Vyššie platy učiteľov sú zašité v zriadení ministerstva športu, tvrdí Majerský. Podľa Žigu išlo o investíciu do budúcnosti

22.12.2024 12:02

Hosťami relácie V politike boli podpredseda NR SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD) a predseda KDH Milan Majerský. Zhrnuli sme pre vás to najpodstatnejšie.

Upozornenie:

Vyjadrenia politikov v súvislosti s rokovaniami o platoch lekárov a situáciou v zdravotníctve boli zaznamenané ešte pred tým, ako vláda dosiahla dohodu s Lekárskym odborovým združením a schválila zmluvu o sociálnom zmieri.

Viac si môžete prečítať tu:

Rokovania s lekármi a zvyšovanie platov

Rokovania s Lekárskym odborovým združením prebiehali niekoľko týždňov.

„Vnímam to tak, že za všetkým sú peniaze a platy zdravotníkov,“ uviedol Žiga.

Dodal, že lekári by nemali „kvôli 60 eurám mesačne ohroziť chod nemocníc a zdravie pacientov“. Podľa jeho informácií sa z osemnástich požiadaviek minister zdravotníctva s odborármi dohodol už na šestnástich.

„Som presvedčený, že ak sa téma zdravotníctva nestane témou premiérskou, tak nikdy nebude vyriešená,“ reagoval predseda KDH Milan Majerský. Dodal, že si myslí, že lekár neodíde od pacienta, ktorý je na lôžku.

„Lekár neopustí človeka, ktorý potrebuje pomoc. Som o tom presvedčený. Ale situácia nemala zájsť až tak ďaleko,“ pokračoval.

Aktuálna situácia v zdravotníctve podľa neho nemala zájsť až do hraničného termínu - konca kalendárneho roka.

Anketa

Ktorý z hostí vás najviac presvedčil?

Peter Žiga (Hlas-SD)
- %
Milan Majerský (KDH)
- %
Celkovo hlasov: 0

Podľa Majerského by boli rokovania rýchlejšie, keby sa na nich zúčastnil aj minister financií, ktorý by vedel garantovať daný balík finančných prostriedkov na to, aby zmena v zdravotníctve mohla fungovať.

Žiga ešte pred dohodou kritizoval odborárov za to, že si stanovili aj také podmienky, ktoré sa ich nijak netýkajú. Zopakoval, že „lekárom ide v prvom rade o platy a hľadajú si zastieracie manévre alebo problémy, aby sa nedohodli“.

Lekári podľa Majerského majú svoju hrdosť, sú na Slovensku bytostne dôležití a potrební a nezaslúžia si, aby ich niekto „posielal do basy“.

„Lekár je špeciálny status, zachraňuje životy, ale zároveň by sme sa nemali dostať do pozície,  že sa dostávame pod tlak, a lekári pomaly vypaľujú vládu a obyvateľstvo tejto krajiny, kvôli tomu, že oni nechcú nastúpiť do práce,“ pokračoval Žiga.

Súčasná vláda musí konsolidovať, bol prijatý konsolidačný balíček aj štátny rozpočet, a preto sa podľa Žigu musia všetci obyvatelia uskromniť.

Platy učiteľov

„Keby mali prísť nové požiadavky, či už zo strany lekárov, alebo učiteľov, tak si na to vláda bude musieť znova požičať, alebo bude musieť znova urobiť nejaké konsolidačné opatrenie, aby niekde vyškrtala alebo zaviedla nové dane,“ uviedol Žiga.

Podľa Majerského sú zvýšené platy učiteľov „zašité“ v zriadení nového ministerstva športu a cestovného ruchu, ktoré stálo 250 miliónov eur.

„Keď chceme konsolidovať, vláda by mala hlbšie siahnuť do vlastného vrecka a nie do vreciek ľudí,“ tvrdí Majerský.

Žiga novozriadené ministerstvo obhájil ako „inštitucionálne kroky, ktoré táto vláda urobila, aby zabezpečila fungovanie či už cestovného ruchu, alebo zdravia obyvateľstva a športu“.

Celú reláciu V politike si môžete pozrieť aj tu:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok