Hľadaný poľský poslanec Romanowski získal azyl v Maďarsku. Varšava obviňuje Budapešť z nepriateľského aktu
Poľsko si v piatok predvolá maďarského veľvyslanca a stiahne svojho veľvyslanca v Budapešti na konzultácie na protest proti rozhodnutiu Maďarska udeliť azyl Marcinovi Romanowskému.
Na tohto poľského poslanca a bývalého námestníka ministra spravodlivosti je vo vlasti od štvrtka vydaný európsky zatykač pre obvinenia z korupcie. Poľské ministerstvo zahraničných vecí krok Maďarska označilo za nepriateľský akt. Informuje o tom agentúra AFP.
Údajne spreneveril milióny eur
Romanowski je poľskou prokuratúrou obvinený z 11 rôznych trestných činov vrátane členstva v organizovanej zločineckej skupine a pokusu o spreneveru finančných prostriedkov.
Vo svojej funkcii námestníka údajne spreneveril 25 miliónov eur z fondu pre obete trestných činov a presmeroval ich na projekty, ktoré exminister spravodlivosti Zbigniew Ziobro považoval za prospešné pre dnes opozičnú a vtedy vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS). Spreneveriť sa údajne pokúsil aj ďalších 13,5 milióna eur.
Romanowski obvinenia odmieta. Poľský Sejm ho zbavil poslaneckej imunity a polícia ho zadržala v júli. Následne ho prepustili, keďže imunitu mal naďalej ako člen Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Tú mu v októbri PZ RE odňalo a následne poľský súd nariadil jeho vzatie do väzby.
Poľský premiér chce obmedziť nelegálnu migráciu z Bieloruska. Varšava chce dočasne pozastaviť právo na azyl
Azyl v Maďarsku
V žiadosti o azyl adresovanej maďarským úradom podľa svojho právnika Romanowski tvrdil, že "nemôže očakávať spravodlivý proces v Poľsku z dôvodu politickej angažovanosti niektorých sudcov, ktorí otvorene podporujú úradujúceho ministra spravodlivosti".
Rezort poľskej diplomacie v piatkovom vyhlásení uviedol, že "považuje rozhodnutie (maďarskej) vlády Viktora Orbána o udelení politického azylu Marcinovi Romanowskému, hľadanému na základe európskeho zatykača, za nepriateľský akt" voči Poľsku a "zásadám, ktoré sú záväzné pre členov Európskej únie". Varšava zároveň pohrozila, že ak Budapešť poruší svoje záväzky, Poľsko sa obráti na Európsku komisiu, aby začala konanie proti Maďarsku.
Vedúci kancelárie maďarského premiéra Gergely Gulyás vo štvrtok povedal, že Romanowskému udelili politický azyl "v súlade s maďarským právom a právom EÚ". Takýto azyl podľa neho "môže byť udelený v prípade, že v rodnej krajine žiadateľa nie je bez akýchkoľvek pochybností zaručené nestranné posúdenie prípadu dotknutej osoby bez politického vplyvu". Gulyás tvrdí, že takéto riziko dnes v Poľsku existuje.
Tusk hovorí o dvoch možnostiach pre skorumpovaných politikoch
Poľský premiér Donald Tusk sa pozastavil nad tým, že skorumpovaní politici majú pri úteku pred spravodlivosťou na výber medzi bieloruským Minskom a Budapešťou.
"Nečakal som, že skorumpovaní politici, ktorí utekajú pred spravodlivosťou, si budú môcť vybrať medzi (bieloruským vodcom Alexandrom) Lukašenkom a (maďarským premiérom Viktorom) Orbánom," Uviedol Tusk podľa agentúry PAP v narážke na azyl pre Romanowského, ktorým Maďarsko rozzúrilo poľskú vládu, a na azyl pre utečeného poľského sudcu Tomasza Szmydta, podozrivého zo špionáže, v Bielorusku.
Maďarské predsedníctvo v Rade Európskej únie, ktoré od Nového roka prevezme Poľsko, bolo podľa Tuska poznačené "mnohými zvláštnymi udalosťami".
V Rusku dostal azyl bývalý prezident Sýrie: