Škorica, vanilka či klinčeky. Vianočné korenie nie je len voňavá tradícia pri pečení, ale aj účinný liek
Vianočné korenie ako škorica, vanilka či klinčeky nie sú len neoddeliteľnou súčasťou vianočných receptov, ale aj prírodným liekom. Okrem svojej nezameniteľnej vône a chuti majú tieto koreniny aj množstvo zdravotných benefitov, ktoré môžu pomôcť pri rôznych tráviacich problémoch či znížení stresu.
Vianočné sviatky sú spojené s množstvom príjemných tradícií. Príprava jedál a nápojov zahŕňa používane rôznych korenín, ktoré majú aromatické vône a výrazné chute. Škorica, badián, vanilka, klinčeky a kardamón sa okrem toho, že vylepšujú chuť vianočného pečiva či punču, môžu pochváliť aj liečivými účinkami.
Škorica
Je bohatá na antioxidanty, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a uvoľňuje napätie a nervozitu, čo môže byť počas hektických sviatočných príprav užitočné.
Má tiež antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. V zimných mesiacoch zahreje, podporuje metabolizmus a pomáha pri tráviacich ťažkostiach, ako je nadúvanie a nevoľnosť.
Škorica sa spolu s klinčekmi často pridáva do vareného vína či punču, ale nájdeme ju aj v rôznych vianočných dekoráciách či sviečkach.
Klinčeky
Okrem svojej príjemnej vône pomáhajú klinčeky zmierniť nadúvanie a žalúdočné kŕče. Zvyšujú tiež produkciu žalúdočného hlienu, čím chránia žalúdok, dvanástnik a pažerák pred vredmi.
Do cukrárskych výrobkov sa používajú len hlavičky, aby sa predišlo ich horkosti, zatiaľ čo na dochutenie mäsa sú vhodnejšie stonky s výraznejšou chuťou. Vďaka svojmu účinku na zadržiavanie vody môžu tiež pomôcť predchádzať vzniku obezity.
V medicíne sú najviac využívané v stomatológii – klinčeková silica obsahuje eugenol, ktorý má antibakteriálne a anestetické vlastnosti. Klinčeky preto pomáhajú aj pri bolesti zubov, zlepšujú zdravie ústnej dutiny a odstraňujú zápach z úst.
Okrem zdravotných benefitov tiež klinčeky prirodzene odpudzujú hmyz.
Štedrá večera a tradičné upratovanie. Prieskum odhalil, ako Slováci pripravujú svoje domácnosti na Vianoce
Badián
Badián, ktorý je obľúbený najmä v orientálnej kuchyni pri príprave bravčového mäsa, kačaciny, rýb a sladkokyslých omáčok, sa počas vianočných príprav využíva najmä na ochutenie sladkého pečiva, džemov, lekvárov a kompótov.
Vďaka obsahu flavonoidov a polyfenolov, ktoré sú zodpovedné za antioxidačné, protizápalové a antimikrobiálne účinky badiánu, má tiež táto korenina významné uplatnenie v medicíne. Záujem o badián rastie aj vďaka obsahu kyseliny shikimovej, ktorá má antivírusové vlastnosti, a anetolu, ktorý pomáha potláčať rast patogénnych húb.
Sušené kvety sa často využívajú v aranžérstve pri tvorbe dekorácií.
Vanilka
Vanilka, obľúbená pre svoju sladkú vôňu a chuť, má upokojujúce účinky, ktoré pomáhajú zmierniť stres, no pomáha aj pri ďalších ťažkostiach.
„Extrakt vanilky pomáha prekonávať stres a úzkosť, znižuje hladinu cholesterolu, čím znižuje riziko infarktu, mozgovej mŕtvice a považuje sa za dokonalé afrodiziakum. Vďaka antibakteriálnej povahe zmierňuje prejavy akné a potláčaním chuti do jedla podporuje chudnutie,“ vysvetľuje farmaceutka Jana Dubajová z Dr. Max v Žiline.
Nečakaná hrozba číha v obývačke. Syndróm vianočného stromčeka nie je mýtus, osprchujte si ho, radí odborníčka
Kardamón
Kardamón, tretie najdrahšie korenie na svete, pochádza z Indie. V starovekom Egypte ho používali na čistenie zubov, Gréci ho pridávali do parfumov a Indonézania ho využívali na podporu trávenia.
Silica kardamónu má citrónovú arómu a chuť je korenisto sladkastá, čo dodáva vianočnému pečivu jedinečnú príchuť.
„V stredoveku sa kardamónový prášok predával v lekárňach ako liek. Znižuje krvný tlak a reguluje hladinu cholesterolu, pomáha budovať zdravý imunitný systém a v ajurvédskej medicíne je liekom voľby na tráviace problémy. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že by mohol byť nápomocný pri rôznych aspektoch metabolického syndrómu,“ doplňuje Dubajová.
Využitie vianočného korenia
Okrem zdravotných výhod sa vianočné korenie využíva aj pri príprave čajov. Kombinácia čierneho čaju, škorice, klinčekov, citrónu a pomaranča spríjemní sviatočné obdobie.
Sušené korenie možno použiť aj ako dekoráciu, napríklad na adventný veniec alebo ako ozdobu na vianočný stromček. Rovnakým spôsobom ich možno vložiť do malých látkových vrecúšok a zavesiť ich v akejkoľvek miestnosti na prevoňanie domova.
Vianočné obdobie je jedinečným časom na relaxáciu. Ideálnou voľbou sú preto aj bylinkové kúpele. Medovkový kúpeľ uvoľňuje napätie a upokojuje, rozmarínový kúpeľ povzbudzuje krvný obeh a pomáha pri bolesti hlavy, levanduľový upokojuje nervy a podporuje celkovú relaxáciu tela a kúpeľ s dúškou tymiánovou pomáha pri prechladnutí a prospieva psychike.
Vianočné korenie tak nie je len o vytváraní sviatočnej atmosféry, ale aj o jeho prínosoch pre naše zdravie. Sviatky si tak môžeme vychutnať nielen pri dobrom jedle a nápojoch, ale aj s s pocitom, že robíme niečo prospešné pre svoje telo.
Pozrite si reportáž z 15. decembra 2024 o oslavách Vianoc v rôznych krajinách: