Fico mal na samite lídrov EÚ spor so Zelenským. Ukrajina vraj poškodzuje slovenské záujmy

včera 22:14 , Aktualizované: včera 23:03

Účasť na decembrovej Európskej rade si bude premiér SR Robert Fico (Smer-SD) pamätať hlavne pre spor, ktorý mal s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským najmä v otázke tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu od 1. januára 2025.

fico na samite lídrov.jpg
Foto: TASR/AP/Omar Havana

Zelenskyj to vraj úplne odmieta a poškodzuje tak záujmy Slovenska. Fico to povedal vo štvrtok po skončení summitu EÚ v Bruseli, informuje spravodajca agentúry.

Premiér priznal, že nečakal taký priebeh samitu, a to najmä, čo sa týka diskusií o Ukrajine.

Diskusie o migrácii, Sýrii aj Srbsku

Okrem debát o Ukrajine Fico spomenul aj rokovania o situácii na Blízkom východe, v Gruzínsku a Moldavsku či o súčasnej ústavnej kríze v Rumunsku, ktorú bližšie objasňoval rumunský prezident Klaus Iohannis.

Pri debatách o migrácii Fico ocenil prácu Európskej komisie, ktorá podľa neho vyústila tento rok do podstatného poklesu počtu nelegálnych migrantov. Pripomenul, že lídri hovorili aj o tom, čo sa môže ďalej diať v Sýrii po páde režimu Bašára Asada.

„Vracajú sa tam mnohí ľudia, ale hlavne kvôli svojim nehnuteľnostiam. Vítam opatrnosť, pokiaľ ide o nový režim v Sýrii, aby to nedopadlo ako v Iraku či vo Venezuele, treba dbať na racionalitu,“ opísal situáciu premiér.

Premiér sa takisto vyjadril k téme debát o západnom Balkáne, pričom špeciálnu pozornosť venoval Srbsku. Predstavitelia krajín západného Balkánu podľa neho dostali na samite s Európskou úniou pekné reči bez akýchkoľvek vážnejších prísľubov. Oprávnene najväčšie sklamanie zažil srbský prezident Aleksandar Vučič, myslí si Fico.

Srbsko je podľa neho veľmi dôležitý partner pre EÚ z hľadiska strategických surovín či pomoci s migráciou. Preto by malo byť prijaté do Únie tak rýchlo, ako sa len dá.

„Vo svojom vystúpení som veľmi jasne podporil Srbsko,“ povedal Fico s tým, že „je to krajina, ktorá neuveriteľne pomohla EÚ pri ochrane hraníc pred nelegálnou migráciou“. Srbsko je pritom podľa neho dôležité aj v prípade zásob lítia potrebného na výrobu batérií.

Vraj dali prednosť Ukrajine

Fico sa kriticky vyjadril k neformálnej večeri, ktorá nasledovala po samite. „Mali sa na nej zúčastniť predstavitelia Európskej rady, teda premiéri a hlavy štátov spolu s premiérmi a prezidentmi, ktorí tvoria región západného Balkánu. A nepovažujem za správne, keď v polovičke takejto večere sa polovička premiérov a prezidentov postaví a odíde preč,“ povedal.

Podľa jeho slov odišli na stretnutie ohľadom otázky vyslania vojsk na Ukrajinu. „Myslím si, že ostali horké sliny v ústach predstaviteľov západného Balkánu. Možno ich sklamanie bolo o to ešte väčšie, keď takto skončil ich výlet,“ vyhlásil s tým, že nie je politická vôľa na okamžité rozširovanie.

Západný Balkán má byť v EÚ

Lídri členských krajín EÚ a západného Balkánu sa v stredu na spoločnom samite zhodli, že v kontexte geopolitickej situácie zapríčinenej vojnou Ruska proti Ukrajine a konfliktom na Blízkom východe je strategické partnerstvo medzi Úniou a krajinami spomínaného regiónu dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Text dohodnutý šéfmi vlád a štátov EÚ a západného Balkánu spresňuje, že obe strany majú spoločnú budúcnosť a čelia výzvam, ktoré môžu prekonať len spoločne, a že budovanie budúcnosti mieru a prosperity musí byť založené na spoločných zásadách, hodnotách a záujmoch. „Budúcnosť západného Balkánu je v EÚ,“ píše sa vo vyhlásení.

Pozrite si reportáž o konflikte Fica a Zelenského:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok