Prezidentove slová pobúrili Kyjev: Slovensko si tiež vyskúšalo odovzdanie územia agresorovi a nedopadlo to dobre, reaguje

Prezident SR Peter Pellegrini v rozhovore vyhlásil, že Ukrajina sa bude musieť nakoniec vzdať časti územia. Hovorca ukrajinskej diplomacie mu odkázal, že podobný krok v minulosti spravilo aj Slovensko. Mierom to neskončilo.

Peter Pellegrini
Foto: TASR/Daniel Stehlík

Peter Pellegrini sa v relácii STVR O 5 minút 12 vyjadril k otázke Ukrajiny a budúceho ukončenia konfliktu s Ruskom, spôsobom, ktorý pobúril niektorých kritikov. Medzi nimi aj hovorcu ukrajinského ministerstva zahraničných vecí.

Prezident v rozhovore vyhlásil, že verí, že v prípade konfliktu na Ukrajine si všetky zúčastnené strany čo najskôr sadnú za rokovací stôl.

„Úplne realisticky však treba povedať, a nikto v Európe normálne rozmýšľajúci si dnes už nemyslí, že sa bude dať nastoliť mier bez územných strát Ukrajiny,“ skonštatoval.

Spravilo to aj Slovensko

Práve na tento citát reagoval hovorca ukrajinského rezortu diplomacie Heorhij Tychyj prostredníctvom sociálnej siete X.

K správe spravodajského webu United24, v ktorej informoval o Pellegriniho výroku, Tychyj napísal, že keď sa Slovensko v minulosti vzdalo území, nedopadlo to dobre.

„Naposledy, keď bolo slovenské územie odstúpené agresorovi - v mene mieru - nedopadlo to dobre a neprinieslo to mier ani Slovákom, ani iným národom,“ odkázal prezidentovi.

Ficova cesta do Moskvy

Pellegrini v relácii O 5 minút 12 okrem toho do kontextu možného vývoja rusko-ukrajinského konfliktu i celkovej geopolitickej situácie postavil aj avizovanú návštevu predsedu vlády SR Roberta Fica v Moskve pri oslavách 80. výročia konca 2. svetovej vojny.

„Uvidíme, za akých okolností sa táto cesta uskutoční. Ak tam pôjde, tak to predovšetkým vnímam ako uctenie si miliónov obetí, ktoré vtedajší Sovietsky zväz obetoval aj v prospech slobody Slovenska, nie ako podporu súčasného režimu,“ skonštatoval.

Naopak, cestu poslaneckej delegácie do ruskej dumy na začiatku roka považuje za zbytočné gesto, ktoré Slovensku nič neprinesie.

Skritizoval prehlbujúcu sa stratu konkurencieschopnosti a akcieschopnosti Európskej únie (EÚ), rovnako i pasivitu jej orgánov pri prijímaní autonómnych postojov a riešení v rámci globálnych výziev.

Jedným dychom však zdôraznil, že budúcnosťou Slovenska je stále pevné zakotvenie v EÚ a NATO.

Pozrite si reportáž o prezidentovej návšteve vo Vatikáne:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok