Súd v Avignone rozhodol. Francúz Pelicot, ktorý roky nechával znásilňovať svoju omámenú manželku, je vinný
Francúz Dominique Pelicot, ktorý dlhé roky umožňoval desiatkam mužov znásilňovať svoju omámenú manželku, bol uznaný vinným vo všetkých bodoch obžaloby. Súd vo francúzskom Avignone mu vo štvrtok (19. 12.) vymeral maximálny trest 20 rokov odňatia slobody.
Vinnými súd podľa agentúr uznal tiež všetkých 50 spoluobžalovaných, väčšinou zo znásilnenia s priťažujúcimi okolnosťami. Obžalovaní majú desať dní na odvolanie. Pelicotova obhajkyňa podľa agentúry Reuters uviedla, že jej mandant odvolanie zvažuje.
Odsúdili všetkých
Sedemdesiatdvaročný Pelicot podľa BBC pri čítaní verdiktu neprejavoval žiadne emócie. Neskôr sa ale na svojej stoličke zhrbil a zrejme prepukol v plač. Dvadsaťročný trest pre neho znamená, že by mal vo väzení stráviť zvyšok života, poznamenala agentúra AP. Sudca po vynesení rozsudku nad Pelicotom postupne čítal rozsudky tiež nad päťdesiatkou spoluobvinených.
Štyridsaťsedem mužov bolo usvedčených zo znásilnenia, dvaja z pokusu o znásilnenie a dvaja zo sexuálneho napadnutia, uviedla agentúra Reuters. Väčšinou pritom dostali o niekoľko rokov nižšie tresty, ako požadovala prokuratúra, ktorá navrhovala štyri až 18 rokov. Nakoniec padli tresty väzenia v rozmedzí od troch do 15 rokov.
"Pán Pelicot, boli ste vinný zo závažného znásilnenia Gisèle Pelicotovej," povedal predsedajúci sudca Roger Arata.
Vinný aj z ďalších zločinov
Pelicot bol uznaný vinným okrem iného aj z pokusu o závažné znásilnenie ženy jedného zo spoluobžalovaných, Jean-Pierrea Marcihala.
Muž z činov vyhotovoval záznamy. Bol tiež odsúdený za vyhotovenie a šírenie fotografií a obrázkov svojej manželky Gisèle Pelicotovej, píše Guardian.
Dominique Pelicot bol uznaný vinným aj z vyhotovovania a distribúcie sexuálnych snímok svojej dospelej dcéry Caroline a manželiek svojich synov.
Manželku nechával roky znásilňovať. Ostro sledovaný proces sa blíži ku koncu, prokuratúra žiada pre Pelicota 20 rokov väzenia
Pelicotová rozhodnutie rešpektuje, jej deti chceli tvrdšie tresty
Vynášanie rozsudkov podľa BBC skončilo v pokojnej atmosfére. Odsúdení majú desať dní na odvolanie. Predsedajúci sudca Arata im povedal, že všetci si môžu pohovoriť so svojimi obhajcami, kým budú odvedení do väzenia. Podľa BBC bola väčšina obhajcov s vynesenými rozsudkami spokojná, ale napríklad deti Pelicotovej vyjadrili sklamanie nad nízkymi sadzbami trestov.
Rozhodnutie súdu rešpektuje aj samotná Pelicotová. Toho, že si presadila verejné pojednávanie procesu, vraj neľutuje. Proces však pre ňu bol "veľmi ťažkou skúškou", povedala novinárom po skončení súdu. "Bojujeme rovnakú bitku," odkázala podobne postihnutým obetiam, ktorých príbehy podľa nej zostávajú často skryté. Myslela údajne tiež na svoje vnúčatá. "Aj pre nich som viedla tento boj," dodala.
"Myslím na všetky ostatné rodiny, ktorých sa tento prípad dotkol, a na obete, ktoré v týchto príbehoch nie sú rozpoznané a ktoré sú často v tieni. Určite viete, že bojujete rovnako ako ja," dodala.
Pelicotová poďakovala združeniam obetí za pomoc a všetkým ďalším ľuďom za podporu. "Verím v našu schopnosť kolektívne dospieť k lepšej budúcnosti, v ktorej muži a ženy spolu môžu žiť v harmónii a vzájomnom rešpekte," uzavrela podľa BBC.
Usvedčuje ich záznam
Gisèle Pelicotovú muži roky znásilňovali po tom, čo ju Pelicot omámil silnými anxiolytikami, teda liekmi proti úzkosti.
Na videách, ktoré 72-ročný Pelicot obstarával, figurovalo celkovo 83 cudzích mužov. Pred súd ich predstúpilo 50, ostatných sa nepodarilo identifikovať.
Svoju dnes už bývalú ženu znásilňoval aj samotný Pelicot. Ten sa počas trojmesačného procesu k svojim činom priznal a žiadal rodinu o odpustenie. Pripustil tiež, že cudzí muži, ktorých pozýval do svojho domu, vedeli, že jeho žena nemá povedomie o tom, čo sa jej deje.
Mnohí spoluobžalovaní vinu popierali s argumentom, že sa vraj domnievali, že ide o sexuálnu hru so súhlasom všetkých strán.
Prípad Francúzskom hlboko otriasol a vyvolal diskusie o násilí na ženách. Sama Pelicotová je oceňovaná za to, že sa napriek bolestnému obsahu prípadu zasadila o verejné pojednávanie namiesto toho, aby sa súdny proces konal za zatvorenými dverami. Taktiež jej dnešný príchod na súd sprevádzal potlesk. Jasot znel pred súdom medzi podporovateľmi obete, keď sa k nim dostali informácie o prvých rozsudkoch, píše BBC.
Viac aj v reportáži z 25. novembra: