V ktorej európskej krajine máte najväčšiu šancu prežiť rakovinu? Nová štúdia odhalila prekvapivé výsledky

Prežívanie rakoviny sa vyjadruje ako podiel ľudí s diagnostikovanou rakovinou, ktorí prežijú určité obdobie. Bežne sa používa jednoročné a päťročné prežívanie.

Hoci sa termín „miera prežitia“ v súvislosti s onkologickými pacientmi používa pomerne často, hlavný výskumník analytického tímu CONCORD Michel Coleman upozorňuje, že ide o pravdepodobnosť, nie o mieru. Prežívanie rakoviny sa totiž líši medzi jednotlivými krajinami a závisí od viacerých faktorov, informuje portál euronews.com.

Európske štatistiky

Úmrtnosť na rakovinu v Európe je spojená najmä s rakovinou pľúc, ktorá v roku 2019 predstavovala 24 % úmrtí u mužov a 15 % u žien.

Rakovina hrubého čreva a konečníka bola príčinou 12 % úmrtí u oboch pohlaví, pričom rakovina prsníka postihla 16 % žien.

Rakovina pankreasu spôsobila 6 % úmrtí u mužov a 8 % u žien.

Cyprus a Litva na čele rebríčkov, Slovensko na konci

Rozdiely v prežívaní rakoviny pľúc sú najvýraznejšie, pričom Bulharsko vykazuje najnižšiu hodnotu prežitia (7,7 %), zatiaľ čo krajiny ako Švajčiarsko a Lotyšsko dosahujú najvyššie hodnoty (20,4 %).

Priemer prežitia v EÚ-24 je 15 %. Výrazné rozdiely sa vyskytujú aj medzi severskými krajinami, pričom Fínsko vykazuje prežitie na úrovni 13 %.

Medzi piatimi najväčšími európskymi ekonomikami vedie Nemecko (18,3 %), zatiaľ čo Španielsko a Spojené kráľovstvo nedosahujú priemer EÚ.

Prežívanie rakoviny hrubého čreva sa pohybuje od 51,1 % v Chorvátsku po 72,1 % na Cypre, pričom priemer v EÚ-24 je 60 %.

Krajiny ako Island a Švajčiarsko vykazujú prežitie nad 65 %, zatiaľ čo na dolnom konci rebríčka sú krajiny ako Slovensko, Rumunsko a Poľsko.

Rakovina prostaty vykazuje vysoké prežitie, s priemerom EÚ-24 na úrovni 87 %. Najvyššie hodnoty prežitia dosahujú Cyprus (99,2 %) a Litva (94,3 %).

Rakovina prsníka má tiež vysoké prežitie, s priemerom 82 %.

Na čele rebríčka je Cyprus (92,8 %), pričom medzi piatimi najväčšími ekonomikami nie sú veľké rozdiely v prežití.

Najvyššiu úmrtnosť má rakovina pankreasu

Naopak, rakovina pankreasu a pečene vykazujú veľmi nízke prežitie. Rakovina pankreasu má priemerné prežitie 9 %, pričom krajiny ako Spojené kráľovstvo dosahujú len 6,8 %. Rakovina pečene vykazuje podobné nízke hodnoty prežitia, s priemerom 12 %.

Prežitie rakoviny žalúdka je tiež relatívne nízke (27 %), pričom najnižšie hodnoty majú krajiny ako Dánsko a Chorvátsko.

Rakovina vaječníkov vykazuje prežitie na úrovni 39,2 %, pričom Švédsko dosahuje najvyššie hodnoty (46,5 %).

Rakovina melanómu má priemerné prežitie 83 %, pričom najvyššie hodnoty sú vo Švajčiarsku (93,6 %).

Štádium ochorenia a dostupnosť liečby zohrávajú pri prognóze dôležitú úlohu

Prežívanie rakoviny sa líši nielen podľa typu rakoviny, ale aj v závislosti od dostupnosti liečby a diagnostiky. Kľúčovým faktorom je štádium ochorenia pri diagnostike, pričom včasná detekcia môže výrazne zlepšiť prognózu.

Rozdiely medzi krajinami sú spôsobené aj rozdielmi v dostupnosti liečby, ako je napríklad rádioterapia, ktorá je v bohatších krajinách dostupnejšia ako v menej rozvinutých krajinách. Tieto rozdiely sú dôsledkom rôznych kapacít zdravotných systémov a čakacích lehôt.

Včasná diagnostika nestačí

Dr. Volker Arndt z Nemeckého centra pre výskum rakoviny upozorňuje, že rozdiely v prežívaní súvisia aj s kapacitou zdravotných systémov a organizáciou zdravotnej starostlivosti v jednotlivých krajinách. Podľa profesorky Claudie Allemani je dostupnosť liečby kľúčová, a bez efektívnej liečby môže byť včasná diagnostika nepostačujúca na zlepšenie prežitia.

„Napríklad rádioterapia, ktorá sa používa alebo je významná ako potenciálne kuratívna liečba takmer polovice všetkých druhov rakoviny, je oveľa dostupnejšia v bohatších krajinách západnej a severnej Európy, ako je to v menej vyspelých krajinách východnej a v niektorých prípadoch aj južnej Európy,“ povedal.

Allemani, ktorý je tiež jedným z hlavných výskumníkov v rámci projektu CONCORD, zdôraznil rozhodujúcu úlohu dostupnosti liečby a poznamenal, že hoci je včasná diagnostika nevyhnutná, bez prístupu k účinnej liečbe je nedostatočná.

Pozrite si archívnu reportáž o včasnej diagnostike rakoviny prsníka z 13. októbra 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok