AI kamery, ktoré odhalia podozrivú jazdu: Briti nasadzujú proti opitým vodičom revolučnú technológiu
Problémy s vodičmi pod vplyvom alkoholu či drog nemáme len na Slovensku. Na britských cestách sa aktuálne testuje systém, ktorý má pomôcť tento "neduh" riešiť.
Britské grófstva Devon a Cornwall sa stali dejiskom svetovej premiéry novej technológie na detekciu vodičov jazdiacich pod vplyvom alkoholu alebo drog.
Inovatívny kamerový systém s názvom Heads-Up (voľne preložiteľný ako „upozornenie“), vyvinutý austrálskou spoločnosťou Acusensus, využíva umelú inteligenciu na sledovanie správania a jazdného štýlu, ktoré by mohli naznačovať zníženú schopnosť riadenia vozidla. O novinke informuje britský spravodajský web BBC.
Technológia umožňuje mobilné nasadenie kdekoľvek na cestách v oboch grófstvach. Ich výhodou je, že vodiči si ani nie sú vedomí, že ich jazda bolo zaznamenaná, až kým ich nezastavia policajné hliadky. Tieto následne vykonajú na mieste testy na alkohol a drogy.
Pokryje tisíce kilometrov ciest
Policajný zbor grófstiev, ktorý dohliada na rozsiahlu sieť ciest s celkovou dĺžkou 22 500 km, verí, že systém Heads-Up môže výrazne prispieť k zvýšeniu bezpečnosti na cestách.
Vodiči jazdiaci pod vplyvom alkoholu majú až šesťnásobne vyššiu pravdepodobnosť, že spôsobia smrteľnú dopravnú nehodu. Hlavným cieľom tejto technológie je tým pádom najmä predchádzať tragickým udalostiam.
Acusensus už predtým úspešne spolupracoval s britskými úradmi na identifikácii iných druhov nebezpečného správania na cestách, ako je napríklad používanie mobilných telefónov počas jazdy či nezapínanie bezpečnostných pásov.
Polícia zároveň zdôrazňuje, že táto technológia dopĺňa ich tradičné metódy, keďže nie je možné mať tieto AI hliadky na každom úseku ciest.
Rusko pre sankcie hľadá riešenia v AI. Putin si myslí, že umelá inteligencia pomôže k obranyschopnosti krajiny
Heads-Up kamery sú kľúčovou súčasťou iniciatívy Vision Zero, ktorá si kladie za cieľ eliminovať smrteľné a vážne zranenia na cestách.
„Využívanie nových technológií, ako sú tieto kamery, je v tomto úsilí veľmi dôležité,“ povedal pre BBC šéf policajných hliadok v regióne Simon Jenkinson.
Testovanie systému prebieha počas decembra, ktorý je obdobím známym práve zvýšeným výskytom jazdy pod vplyvom alkoholu.
Ak sa novinka osvedčí, môže sa stať modelom pre ďalšie regióny nielen vo Veľkej Británii, ale aj na medzinárodnej úrovni.
Slovensko má problém
Novú technológiu by zrejme dokázali využiť aj slovenskí policajti. Ako totiž agentúru informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie Prezídia Policajného zboru, za desať mesiacov roku 2024 si sadlo za volant 14 916 vodičov pod vplyvom alkoholu alebo drog.
FOTO: Exposlanec Šeliga mal dopravnú nehodu. Vrazil doňho asistent europoslanca, nafúkal takmer pol promile
„Od mája do konca októbra sme drogtestami otestovali vyše 4200 vodičov, či nie sú pod vplyvom drog. Zistili sme, že takmer 1400 z nich pod vplyvom drogy za volant sadli,“ priblížila polícia.
Na prítomnosť drog u vodičov využíva aj metódu odberu krvi. Výsledok všetkých testov na drogy je za desať mesiacov tohto roka takmer 2200 vodičov pod ich vplyvom. Pod vplyvom alkoholu jazdilo 12 723 vodičov.
Zisťovanie alkoholu a drog u vodičov je štandardným oprávnením polície pri dopravných nehodách aj pri bežnom dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky. „Od mája tohto roku na zisťovanie prítomnosti drog používame už štandardne takzvané drogtesty,“ poznamenala Hrabovská.
Pozrite si, ako chcú slovenskí lekári využívať technológiu AI v diagnóze: