Rakúsko a bavorskí kresťanskí socialisti nechcú Turecko v Únii
Kresťansko-sociálna únia v Bavorsku požaduje podobne ako vláda susedného Rakúska okamžité prerušenie prístupových rokovaní EÚ s Tureckom. Sesterská strana Kresťanskodemokratickej únie Nemecka, s ktorou spolupôsobí v nemeckej spolkovej vláde, sa tak opätovne dištancuje od oficiálneho postoja Berlína.
Prioritou je čestný dialóg
Podľa vyjadrenia političky CDU Beaty Merkovej, ktorá je v krajinskej vláde Bavorska ministerkou pre európske záležitosti, sa EÚ nesmie nechať vydierať Tureckom. Po stretnutí s rakúskym ministrom zahraničných vecí Sebastianom Kurzom vo Viedni povedala, že hoci EÚ potrebuje Turecko ako partnera, predpokladom každého dobrého partnerstva je čestné zaobchádzanie.
"Preto by sme mali viesť radšej čestný dialóg, ako pokračovať v prístupových rokovaniach bez vierohodného základu, alebo ich dokonca rozširovať," zdôraznila Merková.
Nemecký minister vnútra Frank-Walter Steinmeier, ktorý je v koaličnej vláde zástupcom Sociálnodemokratickej strany Nemecka, zopakoval začiatkom tohto týždňa v Bruseli, že je zástancom pokračovania prístupových rokovaní EÚ s Tureckom. Jeho rakúsky rezortný partner Sebastian Kurz však následne presadil dočasné zmrazenie tohto procesu.
Kritika po prevrate
Rokovania s Tureckom o pristúpení k EÚ sa oficiálne začali v roku 2005, doteraz v nich bol však zaznamenaný len mierny pokrok. K predošlým sporom, týkajúcim sa etnicky rozdeleného Cypru alebo dodržiavania ľudských práv, pribudla v posledných mesiacoch aj vlna kritiky na adresu tureckých orgánov kvôli ich tvrdým zákrokom proti novinárom, menšinám, opozičným politikom a štátnym zamestnancom po júlovom nevydarenom vojenskom prevrate.
Podľa Merkovej sa rakúska a bavorská vláda zhodujú aj v tom, že po masovom príleve migrantov musí zostať tzv. západobalkánska trasa bezpodmienečne uzavretá. V záujme obmedzenia nelegálnej migrácie z Afriky chcú "úzko spolupracovať" aj s novou talianskou vládou.
Požiadavka na zmrazenie prístupových rokovaní s Ankarou vyvolala ostrú kritiku zo strany tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Čavušogla, ktorý oznámil, že bude odteraz "vystupovať proti Rakúsku na všetkých úrovniach". Pohrozil vypovedaním všetkých dohôd s EÚ, ak sa nebude Rakúsko správať k Turecku zdvorilejšie.
Šéf rakúskej diplomacie označil túto reakciu Turecka za "úplne prehnanú" a dodal, že v dialógu s Tureckom nejde o "chýbajúcu zdvorilosť", ale o "obsahové nezhody".