Nórsko poskytlo Srbsku špionážny program na špehovanie zločincov. Použiť ho malo na novinárov
Srbské úrady tajne nainštalovali špionážny program (spyware) do mobilných telefónov desiatok novinárov a aktivistov, uviedla mimovládna organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International.
Mali sa sledovať len zločinci
Srbsko podľa Amnesty získalo od spoločnosti Cellebrite program na prelamovanie mobilných telefónov ako súčasť širšieho balíka pomoci, ktorý má krajine pomôcť splniť požiadavky na integráciu do Európskej únie.
Tento balík, ktorý zaplatila nórska vláda a ktorý spravoval Úrad OSN pre projektové služby (UNOPS), bol poskytnutý srbskému ministerstvu vnútra v rokoch 2017 až 2021 s cieľom pomôcť Srbsku v boji proti organizovanému zločinu, uvádza správa.
Nórska vláda dočasne zastavila dodávky zariadení Cellebrite do Srbska v roku 2018, uviedla Amnesty. Nórska ambasáda v Belehrade tiež vyjadrila obavy ohľadom programu, dodala správa, ale UNOPS nakoniec dodal zariadenie v júni 2019.
"Tvrdenia uvedené v správe sú alarmujúce. Ak sú správne, tak je to neprijateľné," povedala Reuters námestníčka nórskeho ministra zahraničia Maria Varteressianová.
"Koncom tohto mesiaca sa stretneme so srbskými úradmi a tiež s UNOPS, aby sme získali ďalšie informácie o tejto záležitosti," uviedla diplomatka. "Očakávame, že UNOPS obvinenia prešetrí," dodala.
Vučič sľúbil, že zverejní dokumenty z tragédie v Novom Sade. V novembri sa tam zrútil prístrešok na ľudí
Srbská polícia obvinenia odmieta
Podľa agentúry AP srbská polícia odmietla správu Amnesty International ako „úplne nesprávnu“, ale dodala, že podobné nástroje používajú policajné zložky na celom svete. Spravodajská služba BIA na svojej webovej stránke ubezpečila, že „pracuje výlučne v súlade so zákonmi“ krajiny, a preto sa nemôže vyjadriť k „nezmyselným obvineniam“.
Správa Amnesty prišla v čase, keď prezident Aleksandar Vučič čelí rastúcim protestom proti svojej čoraz autokratickejšej vláde, poznamenala agentúra AP. Mnohí Srbi pripisujú nedávne zrútenie betónového prístrešku na železničnej stanici v meste Nový Sad s 15 obeťami na životoch rozbujnenej korupcii, rodinkárstvu a nedbanlivosti pri rekonštrukcii budovy, ktorá bola súčasťou projektu s čínskymi štátnymi spoločnosťami.
Prezident varuje pred hybridnou vojnou
Vučič obvinil západné spravodajské služby, mimovládne organizácie a zahraničné médiá z vedenia „hybridnej vojny“ proti nemu a z podplácania protestujúcich.
Srbsko sa oficiálne usiluje o členstvo v Európskej únii, ale udržiava vzťahy s Ruskom a Čínou vrátane spravodajskej spolupráce proti „farebným revolúciám“, pouličným protestom proti represívnym režimom, dodala agentúra AP.
Čo by pre Slovensko znamenali čínske policajné stanice? Viac v Téme dňa z 31. októbra: