjadrujú aj v susednom Česku. Podľa šéfa senátneho zahraničného výboru Pavla Fischera (za TOP 09) šialený nápad. Fico rokovaním s ruským prezidentom Vladimirom Putinom ohrozuje svoje okolie i spojencov vrátane Česka, informoval Fischer ČTK.
„Vážne hazarduje so suverenitou svojej krajiny. A čo horšie, ohrozuje aj svoje okolie, svojich spojencov, a teda aj ČR,“ hovorí Fischer.
Rokovania odsudzujú aj ďalší politici koaličných strán, hovoria napríklad o zrade a ďalšom nemravnom kroku, ktorý poslúži ruským záujmom.
K udalosti sa v Česku vyjadrili aj premiér Petr Fiala a minister zahraničných vecí Jan Lipavský. Šéf diplomacie označil marcové rozhodnutie o prerušení medzivládnych konzultácií medzi ČR a Slovenskom za prezieravé.
Podľa Lipavského česká vláda zabezpečila nezávislosť od ruských energetických dodávok tak, „aby sme sa nemuseli plaziť pred masovým vrahom“. Fiala vyzdvihol opatrenia svojej vlády, vďaka ktorým je podľa neho ČR od ruských komodít nezávislá.
Pozrite si viac o reakciách zahraničia v reportáži: