Astronóm Tóth vysvetľuje fenomén betlehemskej hviezdy: Troch kráľov aj pastierov mohla navigovať Venuša
Betlehemskou hviezdou, ktorá sa zjavila Trom kráľom nad jasličkami po narodení Ježiša Krista, bola v skutočnosti zrejme planéta Venuša.
Prípadne išlo o konjunkciu dvoch veľmi jasných planét, buď Jupitera a Venuše, alebo Jupitera a Saturna.
Toto vysvetlenie uviedol ako pravdepodobné astronóm Juraj Tóth z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.
Biblia a východná hviezda
Podľa Biblie sa hviezda mala objaviť na východe, čo by zodpovedalo situácii, keď Venuša vychádza nad obzor za svitania ako Zornička.
O pôvode vianočného stromčeka kolujú legendy. História spomína keltských druidov aj Thorov posvätný strom
"Pýtali sa, kde je ten práve narodený židovský kráľ? Videli sme totiž na východe jeho hviezdu a prišli sme sa mu pokloniť," hovorí Biblia. Vo veršoch 9 a 10 sa píše: "Oni vypočuli kráľa a odišli. A hľa, hviezda, ktorú videli na východe, išla pred nimi, až zastala nad miestom, kde bolo dieťatko. Keď uvideli hviezdu, naplnila ich veľmi veľká radosť."
V minulosti sa hviezda na Betlehemom vyobrazovala aj ako kométa. Ako jeden z prvých použil tento symbol taliansky umelec Giotto di Bondone (1266 - 1337) vo svojom najväčšom diele Klaňanie sa Troch kráľov, čo je cyklus fresiek namaľovaný v kaplnke Scrovegniovcov v Padove.
Umelec toto dielo dokončil v roku 1305. Zrejme ho ovplyvnilo pozorovanie kométy známej dnes pod menom Halleyova kométa a bola dobre pozorovateľná v roku 1301, teda počas jeho života.
Halleyova kométa a narodenie Krista
Keď kométu už pod jej súčasným názvom prvý raz vyfotografovali v roku 1910, bolo vzhľadom na podobu objektov zrejmé, že predrenesančný umelec vychádzal z vlastnej skúsenosti.
Podľa astronómov sa však Halleyho kométa nemohla objaviť na oblohe v predpokladanom čase narodenia Ježiša Krista – aj keď bola v tom čase už dávno známa.
Do blízkosti Zeme sa vracia raz za 75,3 roka, naposledy bola pozorovateľná v roku 1986.
Hypotézu o konjunkcii ako prvý vyslovil nemecký astronóm Johannes Keppler. Zodpovedali by tomu aj astronomické záznamy, podľa ktorých nastala konjunkcia Saturna s Jupiterom až trikrát v roku sedem pred naším letopočtom, a to 29. mája, 30. septembra a 7. decembra.
Pritom práve tento rok udávajú historici často ako rok, kedy sa reálne mohol Ježiš Kristus narodiť.