Král na ťahu: Taraba tvrdí, že memorandum 2022 malo priniesť raj. Fico v opozícii chcel viac peňazí pre lekárov, spomína Grendel

včera 22:00

Hosťom relácie bol za koalíciu minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) a za opozíciu dvojica poslancov hnutia Slovensko Gábor Grendel a Marek Krajčí.

král na ťahu 19.12.
Foto: ta3

Diskusia sa týkala najmä zdravotníctva situácie okolo požiadaviek lekárskych odborárov. Posledné memorandum bolo so zástupcami lekárov uzatvorené ešte v minulom volebnom období, teda v čase vlády Eduarda Hegera.

Krajčí, ktorý bol na určitú dobu aj ministrom zdravotníctva a Hegerovým straníckym kolegom priznáva, že vtedajšie memorandum sa týkalo najmä platov.

„Tie platy išli v okolitých krajinách počas pandémie a aj v postpandemickom období hore. A konkurencieschopnosť slovenského zdravotníctva naozaj veľmi zaostávala. Preto si myslím, že ten tlak vtedy bol najmä o peniazoch. Teraz to však vnímam trošku inak,“ hovorí Krajčí.

„Teraz to vnímam skôr ako nejaký arogantný prístup, keď táto vládna koalícia bez toho, aby rokovala so zdravotníkmi, im siahla na valorizáciu, ktorú mali dohodnutú na budúci rok. A nielen to, prestala plniť jednotlivé body memoranda bez toho, aby akýmkoľvek spôsobom nadviazala sociálny dialóg,“ vyjadril sa ďalej exminister a dodal, že si myslí, že parlament bude musieť do konca roka ešte aspoň raz mimoriadne zasadať.

Pomôcť malo aj predošlé memorandum

Taraba toho času prijaté memorandum kritizuje. „Môžem hovoriť za seba, ale verím, že hovorím aj za veľkú časť vlády. To memorandum, ktoré vláda pána Hegera podpísala s Lekárskym odborovým združením, nepovažujeme za dobré. Už keď Igor Matovič vystúpil v parlamente, veľmi sa dištancoval od spôsobu, ako bol vydieraný pán Heger,“ skonštatoval minister.

Neúspech memoranda vidí v tom, že jeho signatári sľubovali, že zlepší situáciu v zdravotníctve.

„Dôkazom toho, že to memorandum nie je dobré, je aj to, že nám bolo sľubované, že po prijatí toho memoranda nastane v slovenskom zdravotníctve raj. Výsledok je, že ten raj neprišiel. Pretože, ak nefunguje systém a vy do neho nalejete peniaze iba na platy, máte systém s vysokými platmi, ale stále nefunkčný,“ argumentuje Taraba.

V súčasnom memorande vidí niekoľko chýb. „Chýba spätná väzba, ktorá by určila, aké, a koľko úkonov majú lekári vykonávať,“ kritizuje šéf envirorezortu.

Dodáva však, že niektoré požiadavky odborárov sú logické: „Sú to rozumné veci – napríklad, aby matka na materskej, ktorá je lekárka, mohla robiť atestáciu. S tým nikto problém nemá.“

Fico bol v opozícii štedrý

Krajčího stranícky kolega Grendel pripomína, že v čase rokovaní o memorande z roku 2022 bola v opozícii práve dnešná exekutíva.

„Mám pocit, že súčasní koaliční politici sa konečne stretli s realitou. Pretože keď boli v opozícii, hovorili úplne inak, keď na nás tlačili lekárski odborári,“ hovorí Grendel. Priniesol si so sebou tiež vytlačený aj návrh uznesenia, ktorý prekladala vtedajšia opozícia.

„Je tam podpísaný aj pán Fico, aj pán Kamenický, dokonca aj pán minister Taraba. žiadali, aby sme jednak rokovali s Lekárskym odborovým združením o podpise memoranda, a jednak, aby sme lekárom splnili finančné požiadavky dokonca ešte vyššie, ako sme nakoniec v tom memorande podpísali,“ doplnil.

Pozrite si časť diskusie v Královi na ťahu:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok